Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

12.12.2018, 10:21 CET
Juliánské datum: 2458464.89
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 39m UT
Max.délka pozorování: 13.7 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 10:16) Měsíc (↓ 19:46)

Stáří (dny): 4.9

(↑ 06:43) Slunce (↓ 14:50)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ASTRONOMOVÉ POMOCÍ KOSMICKÉHO TELESKOPU OBJEVILI PRSTENEC TEMNÉ HMOTY

Grey Hautaluoma/Dwayne Brown, Headquarters, Washington
Donna Weaver/Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore

Prstenec temné hmoty v galaktické kupě CL0024+17. Foto: HST.WASHINGTON – Astronomové pracující s kosmickým teleskopem, Hubble Space Telescope, objevili prstenec temné hmoty, jež vznikl velmi dávno, během ohromné kolize mezi dvěma kupami galaxií. Temná hmota tvoří většinu materiálu ve vesmíru. Běžná hmota, ze které jsou tvořeny hvězdy a planety tvoří jen malé procento celkové hmoty ve vesmíru. Tento objev prstence patří dosud k nejsilnějším důkazům existence temné hmoty.

Astronomové existenci této neviditelné substance, která je zdrojem dodatečné gravitace a udržuje galaktické kupy pohromadě, již dlouho teoreticky předpovídali. Pokud bychom uvažovali pouze gravitaci od viditelných hvězd v kupě, musela by se kupa již dávno rozpadnout na části. Přestože astronomové neznají složení temné hmoty, předpokládají, že jde o typ elementárních částic, které prostupují vesmírem.

„Toto je poprvé v historii, kdy jsme detekovali temnou hmotu jak tvoří jedinečnou strukturu, která je odlišná od rozložení plynu a galaxií v kupách.“ říká astronom M. James Jee z Johns Hopkins, University, Baltimore. Jee je člen týmu, který objevil prstenec temné hmoty.

Prstenec má průměr 2.6 milionu sv. let a byl objeven v kupě CL0024+17 ležící ve vzdálenosti 5 miliard sv. let od Země. Tým astronomů prstenec objevil neočekávaně, když mapoval rozložení temné hmoty v kupě. Ačkoli astronomové temnou hmotu nemohou pozorovat, mohou na její existenci v galaktické kupě usuzovat na základě pozorování gravitačního ohybu světla pocházejícího od vzdálených galaxií v pozadí. Když tým astronomů prováděl analýzu, všiml si zvlnění v záhadné substanci, které připomínalo zvlnění vytvořené na rybníku když žbluňkne kámen do vody.

Jee říká, „Ačkoli neviditelná hmota byla objevena již dříve v jiných galaxiích, nikdy nebyla detekována tak široce oddělená od horkého plynu a galaxií, kterým jsou galaktické kupy tvořeny. Pozorováním struktury temné hmoty, která nesleduje galaxie a horký plyn můžeme studovat jaké má odlišnosti vůči normální hmotě.“

Jee vysvětluje,“Byl jsem mrzutý, když jsem spatřil prstenec. Myslel jsem si, že jde o artefakt, který může mít vliv na redukci našich dat. Nemohl jsem mým výsledkům uvěřit. Ale čím více jsem se snažil prstenec odstranit, tím více se objevoval. Zabralo to více než rok, než jsem byl přesvědčen, že tento prstenec je reálný. Díval jsem se na velké množství kup a nic podobného jsem neviděl.“

Byl jsem zvědavý proč ten prstenec v této kupě je a jak vznikl. Jee našel předcházející výzkum, který naznačoval nato, že kupa před 1 až 2 miliardami let kolidovala s jinou kupou galaxií. Výzkum byl publikován v roce 2002 Oliverem Czoskem z Argelander-Institute for Astronomy, University of Bonn. Byl založen na spektroskopickém pozorování tří rozměrné struktury kupy. Studie ukázala dvě rozdílné skupiny galaxií, což naznačuje na kolizi dvou kup.

Astronomové mají čelní pohled na kolizi, protože nestal přímo v rovině pohledu ze Země. Z této perspektivy temná hmota vypadá jako prstencovitá struktura.
Tým astronomů udělal simulace, které ukazují co se během kolize galaktických kup přihodilo. Jakmile obě kupy do sebe narazily, temná hmota (jak ukazují výpočty v simulaci) spadla do centra spojnice kup a vytekla zpět. Když se temná hmota pohybovala vně, začala pod gravitačním tahem a navršením pomalu klesat dolů. Můžeme si to přirovnat k situaci, jako když se na dálnici shlukují auta.

„Studií této kolize jsme mohli spatřit jak temná hmota reaguje na gravitaci,“ říká člen týmu Holland Ford, také z Johns Hopkins University. "Příroda pro nás udělala takový experiment, jaký v laboratoři nemůžeme udělat a ten souhlasí s našimi teoretickými modely.“

Sledování temné hmoty není snadný úkol protože nezáří ani neodráží světlo. Astronomové mohou její vliv detekovat pouze na základě toho jak gravitačně ovlivňuje světlo. K tomu, aby astronomové temnou hmotu objevili, musí studovat jak je světlo od vzdálených galaxií vlivem temné hmoty v kupě galaxií v popředí ohýbáno a rozmazáváno do oblouků a pruhů. Tento jev nazýváme gravitační čočkou. Mapováním ohnutého světla mohou astronomové usuzovat na hmotu kupy galaxií a sledovat jak je temná hmota v kupě rozdělena.

„Kolize mezi dvěma kupami galaxií vytvoří vlny temné hmoty, které na tvaru galaxií z pozadí zanechávají zřetelné stopy.,“ vysvětluje Jee. „Je to jako bychom se dívali na oblázky kamenů na dně rybníka se zčeřenou hladinou. V takovém případě vidíme jak oblázky vlivem vln na hladině přes které je pozorujeme mění tvar. A tak i vzdálené galaxie za prstencem temné hmoty ukazují koherentní změny v jejich tvaru díky tomu, že jejich světlo prochází hustým prstencem.“

Jee se svými kolegy používal na HST přístroj Advanced Camera for Surveys. Sledoval pozadí kupy a detekoval slabé a zdeformované vzdálené galaxie, které nemůžeme rozlišit pozemskými teleskopy. „Vynikající obraz z HST a jedinečná citlivost na slabé galaxie učinily tento přístroj jedinečným k těmto měřením,“ říká člen týmu Richard White ze Space Telescope Science Institute, Baltimore.

„Předcházející pozorování Bullet Cluster pomocí HST a Chandra X-ray Observatory prezentovaná jinde, také představují podobné setkání dvojice kup galaxií. Při této kolizi byla temná hmota vytlačena z plynu horké kupy, ale sledovala rozdělení galaxií v kupě. CL0024+17 je první případ, který ukazuje rozdílné rozložení temné hmoty vůči rozložení galaxií v obou kupách a rozložení horkého plynu.

Článek vědeckého týmu byl akceptován k publikaci v Astrophysical Journal, který vyjde 1. června.

Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency. Space Telescope Science Institute vede vědecké operace HST. Institut pracuje pro NASA Association of Universities for Research in Astronomy, Inc., Washington.

Informace o Hubble Space Telescope, včetně dalších snímků a více informacích o temné hmotě a jejím prstenci v kupě CL0024+17 naleznete na: www.nasa.gov/hubble

(podle informací NASA 07-114 z 15. 5. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 16. 05. 2007, 07:02
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS