Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

26.10.2020, 08:37 CET
Juliánské datum: 2459148.82
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 34m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 40m UT
Max.délka pozorování: 12.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 14:23) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 9.7

(↑ 05:36) Slunce (↓ 15:38)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

RAKETOPLÁN SE PŘIPOJIL K ISS. POŠKOZENÍ TEPELNÉHO ŠTÍTU NENÍ VÁŽNÉ


Raketoplán Atlantis krátce po připojení k ISS 10. 6. 2007. Foto: NASA TV.Americký raketoplán Atlantis úspěšně dorazil k Mezinárodní kosmické stanici. K ISS dopravil další část nosníku se slunečními panely o hmotnosti 17,5 tuny a nového člena posádky stanice.

Raketoplán se nejdříve dostal "pod stanici" a pomalu se otáčel kolem své osy o 360°. Při manévru posádka na ISS snímkuje tepelný štít a prověřuje jeho míru poškození.

Ve 21:36 SELČ se pak raketoplán Atlantis úspěšně připojil z Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS). V noci by ještě mělo dojít k oficiální výměně jednoho z členů posádky stanice. Američanku Sunitu Williams nahradí na půl roku její kolega Clayton Conrad Anderson.

NASA také oznámil, že při testech nalezl pomocí kamery umístěné na mechanické ruce raketoplánu drobnou trhlinu na zádi. Problém není vážný a nikterak neohrožuje další průběh mise. NASA přesto problém bude analyzovat.

Trhlina vznikla na plášti raketoplánu v zadní části po pátečním startu. Měří asi deset centimetrů. Zástupce manažera letu John Shannon v sobotu oznámil, že pláš? je poškozen na místě, které se při přistávání nezahřívá na maximální teploty.

Americký raketoplán Atlantis se sedmičlennou posádkou na palubě odstartoval v sobotu v 01:38 SELČ k Mezinárodní vesmírné stanici. Jde o první letošní let raketoplánu. Původně plánovaný březnový start překazilo poškození nádrže Atlantisu během bouřky. Nyní bylo nebe zcela jasné.
Pohled z kamery umístěné na robotickém rameni raketoplánu Atlantis zachycuje poškozený tepelný štít. Snímek pořízen během prohlídky 8. 6. 2007. Kredit: NASA TV.
Videozáznamy startu jsou v naší videogalerii, včetně záznamů v rozlišení PAL ve formátu AVI.

Minutu po startu Atlantis už dosahoval rychlosti téměř 6000 kilometrů za hodinu. Dvě minuty po startu se podle plánu oddělily dvě pomocné startovací rakety, které zpočátku poskytují čtyři pětiny tahu. Dopadly do Atlantiku, odkud budou vyloveny k opětovnému použití.
Start raketoplánu Atlantis 8. 6. 2007 EDT. Kredit: NASA.
O osm minut později, po zastavení tří motorů, se oddělila i vnější nádrž. Raketoplán se dostal na oběžnou dráhu ve výši 225 kilometrů od Země a k vystoupání na 350 kilometrů postačí dva menší motory, které stroji umožní připojit se k ISS. Podle plánu by se tak mělo stát v neděli krátce po 21:30 SELČ.

Astronauté mají při současné misi nejméně třikrát z lodi vystoupit do kosmického prostoru a budou mít dostatek času trhlinu opravit. Pláš? Atlantisu snímaly po startu senzory připevněné na rameni, které kosmonauti ovládají z lodi. "Jestliže rozhodneme, že by ta trhlina mohla znamenat problém, máme dostatek možností to řešit," řekl Shannon.

Trhlina má podle snímků velikost desetkrát patnáct centimetrů a vypadá, jako by část izolační destičky nadzdvihl silný proud vzduchu. Inženýři podle snímků vyrobí modely a provedou aerodynamické a termodynamické testy, aby zjistili, do jaké míry tato závada může ohrozit raketoplán při návratu.

V roce 2003 právě poškození tepelné izolace raketoplánu Columbia při startu zavinilo katastrofu při návratu do atmosféry. Start Atlantisu byl však označen za bezproblémový.

Shannon vysvětlil, že příď raketoplánu se při vstupu do atmosféry zahřívá až na 1611 stupňů Celsia, zatímco zadní část, o niž se jedná nyní u Atlantisu, maximálně na 538 stupňů.

Velitel Rick Sturckow a astronauté James Reilly a Patrick Forrester mají na kontě dohromady pět misí. Pro Leeho Archambaulta, Stevena Swansona, Dannyho Olivase a Claytona Andersona je to první let. Anderson na ISS vystřídá Sunitu Williamsovou, která se s Atlantisem vrátí na Zem.

Atlantis na ISS dopraví třetí pár solárních panelů potřebný k dostavbě stanice. Posádka má v plánu také tři výstupy do volného kosmu a eventuálně je připravena i na čtvrtý. NASA si rovněž nechává otevřenou možnost, že mise může být rozšířena na 13 dní, pokud se úkoly nepodaří splnit v zatím plánovaných jedenácti dnech.

Raketoplán se měl původně vydat do vesmíru už v březnu. Koncem února ale došlo během bouře k poškození vnější palivové nádrže i raketoplánu kroupami a sestava musela ze startovací rampy zpět do montážní haly.

Raketoplán a ISS můžeme pozorovat i na noční obloze. Snímek z Prahy nám poslal pan Černík. Nejdříve si v programu Starry Night 6 zjistil kdy a kde bude STS117+ISS nejlépe vidět a potom pořídil tento snímek svým kompaktním fotoaparátem (exp. 30s na samospouš?, fotografováno 10. 6. 2007 v časovém intervalu přibližně 22:30 hod - 22:32 hod.


(ČTK, novinky.cz a NASA 9. 6. 2007)

Dalibor Hanžl, 10. 06. 2007, 22:16
Další články v kategorii Kosmonautika :
 •   K MEZINÁRODNÍ KOSMICKÉ STANICI ZAMÍŘÍ PRVNÍ SOUKROMÁ LOĎ
 •   JURIJ GAGARIN NÁS VŠECHNY PŘED PADESÁTI ROKY POZVAL DO VESMÍRU
 •   14. DUBNA 2010 UPLYNE 40 LET OD KATASTROFY NA PALUBĚ KOSMICKÉ LODI APOLLO 13
 •   ATLANTIS SE VYDAL K HUBBLEOVU TELESKOPU
 •   VIDEO: SOJUZ S AMERICKÝM TURISTOU ZPĚT NA ZEMI
 •   KAMERA NA SONDĚ MARS ORBITER ZACHYTILA PHOENIX BĚHEM SESTUPU
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁLA U PÓLU PLANETY MARS
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁVÁ NA MARSU
 •   PŘED ČTYŘICETI ROKY ZAHYNUL PRVNÍ KOSMONAUT SVĚTA JURIJ GAGARIN
 •   UNIKÁTNÍ EVROPSKÁ LOĎ JULES VERNE SE VYDALA DO VESMÍRU
 •   PŘED PĚTI ROKY HAVAROVAL RAKETOPLÁN COLUMBIA

 • Hlavní zprávy:
 • NOČNÍ OBLOZE VÉVODÍ PLANETA MARS, KTERÁ PROJDE OPOZICÍ SE SLUNCEM
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa C/2020 M3 (ATLAS). Fotografovano: 22. 10. 2020 2h 16m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS