Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

12.12.2018, 10:21 CET
Juliánské datum: 2458464.89
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 39m UT
Max.délka pozorování: 13.7 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 10:16) Měsíc (↓ 19:46)

Stáří (dny): 4.9

(↑ 06:43) Slunce (↓ 14:50)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

SNÍMKY ASTEROIDŮ Z KOSMICKÉHO DALEKOHLEDU ASTRONOMŮM POMÁHAJÍ PŘI PLÁNOVÁNÍ MISE KOSMICKÉ SONDY


Planetky Vesta (vpravo) a Ceres (vlevo). Foto: HST.Tyto snímky asteroidů Vesta a Ceres z kosmického teleskopu HST zachycují dva nejhmotnější asteroidy z pásu planetek (oblasti mezi Marsem a Jupiterem). Snímky by měly astronomům pomoci při plánování činnosti sondy DAWN zaměřené na výzkum těchto nejhmotnějších planetek.

Na 7. 7. 2007 je naplánován start sondy, která se vydá na čtyřletou cestu do oblasti hlavního pásu asteroidů. Sonda DAWN nejprve zamíří do blízkosti planetky Vesta, k níž dolétne v roce 2011 a potom se vydá k planetce Ceres, k níž dolétne v roce 2015. DAWN bude první kosmickou sondou v historii, která bude postupně na oběžných drahách obou těles. V oblasti pásu asteroidů se nachází více než 100 000 větších těles, což je jakýsi rezervoár zbytků materiálu, ze kterého se před 4,6 miliardy roků zformovala naše sluneční soustava.

DAWN bude také první kosmickou sondou, která uskuteční detailní průzkum trpasličí planety. Mezinárodní astronomická unie v roce 2006 planetku Ceres zařadila mezi tři dosud známé trpasličí planety. Ceres je kulovité těleso, podobně jako planety ve sluneční soustavě, ale svojí gravitací se jí nepodařilo vyčistit prostor ve svém okolí jako je tomu u planet.

K přípravě na návštěvu sondy DAWN u planetky Vesta astronomové využili přístroj na Hubblově kosmickém dalekohledu, kameru Wide Field Planetary Camera 2, která pořídila nové snímky těchto těles. Na obrázku vpravo, který byl pořízen 14. a 16. května 2007, je planetka Vesta. Pomocí kosmického teleskopu se astronomům podařilo zmapovat jižní polokouli planetky, což je oblast, které dominuje obří impaktní kráter, který vznikl při srážce planetky s jiným kosmickým tělesem před několika miliardami let. Průměr kráteru je 456 km, což je téměř celý průměr planetky (530 km). Pokud by na Zemi existoval kráter této velikosti, vyplnil by ho celý Tichý oceán. Při nárazu do planetky Vesta se odlomily kusy hornin a vzniklo více než 50 menších planetek, které astronomové nazvali „vestoidy“. Tato kolize také poničila kůru planetky. Rozměr Vesty je srovnatelný se státem Arizona.

Předcházející snímky jižní polokoule planetky Vesta pořídil Hubblův kosmický dalekohled pomocí širokoúhlé kamery v letech 1994 a 1996. Tyto nové snímky jsou ostřejší a rozliší útvary o velikosti kolem 60 km. Snímky ukazují rozdíly v jasnosti a barvě povrchu planetky. Tyto charakteristické znaky na velkých škálách bude pozorovat sonda DAWN během příletu k planetce.

Pohled Hubblova kosmického dalekohledu odhalil rozsáhlé útvary, protažené v délce od severní až k jižní polokouli. Snímek také ukazuje velké rozdíly v jasnosti na východě a na západě planetky, které pravděpodobně odrážejí různá složení hornin. Tyto charakteristické rysy by mohly odhalit dávnou vulkanickou aktivitu na planetce Vesta. Velikost těchto oblastí je různá. Některé z nich měří až stovky kilometrů.

Změny jasnosti by mohly souviset s efektem, pozorovaným na Měsíci, kde hladké a tmavé oblasti jsou bohatší na železo, zatímco světlejší vyvýšeniny zase obsahují minerály bohaté na vápník a hliník. Když planetka Vesta před 4,5 miliardami roků vznikala, byla zahřátá na teplotu tavení hornin. Toto teplo dovolilo těžším prvkům klesnout k jádru planetky a lehčí minerály vyplavaly na povrch.

Astronomové zkombinovali snímky planetky Vesta ve dvou barvách, což jim umožnilo určit proměnný obsah železa. Astronomové se domnívají, že z těchto materiálů se mohou dozvědět více o struktuře a složení povrchu. Astronomové očekávají, že mise DAWN poskytne velké množství detailních informací o povrchu planetky a její vnitřní struktuře.

Na levém obrázku je planetka Ceres z HST. Vidíme světlé a tmavé oblasti na povrchu planetky, které mohou mít původ v topografii terénu, tzn. že se může jednat o krátery nebo o oblasti, tvořené odlišným povrchovým materiálem. Některé z těchto útvarů mohly vytvořit velké impakty a potenciálně mohly dodat do terénu nový materiál. Planetka o velikosti státu Texas obsahuje přibližně 30 až 40 % hmotnosti všech těles pásma planetek.

Kulový tvar planetky Ceres naznačuje, že jeho vnitřní struktura je rozvrstvená podobným způsobem, jako terestrické planety, tj. planety podobné Zemi. Planetka může obsahovat i vodu ukrytou pod povrchem. Průměr planetky Ceres je přibližně 950 km a byl to první asteroid z hlavního pásu, který byl v roce 1801 objeven.

Pozorování se uskutečnila ve viditelném a ultrafialovém světle v období mezi prosincem 2003 a lednem 2004 pomocí kamery Advanced Camera for Surveys. Barevné odstíny povrchu planetky ukazují jednak rozdíly ve struktuře a nebo ve složení povrchu planetky. Astronomové potřebují detailní pohledy ze sondy DAWN k určení charakteristik těchto rozdílných oblastí.

(podle informací 2007-27 z 20. 6. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 23. 06. 2007, 08:22
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS