Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.12.2018, 13:44 CET
Juliánské datum: 2458471.03
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 44m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:38) Měsíc (↓ 01:11)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:48) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

MISE NEW HORIZONS K PLUTU PŘINÁŠÍ NOVÝ POHLED NA JUPITERŮV SYSTÉM

Dwayne Brown, Headquarters, Washington
Michael Buckley, Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md.

Měsíc Io s vulkanickým vějířem tvořícím se nad obrovskou vulkanickou erupcí u severního pólu měsíce. Foto: New Horizons, NASA.WASHINGTON – Mise NASA New Horizons přinesla nová data o Jupiterově systému. Vědci dostali snímky atmosféry, prstenců, měsíců a magnetosféry obří planety z takové perspektivy, z jaké je nikdy před tím nespatřili.

Nové pohledy zahrnují detailní pohled na „Malou rudou skvrnu“ srovnatelnou s velikostí Země, jakožto bouřkový vír ve vrchních oblačných vrstvách planety Jupiter, detailní snímky malých satelitů, které ženou prach a kameny přes Jupiterovy slabé prstence i vulkanické erupce a kruhovité útvary na největším měsíci planety.

Sonda New Horizons se 28. února nacházela ve vzdálenosti 2.2 milionů kilometrů od Jupitera. Gravitaci planety využila k úpravě své dráhy k Plutu. Sonda cestuje sluneční soustavou již tři roky. Několik týdnů před těsným průletem robotická sonda o velikosti piána testovala sedm svých kamer a senzorů na planetě Jupiter a jeho čtyřech největších měsících. Na palubní digitální rekordéry byly uloženy data z téměř 700 pozorování a tyto byly postupně vysílány zpět na Zemi. Přibližně 70 procent z očekávaných 34 GB dat již bylo k Zemi odvysíláno. Na Zemi, ve vzdálenosti více než 960 milionů kilometrů, je přijímaly největší antény NASA. Tato činnost úspěšně otestovala přístroje a operační software kosmické sondy a ukázalo se, že vše je připraveno k použití u Pluta.
Změny na povrchu měsíce Io mezi obdobím průlětů sond Galileo (1999) a New Horizons (2007). Kredit: NASA/JHUAPL.
„Kromě přípravy na přílet k Plutu, ke kterému dojde v roce 2015, byl průlet kolem Jupitera také testem naší kosmické sondy a celého týmu. Oba tuto zkoušku zvládli na jedničku,“ řekl Science Mission Directorate Associate Administrator a New Horizons Principal Investigator Alan Stern, NASA Headquarters, Washington. "Nyní budeme tyto data po několik měsíců analyzovat. Získali jsme mimořádné vědecké výsledky, stejně jako evokující snímky.“
Sonda New Horizons objevila i novou erupci na měsíci Io. Kredit: NASA/JHUAPL.
Snímky zahrnují první detailní záběr Malé rudé skvrny, druhé největší bouře na Jupiteru, která vznikla v uplynulých deseti letech sloučením tří menších bouří. Tato bouře má asi polovinu velikosti velké Rudé skvrny a přibližně 70 procent průměru Země. Červenou barvu začala dostávat asi rok před příletem sondy New Horizons. Vědci budou pátrat po mechanismech, jak takové systémy vznikají a proč mění barvy při detailním pozorování materiálu kroužícího uvnitř a vně rodící se bouře.

„Toto je zatím nejlepší pohled na bouři ve fázi zrodu,“ řekl Hal Weaver, vědecký pracovník projektu New Horizons z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL), Laurel, Md. APL sondu postavila a misi New Horizons řídí. "Spojením dat z dalekohledů, které ze Země snímkovali Jupiter ve stejném čase jako New Horizons dostaneme unikátní pohled na dynamiku a počasí panující na obří Planetě.“

Sonda New Horizons také pořídila za různého osvětlení a v různých úhlech dosud nejčistší snímky tenkých prstenců Jupiterova systému. V nich vědci objevili velké množství neočekávaných oblouků a prachových shluků, které svědčí o nedávném impaktu malého objektu do prstence. Animace, které pořídila sonda New Horizons také poskytuje zcela nový pohled na dynamiku prstence s malými vnějšími měsíci Metis a Adrastea. Zdá se, že jde o tzv. pastýřské měsíce, které udržují materiál kolem prstence.

