Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 01:33 CET
Juliánské datum: 2458441.52
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

HST ZJISTIL, ŽE TAKÉ V KULOVÉ HVĚZDOKUPĚ MŮŽE DOCHÁZET KE ZRODU HVĚZD

Donna Weaver/Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.
Lars Lindberg Christensen, ESA/Hubble, Garching, Germany
Giampaolo Piotto, University of Padova
Luigi Bedin, ESA/ESO/STScI

Kulová hvězdokupa NGC 2808. Kredit: HST, NASA.Astronomové se dlouho domnívali, že kulové hvězdokupy mají svoji fázi „bouřlivého zrodu“ za sebou a nyní jsou jejich hvězdy v klidovém stavu.

Nová pozorování z kosmického teleskopu NASA, Hubble Space Telescope, ukazují, že tato myšlenka může být až příliš zjednodušená. Analýza dat HST z mohutné kulové hvězdokupy NGC 2808 přinesla svědectví o tom, že hvězdy se tam stále rodí. V životě této hvězdokupy se rodí již třetí generace nových hvězd.

„Něco takového bylo pro nás vždy něco nepředstavitelného,“ říká Giampaolo Piotto z University of Padova, Itálie a současně vedoucí týmu, který učinil tento objev. "Je to úplný šok."

Kulové hvězdokupy se nacházejí kolem naší Galaxie a vznikaly během zrodu Galaxie. Jedná se o kompaktní shluky hvězd, čítající typicky stovky až tisíce hvězd, které jsou vázány gravitací.

„Standardní obraz kulové hvězdokupy je takový, že všechny hvězdy v ní obsažené vznikly ve stejné době, na stejném místě a ze stejného materiálu a po miliardy let prodělávaly společný vývoj,“ říká člen týmu Luigi Bedin z European Space Agency, European Organization for Astronomical Research v Southern Hemisphere (ESO), Garching, Německo a Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.

"Toto je základní představa, na které bylo založeno mnoho studií týkajících se vývoje hvězdných populací. Proto jsme byli velice překvapeni, když jsme v NGC 2808 objevili několik odlišných hvězdných populací. Většina hvězd se zrodila v době před 200 miliony lety, tedy velmi časně v životě této mohutné, 12.5 miliardy let staré hvězdokupy.“

Podle vědců bude mít objev několika hvězdných populací tak blízko domovské kulové hvězdokupy velmi hluboké kosmologické důsledky.

„Potřebujeme udělat vše k rozluštění této záhadné existence několika generací hvězd, které byly objeveny v pozorování HST. Teprve potom bude možné pochopit to, jak vznikaly hvězdy ve vzdálených galaxiích v ranném vesmíru,“ vysvětluje Piotto.

Astronomové k měření jasnosti a barev hvězd ve hvězdokupě použili přístroj Advanced Camera for Surveys umístěný na palubě HST. Vynikající rozlišovací schopnost HST astronomům umožnila vytřídit různé hvězdné populace. Měření z HST ukázalo na tři rozdílné populace v nichž se každá následná generace hvězd zdá být modřejší. Tento barevný rozdíl naznačuje na po sobě jdoucí generace hvězd, které obsahují vždy nepatrně odlišnější směs určitých chemických prvků.

„Jedna z domněnek, i když k ní nemáme žádný přímý důkaz,“ říká člen týmu Ivan King z University of Washington, Seattle, "je ta, že postupná modřejší barva hvězdných populací indikuje množství hélia, které s každou další generací hvězd vzrůstá. Je možné, že mohutné hvězdokupy jako NGC 2808 drží dostatečné množství plynu k několikanásobnému zažehnutí procesu tvorby hvězd.“

Pohonným motorem zrodu hvězd mohou být rázové vlny od supernov a hvězdný vítr od obřích hvězd. Plyn se stlačuje a tvoří se nové hvězdy, vysvětluje King. Plyn může být z předchozích generací hvězd (hmotnějších než Slunce) postupně stále více obohacován o hélium.

Astronomové obvykle předpokládají, že kulové hvězdokupy produkují jen jednu generaci hvězd, protože radiační energie od první skupiny hvězd může většinu zbytkového plynu vyčerpat. Nicméně mohutná hvězdokupa typu NGC 2808 (která je dva až třikrát hmotnější než obvyklé kulové hvězdokupy) může mít dostatečnou gravitaci k tomu aby plyn udržela a nebyl všechen přeměněn na hélium první generací hvězd. Z přibližně 150 známých kulových hvězdokup v naší Mléčné dráze je NGC 2808 jedna z nejhmotnějších, obsahuje více než jeden milion hvězd.

Další možné vysvětlení pro několik hvězdných populací je to, že NGC 2808 může být pouze maskovaná kulová hvězdokupa. Hvězdné seskupení může být trpasličí galaxií, která byla obnažena o většinu materiálu, tak že ho gravitačně odtrhla naše Galaxie.

Bylo zjištěno, že i Omega Centauri, jako další a jediný další hvězdný systém, který zkoumala Piottova skupina má také několik generací hvězd. Vědci předpokládají, že se jedná o pozůstatek jádra trpasličí galaxie, dodává Bedin.

Ačkoli astronomové pátrají pouze po systémech ve stavu zrodu, říkají, že vícenásobné hvězdné populace mohou být typické i v jiných hmotných hvězdokupách.

„Nikdo nemůže říci, že to co popsala předcházející práce neplatí i pro jiné hvězdokupy“ říká King. „Tento objev ukazuje, že studium hvězdných populací v kulových hvězdokupách nyní otevírá zcela nový směr.“

Tým plánuje využít také přístroj ESO, Very Large Telescope v Chile. Pomocí něj získá spektroskopická pozorování jako ukazatel rozložení chemických prvků v kupě NGC 2808. Toto může přinést další důkaz o tom, že hvězdy vznikly v rozdílných časech a jak byly vytvořeny. Skupina vědců také ještě využije HST k pátrání po dalších vícenásobných generacích hvězd v přibližně 10 ještě hmotnějších kulových hvězdokupách. Vědecké výsledky týmu byly akceptovány k publikaci v prestižním Astrophysical Journal Letters.

Vědecký tým tvoří G. Piotto, A.P. Milone a S. Villanova (University of Padua [Padova]), L.R. Bedin (European Space Agency, European Organization for Astronomical Research in the Southern Hemisphere a Space Telescope Science Institute), J. Anderson (Rice University), I.R. King (University of Washington), S. Cassisi a A. Pietrinferni (INAF- Astronomical Observatory of Collurania, Teramo) a A. Renzini (INAF-Astronomical Observatory of Padua [Padova]).

(podle informací STScI-2007-18 z 2. 5. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 04. 05. 2007, 12:25
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS