Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

14.12.2018, 04:08 CET
Juliánské datum: 2458466.63
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 41m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:08) Měsíc (↓ 21:52)

Stáří (dny): 6.7

(↑ 06:45) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA CASSINI NA SATURNU VYFOTOGRAFOVALA PODIVNÝ ŠESTIHRAN


Noční pohled na šestihranný útvar na severním pólu Saturnu. Červená barva mapuje tepelné vyzařování na 5 mikrometrech z nitra planety. Foto: Cassini, NASA.Pasadena, Calif. – Kosmická sonda NASA Cassini vyfotografovala šestihranný útvar, připomínající včelí plástev a obíhající kolem severního pólu planety Saturn.

Asi před dvaceti lety stejnou oblast snímkovaly kosmické sondy Voyager 1 a 2. Skutečnost, že se útvar objevil také na snímcích Cassini naznačuje, že se jedná o útvar s dlouhodobou životností. Na snímcích Cassini je také zachycen druhý šestihran, který je podstatně tmavší než jeho starší „kolega“. Palubní přístroj, vizuální a infračervený mapovací spektrometr je prvním v historii, kterému se podařilo zabrat celý šestihran na jeden snímek.

„Je to velmi podivný útvar. Má přesný geometrický tvar, sestávající ze šesti téměř stejných stran,“ říká Kevin Baines, specialista na atmosféru a člen týmu Cassini pracujícího s vizuálním a infračerveným mapovacím spektrometrem v NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. “Nic podobného jsme na žádné jiné planetě neviděli. Skutečně tenká atmosféra planety Saturn vytvářející kruhovité vlny a konvektivní buňky je tím posledním místem, kde bychom hledali takové šestihranné geometrické obrazce.“

Šestihran je podobný pozemským polárním vírům, ve kterých se točí vítr a tím v polárních oblastech vznikají kruhovité tvary. Na Saturnu má vír šestihrannou strukturu místo kruhovité. Rozměr šestihranu je téměř 25000 kilometrů a vešly by se do něj téměř čtyři Země.

Nové snímky pořízené v tepelném-infračerveném pásmu zobrazují šestihran mnohem hlouběji do atmosféry než se dříve očekávalo. Útvar zasahuje asi 100 km pod horní oblačnou vrstvu. Oblačný systém se nachází uvnitř šestihranu. Zdá se, že se mraky točí podél obvodu šestihranu, podobně jako auta na závodním okruhu.
„Je úžasné sledovat takové rozdíly mezi dvěma póly Saturnu,“ říká Bob Brown, vedoucí týmu Cassini pro vizuální a infračervený mapovací spektrometr z University of Arizona, Tucson. „Na jižním pólu se nachází něco jako hurikán s obřím okem a na severním pólu je něco zcela odlišného, pozorujeme tam tento pravidelný geometrický útvar.“

Šestihran na severním pólu planety Saturn nebyl viditelný na snímcích sondy Cassini ve vizuální oblasti spektra, protože v oblasti panovalo období zimy, a po dlouhých 15 let byl šestihran skrytý v polární noci. Infračervený mapovací spektrometr může snímkovat Saturn ve dne i v noci a vidí hodně hluboko. Útvar snímkoval v tepelné oblasti spektra na vlnové délce kolem 5 mikrometrů ve 12 denním intervalu od 30. října 2006. Jak bude během nadcházejících dvou let polární zima končit, může být tento útvar zachytitelný také pro kamery ve vizuální oblasti.

Na základě nových snímků a mnoha informací o hloubce útvaru se vědci domnívají, že nemá spojitost s rádiovými emisemi Saturnu či aurorální aktivitou, přestože severní polární záře na Saturnu leží přímo nad ním.
Zdá se, že šestihran je udržován rotační rychlostí a osami Saturnu již 26 let, tedy od doby kdy byl poprvé zachycen sondou Voyager. Skutečná rotační rychlost planety Saturn je stále nejistá.

„Jakmile pochopíme jeho dynamický původ, jeho dlouhou životnost, může nám tento hluboký polární útvar dát také odpověď na otázku skutečné rotační rychlosti hluboké atmosféry a možná i nitra planety,“ dodává Baines.
Snímky šestihranu a animace, včetně saturnových severních polárních září jsou dostupné na: http://www.nasa.gov/cassini and http://saturn.jpl.nasa.gov and http://wwwvims.lpl.arizona.edu .

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. JPL je oddělení California Institute of Technology, Pasadena a misi Cassini-Huygens mission řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Sonda Cassini byla navržena, vyvinuta a postavena v JPL. Tým přístroje visual and infrared mapping spectrometer tvoří pracovníci z University of Arizona, Tucson.

(podle informací JPL z 27. 3. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 30. 03. 2007, 09:52
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS