11.12.2017, 17:51 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL SPIRÁLNÍ GALAXII M 81 S MIMOŘÁDNÝMI DETAILY

Nejnovější snímek galaxie M81 z kosmického teleskopu ukazuje tuto galaxii s mimořádnými detaily. Kredit: HST, NASA.Honolulu, HI – Astronomové v pondělí uvolnili nejostřejší snímek sousední spirální galaxie M 81. Snímek který pořídil kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, zachycuje mimořádné detaily v galaxii, která se v mnoha ohledech podobá naší Galaxii.

„Omračující detaily na tomto snímku nám berou dech,“ řekl astronom Andreas Zezas z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA). "Jednotlivé hvězdy z galaxie můžeme pozorovat jako malá zrnka písku."
Zezas nový snímek prezentoval na tiskové konferenci v rámci 210 setkání Americké astronomické společnosti.

Před osmdesáti lety astronom Edwin Hubble poprvé rozlišil hvězdy v Galaxii v Andromedě, čímž předložil důkaz o tom, že vzdálená galaxie je mimo naši Galaxii. Nyní kosmický teleskop pojmenovaný po Hubbleovi jeho úspěch zopakoval s galaxií, která leží více než pětkrát dál.

M 81 je jednou z nejjasnějších galaxií, jaké můžeme ze Země pozorovat. Nachází se vysoko na severní obloze v cirkumpolárním souhvězdí Ursa Major neboli Velká medvědice. Se svojí jasností 6.8 mag je snadným cílem pro binokuláry a malé dalekohledy. Úhlový rozměr galaxie na obloze je přibližně stejný jako rozměr Měsíce v úplňku. Vyfotografovat tak velkou oblast vyžadovalo 2.5 dne pozorovacího času HST.

Tato nádherná galaxie je orientována vzhledem našemu směru pohledu šikmo, což nám skýtá pohled na její spirální strukturu „z ptačí perspektivy“. Galaxie je podobná naší Mléčné dráze, nicméně příznivý sklon nám poskytuje lepší pohled do typické architektury spirálních galaxií. Přestože galaxie leží 11.6 milionů sv. let od Země, kosmický teleskop - Hubble Space Telescope, dává pohled tak ostrý, že kromě jednotlivých hvězd v galaxii rozlišíme i otevřené hvězdokupy, kulové hvězdokupy a dokonce i žhavé oblasti fluorescenčního plynu.

„Je to podobný pohled, jaký by měl astronom na naši Galaxii, když by se nacházel v galaxii v Andromedě,“ vysvětluje Zezas.

Spirální ramena sbíhající se v jádře jsou tvořena mladými, modravými a horkými hvězdami, které vznikly teprve nedávno, před několika miliony lety. Jsou také hostující pro populací hvězd, která vznikla v období hvězdného vývoje, které začalo přibližně před 600 miliony lety. Nazelenalé části jsou husté oblasti tvorby jasných hvězd. Ultrafialové světlo od malých hvězd ozařuje okolní vodíková mračna. Do jádra galaxie M81 se stáčí také několik klikatých prachových proudů.

„Přítomnost prachových proudů ukazuje nato, že tvorba hvězd se děje i v blízkosti jádra,“ říká Zezas.

Bouřlivá tvorba hvězd podél spirálních ramen galaxie M 81 může být zapříčiněna těsným přiblížením spirální galaxie NGC 3077 a starburst galaxie (M82), ke kterému došlo před 300 miliony lety. Astronomové plánují použít snímek z HST ke studiu historie vzniku hvězd v galaxii a ověření jaký má tato teorie vztah k neutronovým hvězdám a černým děrám pozorovaným v X-ray oblasti. X-ray pozorování galaxie M81 prováděla NASA Chandra X-ray Observatory.

Tento projekt je součástí většího a hlubšího výzkumu M 81 s využitím také Spitzer Space Telescope a Galaxy Evolution Explorer (GALEX).

„Být schopen studovat vznik hvězd v této galaxii se třemi největšími kosmickými teleskopy je naprosto úžasné. Pomocí těchto přístrojů vidíme to, co bychom ze země nikdy nespatřili,“ říká John Huchra (CfA), který také pracuje na projektu M81.

Data z kosmického teleskopu pořídil přístroj Advanced Camera for Surveys v rozmezí let 2004 až 2006. Tento barevný kompozitní snímek byl sestaven ze záběrů v modrém, viditelném a infračerveném světle.

Další snímky naleznete na adrese: http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2007/19/.

Na projektu se podíleli také tito vědci: A. Zezas, K. Gazeas, G. Fabbiano, A. Prestwich, M. Garcia, a J. Nantais (CfA), J. Gallagher (University of Wisconsin, Madison), J. Miller (University of Michigan), P. Kaaret (University of Iowa), V. Kalogera (Northwestern University), M. Ward (University of Durham), J. Brodie and J. Strader (Lick Observatory), and A. King (University of Leicester).

Kosmický teleskop HST je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency. Space Telescope Science Institute vede vědecké operace HST. Institut pracuje pro pro NASA přes Association of Universities for Research in Astronomy, Inc., Washington.

Centrála je v Cambridge, Mass., the Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) a spojuje vědce ze Smithsonian Astrophysical Observatory a Harvard College Observatory. Vědci z CfA jsou organizováni v šesti vědeckých divizích a studují původ, vývoj a závěrečný osud vesmíru.

(podle informací NASA 2007-16 z 28. 5. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 30. 05. 2007, 09:51