14.12.2017, 01:34 CET

NEONOVÝ SATURN – FOTOMOZAIKA VE FALEŠNÝCH BARVÁCH

Fotomozaika planety Saturn ve falešných barvách. Kredit: NASA/JPL/University of Arizona.Během průletu nad neosvětlenou stranou prstenců planety Saturn pořídila kosmická sonda Cassini tento snímek. Planetu Saturn vidíme zahalenou v brilantních stínech modré barvy s odstíny safírové a mátově zelené. Kotouček planety vrhá na prstence široký stín.

Tato mozaika z pozoruhodných falešných barev vznikla z 25 snímků, které získal přístroj na Cassini, Visual and infrared mapping spectrometer, během časového intervalu 13 hodin. Planetu Saturn snímkoval za nočních i denních podmínek.

Visual and infrared mapping spectrometer získává data souběžně na 352 různých vlnových délkách či spektrálních kanálech. Byla použita data z vlnových délek
2.3, 3.0 a 5.1 mikrometrů a vložena do modrého, zeleného a červeného kanálu standardního barevného snímku. Tím vznikla tato mozaika falešných barev.

Snímek byl pořízen 24. února 2007 v době, kdy byla kosmická sonda ve vzdálenosti 1.58 milionů kilometrů od planety a 34.6o nad rovinou prstenců. Slunce svítí pod úhlem 69.5o. V tomto pohledu sonda Cassini hleděla dolů na severní neosvětlenou stranu prstenců, přes které ještě prostupují paprsky Slunce z jižní strany.

Na noční straně (pravá strana) kotoučku planety, kam nedopadá Slunce, vidíme vlastní termální vyzařování od Saturnu. Saturn tam září na 5.1 mikrometrech (asi sedmkrát delší vlnová délka než viditelná oblast pro lidské oko). Tvoří se tam tmavé oblasti, které prostupují vzhůru, až někde nakonec proniknou do vesmíru. Hustá mračna hluboko v atmosféře viditelné světlo stíní. Na snímku tak můžeme spatřit úchvatné oblasti tmavých pruhů, skvrn a pásů obtáčejících celý kotouček planety. Tepelné vyzařování Saturnu na 5.1 mikrometrech tyto hluboká mračna umožňuje pozorovat i na denní straně (vlevo), zejména v místech kde přes ně leží mlhy. V těch místech jsou mraky tenké a odraz slunečních paprsků je v těch místech minimální. Tyto hluboká mračna jsou pravděpodobně tvořeny amonium sirníkem a v odraženém světle je na denní straně nemůžeme pozorovat. Odraz paprsků Slunce od překrývající mlhy a amoniakových mračen však toto blokuje.

Nápadný je zřetelný rozdíl v jasnostech mezi severní a jižní polokoulí. Severní polokoule je asi dvakrát jasnější než jižní. Je to způsobeno tím, že na severní polokouli je asi polovina drobných částic ve vysokých výškách než na jižní. Tyto částice brání silnějšímu vyzařování ze Saturnu a tím činí Saturn u jižního pólu tmavším.

Na 2.3 mikrometrech (zobrazeno jako modrá) jsou vysoce odrazné ledové částice v prstencích, zatímco metan v atmosféře Saturnu sluneční světlo silně absorbuje a činí tak kotouček planety velmi tmavým. Na 3.0 mikrometrech (zobrazeno jako zelená) je situace opačná. Vodní led v prstencích toto světlo silně absorbuje, zatímco Sluncem osvětlená polokoule planety je jasná. Proto se v tomto zobrazení prstence jeví modré, zatímco osvětlená strana Saturnu je v odstínech zeleno-žluté. Nejneprůhlednější částice v prstencích se jeví tmavé, zatímco průsvitnější oblasti jsou jasnější. Kromě toho neprůhledný, obvykle jasný a široký prstenec B, je v tomto podání jen tmavý pás rozdělený jasnějšími prstenci A (vnější ) a C (vnitřní).

Na 5.1 mikrometrech (zobrazeno jako červená) je odražené sluneční světlo slabé. Proto v této spektrální oblasti dominuje tepelné záření planety. Teplo pochází z hlubších oblastí atmosféry planety. Toto termální vyzařování dominuje zejména na noční straně Saturnu, stejně jako v severní polární oblasti (kde opět vidíme známý hexagon). Různé množství mračen v horní atmosféře planety termální vyzařování blokuje, což vede ke skvrnitému a pásovitému vzhledu. Ten je však na planetě vždy někde narušen vlivem silných větrů.

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. Jet Propulsion Laboratory, oddělení California Institute of Technology, Pasadena, misi řídí pro NASA's Science Mission Directorate, Washington, D.C. Sonda Cassini byla navržena, vyvinuta a sestavena v JPL. Tým přístroje Visual and Infrared Mapping Spectrometer tvoří pracovníci z University of Arizona, kde také snímky vznikají.

Více informací o projektu Cassini-Huygens získáte na http://saturn.jpl.nasa.gov/home/index.cfm. Web stránka týmu vizuálního a infračerveného mapovacího spektrometru je http://wwwvims.lpl.arizona.edu.

(podle informací JPL z 31. 5. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 04. 06. 2007, 09:56