Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 09:59 CET
Juliánské datum: 2458441.87
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

TELESKOP NASA OBJEVIL VELMI HORKOU PLANETU A VYTVOŘIL JEJÍ PRVNÍ KLIMATICKOU MAPU

Grey Hautaluoma, Headquarters, Washington
Whitney Clavin, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Tmavá planeta je jako kus žhavého uhlí ve vesmíru. Umělecká kresba dosud pozorované nejžhavější planety. Kredit: NASA/JPL-Caltech WASHINGTON – Vědci pracující z kosmickým teleskopem NASA, Spitzer Space Telescope už znají jaké panují podmínky na dvou vzdálených exotických světech. Jeden tým astronomů použil infračervený teleskop a zmapoval teplotní změny na povrchu obří plynné planety s označením HD 189733b. Měření ukázalo, že na povrchu panují bouřlivé větry. Jiný tým astronomů určil, že plynné těleso s označením HD 149026b je dosud nežhavější známou exoplanetou. Oba objevy byly publikovány v časopise Nature z 9. května.

„Máme zmapovány teplotní změny v celé délce kolem celého obvodu planety, která je od nás tak vzdálena, že světlu zabere 60 let, aby se k nám dostalo,“ řekl Heather Knutson z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Cambridge, Mass., vedoucí autor článku popisující HD 189733b.

Obě planety jsou „horcí Jupiteři“ – žhnoucí plynné obří planety, které obíhají těsně kolem svých hvězd. Přibližně 50 z více než 200 známých planet mimo naši sluneční soustavu (nazývaných exoplanety) jsou horcí Jupiteři. Tyto vzdálené světy mohou detekovat teleskopy, které pracují na vlnových délkách viditelného světla. Teleskopy mohou také určovat jejich určité charakteristiky, jako např. jejich velikost a dráhy. Velmi málo je ale známo o jejich atmosférách nebo jak vypadají.
První teplotní povrchová mapa vzdálené exoplanety. Kredit: NASA/JPL-Caltech//Harvard-Smithsonian CfA.
Revoluci ve studiu atmosfér exoplanet vnáší od roku 2005 Spitzer teleskop, který může zkoumat jejich infračervené světlo nebo teplotu. V jedné z nových studií se Spitzer zaměřil na planetu HD 189733b, vzdálenou 60 sv. let ve směru souhvězdí Vulpecula. HD 189733b je nejbližší známá transit planeta což znamená, že při pozorování ze Země můžeme pozorovat jak přechází před a za svojí hvězdou. Jeden oběh kolem mateřské hvězdy jí trvá 2.2 dne.

Spitzer měřil infračervené světlo přicházející od planety jak obíhala kolem mateřské hvězdy a odhalil její rozdílné tváře. Tyto infračervené měření zahrnují asi čtvrt milionu bodů. Astronomové je sestavili do pól-pól pásu a nakonec použili k vytvoření teplotní mapy celého povrchu této oblačné obří planety.

Pozorování ukazují, že teploty na tomto tichém světě jsou docela slušné, pohybují se v rozmezí 650 oC na neosvětlené straně až po 930 oC na osvětlené straně. Vědci se domnívají, že HD 189733b i jiní horcí Jupiteři jsou slapově vázány, podobně jako náš Měsíc. Světlo od hvězdy ozařuje vždy jednu polokouli planety. Přestože změny celkové teploty planety jsou mírné, vědci se domnívají, že k roznášení tepla z osvětlené strany na neosvětlenou přispívá vítr. Rychlost větru by na povrchu mohla dosahovat kolem 3700 km/h. Proudění v atmosféře na Zemi se děje rychlostí kolem 125 km/h.

„Tyto exoplanety, horcí Jupiteři, vyzařují za sekundu 20000 krát více energie než Jupiter,“ říká spoluautor práce David Charbonneau, také z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. "Nyní můžeme pozorovat jak tyto planety s veškerou energií hospodaří.“

Na 30 stupních východně, v „pravé poledne“ neboli v bodu, který se nachází nejblíže mateřské hvězdě je na HD 189733b horká skvrna. Na Zemi je to jinak. Pokud by bod „pravé poledne“ byl v Seattle, potom by horká skvrna byla v Chicagu. Z předpokladu, že planeta je slapově vázána se svou mateřskou hvězdou vychází, že intenzívní vítr bude vát k východu.

Ve druhé studii ze Spitzer teleskopu astronomové pod vedením Josepha Harringtona z University of Central Florida, Orlando zjistili, že HD 149026b má teplotu 2000 oC, což je ještě žhavější než některé málo hmotné hvězdy. Spitzer může teplotu určovat z pozorovaného schování se planety ze hvězdou a tím pádem pozorovaného poklesu infračerveného světla.

„Tato planeta je jako kus žhavého uhlí ve vesmíru,“ říká Harrington. Protože tato planeta je tak žhavá, domníváme se, že v tomto případě se teplo kolem celého povrchu nepřenáší. Denní strana planety je velmi žhavá a noční strana je pravděpodobně mnohem chladnější.“

„HD 149026b se nachází ve vzdálenosti 279 sv. let ve směru souhvězdí Herkula. Je to nejmenší a nejhustší známá transit exoplaneta. Její velikost je srovnatelná se Saturnem a její jádro je 70 až 90 krát násobkem hmoty Země. Kolem mateřské hvězdy oběhne jednou za 2.9 dne. Podle Harringtona a jeho týmu tato podivná planeta pravděpodobně odráží jen velmi málo světla mateřské hvězdy a spíše všechno teplo absorbuje. To znamená, že HD 149026b může být nejčernější známou planetou a také nejžhavější.

„Tato planeta je mimo teplotní škálu, jakou bychom očekávali pro planety,“ říká Drake Deming, spoluautor článku z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.

NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., misi Spitzer Space Telescope řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Vědecké operace jsou prováděny ze Spitzer Science Center, California Institute of Technology, také v Pasadeně. Více informací o Spitzer Space Telescope naleznete na: http://www.nasa.gov/spitzer.

(podle informací NASA 07-109 z 9. 5. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 11. 05. 2007, 10:07
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 • PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS