Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 23:12 CET
Juliánské datum: 2458469.43
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 9.5

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP POZORUJE JAK KUPA GALAXIÍ ROZTRHALA „GALAXII KOMETA“


Kupa galaxií Abell 2667 působící jako gravitační čočka s podivnou Kosmický dalekohled NASA/ESA HST pozoroval v součinnosti s několika dalšími pozemskými a kosmickými dalekohledy jak byla zachycená galaxie roztrhána gravitačním polem a nevlídným prostředím galaktické kupy. Tato nová pozorování vrhají nové světlo na problematiku procesů miliardy let trvajícího vývoje spirálních galaxií bohatých na plyn do nepravidelných či eliptických galaxií na plyn chudých. Nová data také objasňují jeden z mechanismů jak vznikají „homeless“ hvězdy roztroušené v galaktických kupách.

Dnes kolem nás existuje mnoho galaxií s rozdílnými tvary a rozměry. Přibližně polovina z nich jsou eliptické galaxie, chudé na plyn ve kterých probíhá jen velmi malý proces zrodu nových hvězd. Druhá polovina jsou spirální a nepravidelné galaxie bohaté na plyn s velmi vysokou aktivitou zrodu nových hvězd. Pozorování ukazují, že galaxie chudé na plyn často nalézáme v blízkosti center na galaxie bohatých kup, zatímco spirální galaxie tráví většinu života v osamocení.

Záhadou, která vyvstává z tzv. hlubokých pozorování Vesmíru je, že když Vesmír měl polovinu současného stáří tvořil podíl galaxií chudých na plyn je jednu pětinu. Kde se tedy vzaly všechny současné galaxie chudé na plyn? Vědci předpokládají, že musel existovat určitý druh transformačního procesu, který zajistil současné rozložení typu galaxií. Protože vývoj galaxií probíhal po miliardy let, vědci nemají možnost tento transformační mechanismus pozorovat v činnosti.

Nová pozorování z HST, která získal mezinárodní tým pod vedením Luca Cortese, Cardiff University, United Kingdom, přináší jeden z nejlepších příkladů této proměny. Vědci zkoumali kupu galaxií Abell 2667 a objevili zvláštní typ galaxií (na titulním obrázku je vidíme v horním levém rohu). Tyto galaxie se v kupě objevili poté, co byla urychlena na nejméně 3.5 milionu km/h velmi silnou gravitací temné hmoty kupy, horkým plynem a stovkami galaxií. „Spojením pozorování z HST a dat z různých pozemských a kosmických observatoří jsme získali nový pohled na evoluční historii galaxií“, říká Cortese.

Když se galaxie pohybuje, její plyn a hvězdy jsou odtrhávány slapovými silami kupy. Je to podobné případu, který známe ze Země, kdy Měsíc a Slunce působí na oceány. K tomuto destruktivnímu procesu přispívá tlak horkého plynného plasma, jehož teplota v kupě dosahuje 10-100 milionů stupňů.

Působí tedy dva procesy: slapové síly a proces výstižně pojmenovaný jako „tlakové odtrhávání“ . Tedy výsledek působení horkého plynu v kupě (proces srovnatelný s násilným rozrušováním komet v naší sluneční soustavě při průletech kolem Slunce). Z tohoto důvodu vědci pojmenovali tuto pekuliární spirální galaxii s ohonem jako – „Galaxie kometa“.

„Tato unikátní galaxie leží 3.2 miliardy sv. let od Země. Je zajímavá dlouhým proudem jasných modrých uzlů a difuzními chomáčky mladých hvězd, které jsou z galaxie vyháněny působením slapových sil a „tlakovým odtrháváním“ hustým horkým plynem,“ říká Jean-Paul Kneib, spoluautor studie z Laboratoire d'Astrophysique de Marseille.

„Od svých mateřských galaxií byly odtrženy miliony nových „homeless“ hvězd, což vedlo k předčasnému stárnutí galaxie,“ říká Giovanni Covone z Osservatorio Astronomico di Capodimonte.

Přestože hmotnost galaxie je nepatrně větší než naší Galaxie, spirální galaxie bude dále neodvratně ztrácet plyn a prach, stejně tak se bude snižovat šance na tvorbu nových hvězd. Bude se z ní stávat galaxie chudá na plyn s populací pouze starých červených hvězd. „Stane se tak navzdory tomu, že spouštěcí mechanismus všech těchto destrukcí, silné gravitační síly, jsou také spouštěcím mechanismem zrodu nových hvězd,“ dodává Covone.

Vědci udělali odhad celkové doby trvání tohoto transformačního procesu na jednu miliardu let. To, co nyní pozorujeme na záběru z HST je situace asi 200 milionů let po procesu.

Silná gravitace vytvořená současným působením hmoty celé galaktické kupy také ohýbá světlo z jiných, vzdálenějších galaxií a jejich obrazy deformuje. Je to známý efekt gravitační čočky. Těsně vlevo od středu kupy vidíme na snímku jasný oblouk ve tvaru banánu. Je to obraz, který odpovídá zvětšenému a deformovanému obrazu vzdálené galaxie, která leží ve směru pohledu za jádrem galaktické kupy.

Ve středu kupy můžeme pozorovat další se vzácných útvarů: vidíme ostré modré světlo od milionů hvězd, které byly vytvořeny tzv. chladným tokem. Část horkého plynu z kupy se ochlazuje a formou filamentární struktury padá do jádra kupy. Tím se spouští proces tvorby jasných modrých hvězd, které svým světlem ozařují své okolí. Pravděpodobně se jedná o dosud nejzřetelnější snímek tohoto jevu.

Tento snímek pořídil přístroj na HST, Wide Field and Planetary Camera 2 v říjnu 2001. Byl vytvořen kompozit se třemi pozorováními v modrém (F450W, 12,000 s) zeleném (F606W, 4,000 s) a blízko infračerveném (F814W, 4,000 s) filtru. Pro optickou spektroskopii a blízko infračervenou fotometrii byly použity ESO Very Large Telescope a dvojitý Keck Telescop. Data z těchto teleskopů pomohla určit stáří oblasti zrodu hvězd. K potvrzení aktivity „Galaxie kometa“ byly použity teleskopy NASA Spitzer Space Telescope a Chandra X-Ray Observatory. Bylo totiž nutné rozhodnout, že se jedná o mohutnou tvorbu hvězd a ne super hmotnou černou díru.

(podle informací heic0705 z 2. 3. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 03. 04. 2007, 10:58
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS