25.06.2018, 21:21 CEST

KOSMICKÁ SONDA CASSINI ZJISTILA AKTIVITU NA DALŠÍCH SATURNOVÝCH MĚSÍCÍCH

Kompozitní snímek, který je dosud nejlepším pohledem na jižní pól měsíce Tethys. Foto: NASA, Cassini.Měsíce planty Saturn Tethys a Dione vyvrhují obrovské proudy částic do kosmického prostoru. Toto zjištění přinesly nová data z mise Cassini, která je zaměřena na výzkum Saturnova systému. Tento objev naznačuje na možnost existence určitého druhu geologické aktivity na těchto ledových světech, možná dokonce i vulkanické.

Tyto výsledky budou publikovány tento týden v časopise Nature. Mise Cassini je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency.

Částice byly objeveny na dvou měsících, díky velmi nápadnému vnějšímu toku nabitých částic, který můžeme vysledovat zpětně až k drahám měsíců v magnetickém prostředí planety Saturn. Skupenství známé jako plasma je plyn složený z negativně nabitých elektronů a pozitivně nabitých iontů. Jedná se o atomy u nichž chybí jeden nebo více elektronů. Protože se jedná o nabité částice, mohou být elektrony a ionty uvězněny v magnetickém poli.

Rotace Saturnu činí 10hod a 46min. Takto v prostoru rotuje i magnetické pole a polapená plasma. Je to podobné jako když dítě sedí na kolotoči. Podobně se cítí plyn, který je vytlačován od středu disku k okrajům.

Krátce poté, co kosmická sonda Cassini dorazila v červnu 2004 k Saturnu její přístroje odhalily, že rychlá rotace planety tvaruje plasmu do disku a k okrajům tohoto disku je vytlačován plyn. Žhavější a řidší plasma potom v něm vyplňuje mezery.
Jasné a tmavší útvary na povrchu měsíce Dione. Foto: NASA, Cassini.
Nyní člen týmu přístroje s názvem Cassini Plasma Spectrometer, Jim Burch ze Southwest Research Institute, San Antonio, Texas spolu se svými kolegy udělal podrobnou studii těchto případů. Astronomové zjistili, že směr vyvrhovaných elektronů směřuje k měsícům Tethys a Dione. „To činí měsíce Tethys a Dione důležitými zdroji plasmy v Saturnově magnetosféře,“ říká Burch.

Až do tohoto objevu byly svoji aktivitou známé pouze Saturnovy měsíce Titan a Enceladus. „Tento nový objev silně naznačuje, že existuje i aktivita na měsících Tethys a Dione,“ říká Andrew Coates z Mullard Space Science Laboratory, University College London, který je spoluautorem a členem týmu přístroje Cassini Plasma Spectrometer.

Objevená aktivita je výzvou pro planetární vědce, kteří považovali dosud tyto světy za geologicky mrtvé. Jako první byla objevena aktivita na měsíci Enceladus. Detekoval ji přístroj na sondě Cassini s názvem Cassini's Dual Technique Magnetometer. To vedlo letový tým k přeplánování mise a uskutečnění těsných průletů sondy nad měsícem Enceladus. Z těchto průletů byla pořízena data, která po zpracování přinesla objevy gejzírů na Enceladu, stejně jako spoustu nádherných snímků.

„Nejlepší výsledky jsme dostali v případě, když jsme zkombinovali různé datové soubory. Tím bylo možné pochopit naše pozorování,“ říká Michele Dougherty, Imperial College, London, hlavní vedoucí pro palubní magnetometr.

Další průlety nad měsíci Dione a Tethys týmu pracujícímu s magnetometrem a jinými přístroji přinesou opět detailní pohled na měsíce. Před tím než se tak stane, tým se vrátí zpět v čase a začne vyhledávat další známky aktivity v již získaných datech (během průletu kolem měsíců Tethys a Dione v roce 2005).

Kromě toho vědci detekovali elektrony, které jim pomohou určit složení plasmy z měsíců Tethys a Dione z iontů.

Další informace o misi Cassini jsou dostupné na: http://www.nasa.gov/cassini, http://saturn.jpl.nasa.gov a http://saturn.esa.int .

Mise Cassini-Huygens je projektem mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. Jet Propulsion Laboratory, jako oddělní California Institute of Technology v Pasadeně, misi Cassini-Huygens řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Sonda Cassini byla navržena, vyvinuta a sestavena v JPL. Tým přístroje Cassini Plasma Spectrometer tvoří pracovníci z Southwest Research Institute, San Antonio. Tým magnetometru tvoří pracovníci z Imperial College, Londýn, kteří dále spolupracují s týmu ze Spojených států a dalších evropských zemí.

(podle informací JPL 2007-065 z 14. 6. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 15. 06. 2007, 13:33