„Začínáme pozorovat, že prstence mohou prodělávat během týdnů až měsíců rychlý vývoj,“ řekl Jeff Moore, vedoucí týmu New Horizons Jupiter Encounter z NASA Ames Research Center, Moffett Field, Calif. "Podobný jev jsme pozorovali i v prstencích u Saturnu."

„Ze čtyřech největších měsíců Jupitera se tým zaměřil hlavně na vulkanický Io. Jedná se o nejvíce geologicky aktivní těleso v celé sluneční soustavě. Kamery New Horizons získali pohledy na žhnoucí lávu rozprostřenou po povrchu, tucty malých žhnoucích plynných skvrn a několik náhodných pohledů na prachové vějíře připomínající rozevřený slunečník. Tyto vějíře sahají až do výše 320 km nad vulkánem Tvashtar a představují dosud nejlepší snímky obří erupce z tohoto vulkanickou činností zasaženého měsíce.

Poloha sondy v čase a prostoru také umožnila prozkoumat mnoho záhad týkajících se kruhovitých žlabů vyrytých do ledu na měsíci Europa. Data mapují velikost, hloubku a rozložení těchto rýh. Poprvé byly tyto útvary objevené při průletu sondy Galileo kolem Jupitera. Data vědcům pomohou určit tlouš?ku ledové krusty, která pokrývá globální oceán na Europě.

New Horizons je nejrychlejší dosud vypuštěná sonda. Planety Jupiter dosáhla za 13 měsíců po vypuštění z mysu Canaveral na Floridě v lednu 2006. Rychlost se zvýšila o 14400 km/h a nyní New Horizons letí rychlostí 80000 km/h. K Plutu přiletí v červenci 2015.

Počet pozorování u planety Jupiter byl dvojnásobný oproti tomu jaký je plánován u Pluta. Většinu těchto pozorování sonda New Horizons učinila během těsného průletu kolem planety. Průlet byl řízen více než 40000 jednotlivými příkazy z palubního počítače.

„Přístroje mohou pracovat současně a máme testovací snímky hvězdného pole. Vše ukazuje nato, že přístroje budou při průletu kolem Pluta pravděpodobně pracovat normálně,“ řekl John Spencer, zástupce vedoucího týmu New Horizons Jupiter Encounter Science Team, Southwest Research Institute, Boulder, Colo. "Získali jsme velké množství dat, které zaručují, že kosmická sonda i tým dokáží pořizovat unikátní data. Nemohli bychom získat představu o plných schopnostech kosmické sondy, kdybychom nedělali tyto reálné průlety kolem planet a při nich netestovali systém co dokáže.“

Další data ze sondy New Horizons stále přichází. Dokončuje se unikátní průlet magnetoohonem Jupitera, kde budeme analyzovat intenzity Sluncem nabitých částic, které plují stovky až miliony kilometrů za obří planetou.

New Horizons je první mise NASA v rámci projektu New Frontiers Program of medium-class spacecraft. Stern je vedoucím mise a členem vědeckého týmu jako hlavní výzkumník. Misi řídí APL pro NASA Science Mission Directorate. Další členové týmu jsou Ball Aerospace Corp., Boulder, Colo; Boeing Company, Chicago; NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.;NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.; Stanford University, Palo Alto, Calif.; KinetX, Inc., Simi Valley, Calif.; Lockheed Martin Corp.; Denver; University of Colorado, Boulder; the U.S. Department of Energy, Washington; a velký počet jiných firem, centrály NASA a univerzitních partnerů. Snímky jsou dostupné na adrese: www.nasa.gov/newhorizons.

(podle informací 07-95 z 1. 5. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 02. 05. 2007, 09:25
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS