14.12.2017, 01:35 CET

HVĚZDNÉ OHŇOSTROJE V GALAXII NGC 4449

Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.
Lars Lindberg Christensen, ESA/Hubble/ST-ECF, Garching, Germany
Alessandra Aloisi, Space Telescope Science Institute/European Space Agency, Baltimore, Md.

Galaxie NGC 4449 s mnoha oblastmi zrodu nových hvězd, Kredit: HST, NASA.Amerika si ohňostrojem připomíná 4. července Den nezávislosti. V trpasličí galaxii NGC 4449 vzdálené téměř 12.5 milionů světelných let jsou „ohňostroje“ téměř neustále.

Dokazuje to nový snímek z Kosmického teleskopu NASA. Snímek zachycuje stovky tisíc vybuchujících modrých a červených hvězd. Žhavé modravě-bílé hvězdokupy hmotných hvězd jsou rozptýleny po celé galaxii. Vyplňují také velké množství prachových červených oblastí, ve kterých se rodí nové hvězdy. Vůči pozadí zářících hvězd vystupuje obrovský temný oblak plynu a prachu.

V galaxii NGC 4449 hvězdy vznikají po několik miliard let. V současnosti je však proces zrodu hvězd mnohem rychlejší než v minulosti. Neobvykle explozivní a intenzívní aktivita zrodu hvězd je označována jako starburst. Při současné rychlosti zrodu hvězd by plyn, který se při zrodu hvězd spotřebovává, mohl vystačit pouze asi na příští miliardu let.

Hvězdné výbuchy obvykle nastávají v centrálních oblastech galaxií. V galaxii NGC 4449 je však aktivita tvorby hvězd více rozprostřena. Velmi mladé hvězdy jsou pozorovány jak u jádra, tak v proudech, které galaxii obklopují.

„Globální“ starburst jaký pozorujeme v galaxii NGC 4449 připomíná tvorbu hvězd v prapůvodních galaxiích. Ty rostly procesem slučování a akrecí menších hvězdných systémů. Protože galaxie NGC 4449 je dostatečně blízko, můžeme ji pozorovat značně detailně. Je tak ideální laboratoří pro výzkum toho, jak probíhal v minulosti zrod galaxií i vývoj celého ranného vesmíru.

Je pravděpodobné, že současné široce rozprostřené hvězdné výbuchy v galaxii jsou spouštěny interakcí nebo slučováním menších souputníků. Galaxie NGC 4449 je součástí kupy galaxií v souhvězdí Honících psů. Astronomové se domnívají, že zrod hvězd v NGC 4449 byl vyvolán interakcí s několika jejími galaktickými sousedy.

Titulní snímek byl pořízen v listopadu 2005 mezinárodním týmem astronomů pod vedením Alessandra Aloisi, Space Telescope Science Institute (STScI), Baltimore a European Space Agency (ESA). Další členové týmu jsou Francesca Annibali (STScI), Claus Leitherer (STScI), Jennifer Mack (STScI), Marco Sirianni (STScI/ESA), Monica Tosi (INAF-OAB) a Roeland van der Marel (STScI).
Přístroj na kosmickém teleskopu, Advanced Camera for Surveys, galaxii NGC 4449 pozorovala v modré, viditelné, infračervené a H-alpha oblasti spektra.

(podle informací 2007-26 z 3. 7. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 12. 07. 2007, 08:31