13.12.2017, 15:41 CET

V ČERVENCI NASTANOU NEJLEPŠÍ POZOROVACÍ PODMÍNKY KOMETY C/2006 VZ13 (LINEAR)

Kompozice devatenácti 1-min snímků komety C/2006 VZ13 (LINEAR) z 6. 7. 2007. Foto: D. Hanžl.Na severní obloze je nyní velmi dobře pozorovatelná kometa C/2006 VZ13 LINEAR, která v druhé dekádě tohoto měsíce bude prolétat nejblíže k Zemi (asi 86 milionů km). Tehdy ji nalezneme v severní části Pastýře (dosáhne asi 8. magnitudy). Již nyní je v dosahu větších binokulárů, nebo? má okolo 9.5 magnitudy a poměrně prudce zjasňuje. Též její pohyb je velmi rychlý - pohybuje se z Draka do Pastýře, Honících psů, Vlasů Bereniky a Panny, kde ji nalezneme na počátku srpna.

Velmi pěkné představení nabídne 22. července před půlnocí (kolem 22 UT), kdy proletí jen asi 20 uhlových minut východně od středu kulové hvězdokupy M3 v Honících psech. Vzhledem k tomu, ze kupa má úhlový průměr 18,5 minuty, bude kometa nejblíže asi jen 10 minut od okraje kupy (lidské oko rozliší uhel asi 1 minuty, binokuláry mají zorné pole několik stupňů). Pro fotografy tedy ideální příležitost, nebo? v té době bude kometa poměrně vysoko nad obzorem, v maximu svého jasu a navíc Měsíc nebude vůbec rušit (bude v první čtvrti zapadat). Kupa má jasnost asi 6 magnitud, kometa by mela být asi o 2 magnitudy slabší. Tento průlet navíc budeme moci pozorovat až do cca 3:20 SELČ 23. července, kdy kometa zapadne, avšak o pouhou hodinu později již začne svítat.

Více o kometě na stránkách Seiichi Yoshidy:
http://aerith.net/comet/catalog/2006VZ13/2006VZ13.html a zde:

Také upozorňuji, že amatérský astronom Terry Lovejoy objevil v rekordním čase (na amatéra) svou druhou kometu v tomto roce, která nese označení C/2007 K5 Lovejoy. Kometu objevil 26. května 2007 v Thornlands (Austrálie) a nyní dosahuje největšího jasu na jižní obloze (13 magnitud).

(6. 7. 2007 připravil Petr Horálek)

Dalibor Hanžl, 07. 07. 2007, 15:09