21.11.2017, 13:00 CET
Juliánské datum: 2458079

KOSMICKÁ SONDA NASA ZÍSKALA PRVNÍ 3-D SNÍMKY SLUNCE

Snímek Slunce v 3-D perspektivě. Kredit: NASA.Dvojice kosmických sond NASA Solar Terrestrial Relations Observatory (STEREO) získala poprvé v historii tří rozměrné snímky Slunce. Snímky umožní lépe pochopit sluneční fyziku a usnadní tak předpověď kosmického počasí.

„Vylepšení s pomocí snímků STEREO 3-D je jako když v medicíně půjdeme od klasického snímkování RTG na 3-D skeny počítačovou tomografií CAT,“ říká Michael Kaiser, vědecký pracovník projektu z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.

Kosmická sonda odstartovala 25. října 2006. Již 21. ledna byla dokončena série složitých manévrů, včetně přeletu kolem Měsíce, tak aby kosmická sonda zaujala správnou pozici na oběžné dráze. Kosmické sondy nyní obíhají Slunce tak, že jedna je mírně před a druhá mírně za Zemí.

"Obě shodné družice se vzdalují jedna od druhé o 45 stupňů za rok a nyní se dostávají do pozice, která umožňuje stereografická měření," prohlásil na tiskové konferenci šéf vědecké části projektu Michael Kaiser. Právě úhlová vzdálenost 45 stupňů, což z hlediska Slunce dost k tomu, aby složením obrazů předávaných oběma družicemi na mezi nimi ležící Zemi vznikl obraz podobný tomu, jaký vzniká párem lidských očí: stereoskopický, čili trojrozměrný. Nové 3-D snímky jsou z dat sondy generovány v NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Mocné sluneční počasí vzniká v atmosféře Slunce nebo koróně a může způsobit přerušení práce satelitů, rádiové komunikace a mohutné výpadky elektrické sítě na Zemi. Sluneční koróna vypadá jako tenký kouřový závoj, který obtéká Slunce ve směru složitých magnetických siločar. Pro vědce je obtížné odpovědět na otázku jaké struktury stojí v popředí a v pozadí tohoto procesu.

„Ve sluneční atmosféře nejsou žádná vodítka, která by nám pomohla posuzovat vzdálenost. Ve 2-D rovině vše vypadá ploché. Pomocí stereo perspektivy může být vše snadnější,“ říká Russell Howard z Naval Research Laboratory, Washington, vedoucí výzkumník projektu Sun Earth Connection Coronal and Heliospheric Investigation pracující z teleskopy na kosmické sondě.

„Pomocí snímků systému STEREO 3-D budeme schopni přesně rozlišit kde ve sluneční atmosféře hmota a energie vytéká. Bude to mnohem přesnější určení než máme k dispozici nyní na základě 2-D snímků. Nové snímkování vědcům velmi pomůže pochopit složitou fyziku Slunce,“ dodává Howard.

Prostorové vidění mise nám také pomůže zlepšit předpověď kosmického počasí. Zejména se to týká destruktivního typu sluneční erupce s názvem koronální výtrysky hmoty (coronal mass ejection, CME). Jedná se o erupce elektricky nabitých částic, nazývaných plasma, které k nám přicházejí ze sluneční atmosféry. Koronální výtrysky hmoty mohou obsahovat miliardy tun plasmatu a mohou se pohybovat rychlostí milionů kilometrů za hodinu.

Takový oblak lemuje magnetické pole a koronální výtrysky hmoty mířící na Zemi rozbijí magnetické pole naší planety. Pokud má magnetické pole CME správnou orientaci, jeho energie se předá částicím v magnetickém poli Země. Potom vznikají magnetické bouře, které mohou přetížit zařízení elektrických vedení a radiační bouře, které vyřadí z činnosti satelity.

Aby satelity a elektrárenské společnosti mohli přijmout opatření k minimalizaci vlivu CME, potřebují přesnou předpověď kdy tato vlna dorazí. Potřebujeme znát polohu čela mračna CME a projekt STEREO vědcům ho umožní přesně lokalizovat. „Se znalostí, kde je čelo mračna CME (koronální výtrysky hmoty) můžeme zlepšit odhady času, kdy dorazí na Zemi ze současných dnů až na několik hodin,“ říká Howard. „STEREO bude také pomáhat s předpověďmi odhadů jak ničivá bude výsledná magnetická bouře.“

„Kromě toho perspektivní snímky STEREO budou zachycovat i útvary na Slunci. STEREO tak poprvé v historii umožní fotografovat erupce na Slunci po celé cestě od Slunce k Zemi. V současné době jsou vědci schopni tuto oblast modelovat velmi nepřesně. K dispozici mají jeden snímek sluneční erupce opouštějící Slunce a potom další kdy erupce dosáhne pouze zlomek vzdálenosti Země-Slunce,“ říká Madhulika Guhathakurta, vědecký pracovník projektu z NASA Headquarters, Washington.

Nové snímky projektu STEREO jsou k dispozici online na http://www.nasa.gov/mission_pages/stereo/news/stereo3D_press.html .

STEREO je třetí mise programu NASA Solar Terrestrial Probes v rámci NASA Science Mission Directorate, Washington. Goddard Science a Exploration Directorate řídí misi, přístroje a vědecké operace. Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md., sondu navrhlo a postavilo a je odpovědné za činnost. Přístroje pro snímkování a detekci částic byly navrženy a postaveny vědeckými institucemi v USA, Anglii, Francii, Německu, Belgii, Nizozemí a Švýcarsku. JPL je oddělení California Institute of Technology, Pasadena.

(podle informací JPL z 23. 4. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 24. 04. 2007, 09:02