Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 06:26 CET
Juliánské datum: 2458468.73
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

SONDA CASSINI ZJISTILA, ŽE POHONNÝM MOTOREM PROUDĚNÍ ATMOSFÉRY JSOU BOUŘE


Infračervený snímek jet proudu na Saturnu pořízený 5. února 2005 ze vzdálenosti asi 3,4 miliónů km od Saturna úzkoúhlou kamerou NAC (Narrow Angle Camera) na sondě Cassini. Kredit: NASA/JPL/Space Science Institute.Nové výsledky ze sondy Cassini naznačují, že víry a obří rotující bouře jsou pohonným „motorem“ saturnových jet proudů.

„Nová zjištění o tom, jak jsou poháněny jety na Saturnu jsou přesným opakem toho, co jsme si dříve mysleli,“ řekl Anthony Del Genio (Cassini imaging team, Goddard Institute for Space Studies, New York City) a vedoucí autor článku popisující provedený výzkum v časopise Icarus.

Jet proudění jsou úzká protáhlá místa v atmosféře, kde velmi rychle fouká vítr východním nebo západním směrem. Do těchto jet proudů dodávají „potravu“ víry, podobně jako rotující kola mohou pohánět dopravníkový pás.

Jestliže jsme si představovali dopravníkový pás – v tomto případě jet proudění – poháněný rotujícími víry, můžeme nyní uvažovat i opačně: rotující víry pohání jet proudění, říká Del Genio.

„Podle intuice bychom usoudili, že víry berou energii jetům, protože v bouři existuje tření a je tažena. Je to ale úplně opačně, víry pumpují energii do jetů,“ říká Andrew Ingersoll, člen Cassini imaging týmu z California Institute of Technology Pasadena, Calif. Ingersoll říká, že podobné vzájemné ovlivňování mezi rotujícími bouřkovými víry a jet proudy bylo pozorováno i na Zemi, v mracích na Jupiteru a nově se vědci domnívají že je i na Saturnu (data ze sond Voyager známky o tomto mechanismu nepřinesly).

Tým Cassini poprvé v historii analyzoval jak bouře a víry interagují s jet proudy na Saturnu. Vědci sledovali jednotlivé snímky ze sondy Cassini a mapovali přesun oblačnosti během asi 10 hodin (tj. přibližně jedné otočky Saturnu kolem osy). Podařilo se jim najít spojitost mezi bouřkovými víry na jedné straně a jet proudy na druhé straně. Víry dodávají jetům svoji energii a moment, což pomáhá udržet v jetech vítr.

Domnívali jsme se, že víry jsou poháněny jety protože byly orientovány ve stejném směru a v tomto směru nesly moment. Pokud by se víry zužovaly jiným mechanismem, uvažovali bychom opačně,“ dodává Ingersoll.

Analýza dalších snímků, pokrývajících většinu Saturnovy jižní polokoule předpokládá, že podobné procesy nastávají na celém Saturnu. Tím se vysvětluje i pozoruhodná desetiletí neměnná stabilita střídajících se pásů východního a západního jet proudění. Stejný proces byl také nedávno objeven na Jupiteru, v datech, které získala kosmická sonda Cassini, když kolem planety prolétla při cestě k Saturnu. Na Zemi je známá dvojice jet proudů, obíhajících planetu na severní a jižní polokouli.

Tyto objevy naznačují, že tradiční představy o oblačných pásech Jupiteru a Saturnu musí být zrevidovány.

„Vycházeli jsme z předpokladu, že jasné oblačné pásy jsou oblasti, kde plyn stoupá a temné pásy jsou místa kde plyn klesá. Ale pokud víry pohánějí jety mechanismem jaký jsme pozorovali, musí být pravdou opak,“ říká Del Genio. Ve skutečnosti jsme objevili na obou planetách bouře jen v temných pásech, což může znamenat, že tam plyn stoupá. Snímek, který astronomové zkoumali zachycuje oblačný útvar v blízkosti Saturnových jet proudů je k dispozici na http://www.nasa.gov/cassini , http://saturn.jpl.nasa.gov a http://ciclops.org . Celý článek je na www.sciencedirect.com.

Snímek ukazuje detail oblačného systému, který je spojen s turbulentními víry v nejbližším okolí jednoho ze Saturnových východních jet proudů. Pozorovaný jet se nachází na 27,5° jižní šířky a na snímku je zvýrazněn velkou vodorovnou šipkou. Větry v tomto jetu vanuly nepřetržitě rychlostí okolo 320 km/h a to po celou dobu pozorování Saturna. Šikmé slabší šipky ukazují směr, ve kterém se víry pohybují a dodávají energii a hybnost tryskovému proudění. Větry jsou pak tak silné, že po spojení se víry roztáhnou do světlých, šikmých pruhů, které jsou viditelné na snímku (rovnoběžně se šipkami). Víry pozorované na tomto snímku také zachovávají zákonitosti cirkulace - stoupající a klesající pohyb (vertikálně).

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. JPL je oddělení California Institute of Technology, Pasadena a misi Cassini-Huygens mission řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Sonda Cassini byla navržena, vyvinuta a postavena v JPL.

(podle informací JPL 2007-053 z 8. 5. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 11. 05. 2007, 10:02
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS