Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 07:15 CET
Juliánské datum: 2458468.76
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

VĚDCI Z NASA NAŠLI ZPŮSOB JAK KOSMICKÝMI TELESKOPY DETEKOVAT PLANETY O VELIKOSTI ZEMĚ


Tři simulované planety. Jedna jasná jako Jupiter, jedna polovina jasnosti Jupitera a jedna o jasnosti Země na sekvenci 480 snímků získaných přes High Contrast Imaging Testbed v JPL. Kredit: NASA/JPL-Caltech.Vědci z NASA poprvé v historii úspěšně v laboratoři demonstrovali, že vesmírný teleskop vybavený speciální maskou a zrcadly by mohl získat snímek planety podobné Zemi obíhající kolem blízké hvězdy. Toto zjištění znamená významný krok vpřed pro mise jako např. navrhovaná Terrestrial Planet Finder, které budou zaměřeny na hledání dvojníků Země a s možným životem na povrchu.

Vyfotografovat exoplanetu, tedy planetu obíhající kolem jiné hvězdy než Slunce, je docela velký problém. Jedná se o relativně slabý objekt, který je snadno přezářen intenzívním světlem od své mnohem větší a jasnější mateřské hvězdy. Je to jakoby jsme hledali světlušku v záři reflektoru.

Nyní dva vědci z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif, představili velmi jednoduchý koronograf – přístroj sloužící k zastínění velmi jasné hvězdy propojený s nastavitelným zrcátkem. Takový přístroj by mohl umožnit vesmírnému teleskopu snímkovat vzdálené planety, které jsou 10 miliardkrát slabší než centrální hvězda.

„Náš experiment ukazuje jak potlačit zář extrémně blízké hvězdy a tím zajistit, aby zorné pole bylo dostatečně temné k zachycení planety srovnatelné s naší Zemí. Je to nejméně tisícinásobné vylepšení vůči minulosti,“ řekl John Trauger, vedoucí autor článku, který byl publikován 12. dubna v časopise Nature. V tomto článku je popsán systém s názvem High Contrast Imaging Testbed i jak tato technika může být použita ve spojení s teleskopem ve vesmíru pro vyhledávání exoplanet. V laboratorním experimentu byl použit k simulaci hvězdy laser společně se slabou kopií hvězdy, která fungovala jako „planeta.“

Do dnešního dne vědci použitím různých technik detekovali více než 200 exoplanet. Většina z těchto exoplanet jsou pět až 4000 krát hmotnější než Země a také jsou příliš horké, příliš chladné a nebo jsou to příliš velké plynné planety. Dosud však nemáme žádný snímek systému exoplanet, který by se podobal naší sluneční soustavě. Vědci na možnost detailního pohledu na sousední planetární soustavu netrpělivě čekají. Nejlépe by bylo objevit a charakterizovat planety podobné Zemi, tedy přesně té správné velikosti, na té správné dráze, která by skýtala vhodné podmínky pro život.

V laboratoři použitý High Contrast and Imaging Testbed překonává dvě významné překážky, kterým čelí všechny dalekohledy, které se snaží detekovat exoplanety – difrakci a rozptýlené světlo.

Když světlo hvězdy dopadne na primární zrcadlo dalekohledu, stává se nepatrně porušené. V zaostřeném stavu obraz nese stopu prstenců či špiček kolem hlavního světelného zdroje. Tento jev, nazývaný difrakce, může zcela zastínit možné planety v zorním poli.

Pro vyřešení tohoto problému Trauger se svými kolegy z JPL do systému zařadili pár masek. První maska se podobá rozmazanému čarovému kódu a přímo blokuje většinu světla hvězdy. Druhá čistí vzdálené difrakční prsteny a špičky. Kombinací těchto masek vznikne dostatečně tmavé těsné okolí hvězd, což umožní detekovat světlo planet.

„Matematicky a jaksi magicky tento koronograf začne blokovat jak centrální hvězdu, tak její prstence,“ říká Wesley Traub z JPL, spoluautor nového článku a vědecký pracovník mise Terrestrial Planet Finder.

Další překážku představuje rozptýlené světlo. Malým vlněním na zrcadle teleskopu vznikají „skvrny“ – slabé kopie hvězdy, posunuté k straně, které také mohou planety zastínit. Systém High Contrast Imaging Testbed má nastavitelné zrcátko o velikosti mince, které rozptýlené světlo omezuje. Jeho povrch může být velmi nepatrně měněn ovládáním z počítače. Toto zrcátko pak kompenzuje efekty malých nedokonalostí teleskopu a přístroje.

„Jedná se o důležité zjištění, protože nám přináší šanci na konstrukci takových teleskopů, které budou moci detekovat a charakterizovat planety o velikosti Země obíhající kolem sousedních hvězd,“ říká Traub.

V dalším kroku plánují Trauger a Traub ještě minimálně desetkrát vylepšit potlačení skvrnek a rozšířit metodu tak, aby vyhovovala pro široký rozsah vlnových délek současně.

Více informací o misích k planetám pod vedením NASA, včetně mise Terrestrial Planet Finder je na www http://planetquest.jpl.nasa.gov.

Misi Terrestrial Planet Finder pro NASA Science Mission Directorate, Washington řídí JPL. JPL je oddělení California Institute of Technology, Pasadena.

(podle informací JPL z 11. 4. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 18. 04. 2007, 18:07
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS