Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 06:37 CET
Juliánské datum: 2458468.73
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA NASA OBJEVILA NA SATURNOVĚ MĚSÍCI HYPERION UHLOVODÍKY


Snímek mesíce Hyperion s mapou zachycující barevně chemické složení v některých oblastech na povrchu toho měsíce. Kredit: Cassini, NASA.PASADENA, Calif. – Kosmická sonda Cassini poprvé v historii přinesla detailní pohled na povrch Saturnova měsíce Hyperion, včetně snímků miskovitých kráterů vyplněných uhlovodíky. Tento objev může naznačovat že uhlovodíky, jako základní chemické látky nutné pro život, jsou ve sluneční soustavě rozšířenější než se původně předpokládalo.

Hyperion vydal některá svá tajemství přístrojům umístěným na palubě kosmické sondy Cassini v době, kdy v září roku 2005 prolétala v těsné vzdálenosti od tohoto měsíce. Kosmická sonda objevila vodu a zmrzlý oxid uhličitý, stejně jako tmavý materiál, který byl podroben spektrální analýze a ukázalo se, že jde o uhlovodíky.

Článek obsahující detailní informace o kráterech na povrchu měsíce Hyperion, a složení pozorované během průletu kosmické sondy byl publikován 5. července v časopise Nature. Tyto poznatky mohou být klíčem k pochopení původu a vývoje měsíce během 4.5 miliardy let. Je to poprvé v historii, kdy vědci provedli mapování povrchových materiálů na měsíci Hyperion.

„Náš zájem při výzkumu Hyperionu se soustřeďuje na uhlovodíky – sloučeniny uhlíku a vodíkových atomů, které nacházíme v kometách, meteoritech a prachu v naší Galaxii,“ řekl Dale Cruikshank, planetární specialista z NASA Ames Research Center, Moffett Field, Calif., a také vedoucí autor článku. „Tyto molekuly uložené v ledu a ozářené ultrafialovým světlem se mění na nové molekuly, které mají biologický význam. Neznamená to, že tam najdeme život, ale je to další známka toho, že základní chemie potřebná pro život je ve vesmíru více rozšířená.“

Změny v chemickém složení na povrchu měsíce Hyperion zaregistrovaly palubní přístroje na sondě Cassini, ultrafialový zobrazovací spektrograf a vizuální a infračervený mapovací spektrometr. Tyto přístroje určené k mapování minerálů a chemických látek na měsíci poslali na Zemi data, která potvrzují přítomnost zmrzlé vody na povrchu tohoto měsíce. Tato skutečnost však byla známa již dříve z pozemských pozorování. Nicméně objev pevného oxidu uhličitého (tzv. suchého ledu) ve směsi s běžným vodním ledem byl neočekávaný. Snímky nejjasnějších oblastí povrchu Hyperionu v nich ukazují zmrzlou vodu v krystalické formě, podobné jako známe ze Země.

„Většinu povrchu Hyperionu tvoří směs vodního ledu a organického prachu. Přítomen je také tuhý oxid uhličitý. Oxid uhličitý není čistý, ale jsou na něj chemicky navázány ještě další molekuly,“ vysvětluje Cruikshank.
Předchozí data, která přinesla kosmická sonda od jiných měsíců planety Saturn, stejně jako od měsíců Ganymeda a Callisto u Jupiteru naznačují, že molekuly oxidu uhličitého jsou „složené“, či propojené s jiným materiálem. „Domnívali jsme se, že běžný oxid uhličitý se během dlouhé doby ze Saturnových měsíců vypařil,“ řekl Cruikshank, „ale jak se zdá, když je ve směsi s jinými molekulami, je mnohem stabilnější.“

„Průlet sondy kolem měsíce Hyperion byl nádherným příkladem schopnosti práce palubních přístrojů sondy na více vlnových délkách. Během tohoto historicky prvního ultrafialového pozorování Hyperionu byl detekován na povrchu vodní led, pomocí něhož jsme objevili další rozdíly v chemickém složení tohoto bizardního tělesa,“ řekla Amanda Hendrix, NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif, vědecká pracovnice projektu Cassini pro práci s přístrojem ultrafialového zobrazovacího spektrografu.

Hyperion, osmý Saturnův největší měsíc, má chaotickou vlastní rotaci a planetu Saturn oběhne za 21 dnů. Článek vydaný 5. července v Nature také obsahuje nové objevy, které předložil imaging tým ohledně záhadného houbovitého vzhledu Hyperionu. Detailní informace jsou dostupné on-line na adrese:http://ciclops.org/view.php?id=3303.

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. JPL, oddělení California Institute of Technology v Pasadeně, misi Cassini-Huygens mission řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington.

Více informací o misi Cassini naleznete na http://www.nasa.gov/cassini.

(podle informací JPL z 4. 7. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 10. 07. 2007, 10:34
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS