12.12.2017, 22:54 CET

MARSOVSKÉ VOZÍTKO SPIRIT PŘINESLO DŮKAZ, ŽE V MINULOSTI NA MARSU EXISTOVALA VODA

Oblast bohatá na čistý křemen, objevená v rýze po kolečku marsovského vozítka. Kredit: JPL, NASA.PASADENA, Calif – Kosmická sonda Spirit, která analyzovala malou oblast hornin na Marsu tam zjistila velmi vysoký obsah křemene. Jedná se o silný důkaz toho, že v minulosti bylo na Marsu mnohem více vody, než je tomu nyní. Procesy, při nichž se mohou tvořit takto koncentrované usazeniny křemičitanů, právě přítomnost vody vyžadují.

Členové vědeckého týmu marsovského vozítka diskutovali se svými kolegy v rámci telekonference o tom, že měření pomocí alfačásticového rentgenového spektrometru (chemický analyzátor umístěný na rameni vozítka) zjistilo v půdě téměř čistý křemen (90 %).

„Mohli jste slyšet, jak lidé údivem lapali po dechu,“ říká Steve Squyres (Cornell University, Ithaca, New York), vedoucí pracovník projektů Mars rovers. „Je to významný objev. A skutečnost, že jsme našli něco nového a odlišného po téměř 1 200 dnech na Marsu, dělá celý objev ještě pozoruhodnějším. A projevuje se to ještě větším zájmem zjistit co tam ještě je.“

Miniaturní termální emisní spektrometr umístěný na vozítku Spirit pozoroval jedno místo, říká Steve Ruff (Arizona State University, Tempe), ve kterém si všiml, že spektrum vykazuje vysoký obsah křemene. Tým potom sestavil plán pro další studium půdy a sedimentů v okolí.

Výzkum v malých lokalitách v horách rozlohou srovnatelných se státem Connecticut přivedl vozítko až do kráteru Gusev. Tam Spirit již dříve našel i jiné indicie dokazující existenci vody v dávné marsovské minulosti. Jednalo se např. o místa bohatá na síru, alternativní minerály a důkazy o explozivním vulkanismu.

„Toto může být jedno s nejlepších svědectví o existenci vody v kráteru Gusev které Spirit přinesl,“ řekl geochemik Alberta Yen (Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kalifornie). Jedním z možných zdrojů křemičitanů může být vzájemné působení půdy a kyselých výparů, které vznikaly při sopečné činnosti za přítomnosti vody. Dalším by mohla být voda v okolí horkého pramene. Členové vědeckého týmu marsovského vozítka se domnívají, že poslední objev přináší další přesvědčivý důkaz o podmínkách, jaké panovaly v minulosti Marsu a které mohly být příznivé pro život.

Astrobiolog David Des Marais (NASA's Ames Research Center, Moffett Field, Calif.) řekl: „Vzrušující je na tom to, že na Zemi existují místa s podobným prostředím, která jsou vlídná k organismům.“

Spirit i jeho dvojník Opportunity dokončily svoji základní tříměsíční misi v dubnu 2004. Oba stále ještě pracují, ač už vykazují znaky „stáří“. Jedno ze šesti kol Spiritu se již delší dobu neotáčí a zanechává za sebou hlubokou rýhu v půdě. Ale právě toto „rytí“ odkrylo několik míst světlé půdy a vedlo k největším objevům Spiritu v kráteru Gusev (včetně toho posledního).

Doug McCuistion, ředitel projektu NASA Mars Exploration Program, řekl: „Tento nový, neočekávaný objev ukazuje, že Spirit i Opportunity ještě po 3 letech od prodloužení misí mohou dělat významné objevy. To také posílilo skutečnost, že v minulosti bylo na Marsu přítomno významné množství vody, což stále ponechává naději, že Mars byl kdysi obyvatelný a možná i podporoval život.“

Nově objevená oblast dostala neoficiální název „Gertruda Weise“ - po hráčce profesionální americké ženské basebalové ligy, říká Ray Arvidson, Washington University, St. Louis, vedoucí výzkumník pro marsovská vozítka.

„Studovali jsme se tucty vzorků narušené půdy stopami roveru, ale toto je poprvé, kdy máme důkazy o vysokém obsahu křemene,“ řekl Ruff, který minulý měsíc navrhl použití miniaturního emisního spektrometru k pozorování světlé půdy v této oblasti. Tento přístroj poskytuje informaci o složení nerostů na dálku. Na základě údajů o nalezeném křemenu v odkryté půdě bylo letos v květnu rozhodnuto, že Spirit se k oblasti přiblíží natolik blízko, že bude možné použít alfačásticový rentgenový spektrometr. Křemík se na Zemi hojně vyskytuje jako krystalický minerál a je hlavní přísadou do okenního skla. Křemík na Marsu v oblasti „Gertruda Weise“ krystalický není - nebyla u něho zjištěna žádná krystalická mřížka.

V současné době vozítko Spirit pracuje ve vzdálenosti asi 46 m od oblasti „Gertruda Weise“. Je to již 18 měsíců po objevu. „Tento objev vedl k tomu, že byl započat hloubkový průzkum oblasti a s návratem domů se nespěchá,“ říká Squyers.

Na opačné straně planety rover Opportunity 8 měsíců prozkoumává kráter Victoria. „Opportunity dokončil počáteční průzkum okraje kráteru a nyní míří do oblasti nazývané Duck Bay, která může poskytnout bezpečnou cestu dolů do kráteru,“ říká John Callas, ředitel projektů vozítek z Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kalifornie.

JPL je oddělení California Institute of Technology, Pasadena, které projektu Mars Exploration Rover řídí pro NASA Science Mission Directorate. Snímky a další informace o vozítkách naleznete na http://www.nasa.gov/rovers.

(podle informací JPL z 21. 5. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 27. 05. 2007, 08:46