Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 09:59 CET
Juliánské datum: 2458441.87
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

MARS EXPRESS ZMĚŘIL ZÁSOBY LEDU NA JIŽNÍM PÓLU MARSU

Dwayne Brown/Tabatha Thompson, Headquarters, Washington
Guy Webster, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Radiografická mapa jižního pólu Marsu mapující obsah vodního ledu pod povrchem. Kredit: ESAPasadena, Calif. – Nová měření provedená v oblasti jižního pólu planety Mars naznačují na velké zásoby zmrzlé vody. Oblast kolem jižního pólu planety Mars pokrývá takové množství ledu, které by v podobě vody vytvořilo na celém povrchu Marsu moře hluboké 11 m. Nové poznatky přinesla sonda Mars Expres, která pracuje v rámci projektu spolupráce mezi NASA-Italian Space Agency a Evropskou vesmírnou agenturou.

Tyto nové odhady vycházejí ze zjištěné tlouš?ky zaprášeného ledu. Získal je palubní radar MARSIS. Tento přístroj provedl více než 300 virtuálních „řezů“ vrstvami depozitů, pokrývajících oblast kolem pólu. Radar pronikl vrstvami ledu k jeho spodní hranici, která se nachází více než 3,7 km pod povrchem.

„Oblast kolem jižního pólu Marsu je pokryta vrstvami depozitů na ploše srovnatelné s velkou částí státu Texas. Množství vody, které je v ní obsaženo, bylo zjiš?ováno již dříve, avšak nikdy to nebylo s takovou přesností, jakou nám nyní umožnil radar na palubě sondy,“ říká Jeffrey Plaut (NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kalifornie) a také autor článku v časopise Science, který byl publikován 15. března.

Přístroj pojmenovaný MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionospheric Sounding) také mapuje tlouš?ku podobných vrstev depozitů v okolí severního pólu Marsu.

„Náš radar odvedl velmi dobrou práci,“ říká Giovanni Picardi, profesor na University of Rome "La Sapienza," a vedoucí výzkumník z týmu pracujícího s tímto přístrojem.

„Přístroj MARSIS se ukázal být velmi mocným nástrojem k výzkumu podpovrchové vody na Marsu a ukazuje, jak mohou být naše vědecké cíle, jakým je výzkum vodních zásob v okolí pólů, úspěšně splněny,“ říká Picardi.

„První důkazy o existenci podpovrchové vody na Marsu nám nepřinesl pouze přístroj MARSIS, ale s jeho pomocí jsme mohli problém zkoumat detailně a výsledky byly omračující. Očekáváme, že ještě mnohem lepší výsledky přinese sofistikované a pečlivé zpracování našich dat jinými metodami. Ty by nám mohly prozradit ještě něco více o složení povrchových a podpovrchových vrstev.“

Vrstvy depozitů v polárních oblastech obsahují nejznámější vodu v novodobé historii Marsu, ačkoliv i další oblasti planety, jak se zdá, byly v minulosti velmi vlhké. Pochopení historie a osudu vody na Marsu je klíčem ke zjištění, zda byly někdy na Marsu vhodné podmínky pro život, protože veškeré známé formy života jsou závislé na vodě.

Zásoby vody v polárních oblastech se rozkládají mnohem dále a mnohem hlouběji, než je pozorovatelný jasně bílý zmrzlý oxid uhličitý a vodní led v oblasti jižního pólu Marsu. Mnoho takovýchto vrstev překryl tmavý prach. Avšak silný odraz, který radar zachytil od kamenného povrchu pod vrstvami depozitů naznačuje, že tyto vrstvy jsou minimálně z 90 % tvořeny zmrzlou vodou. Jedna oblast s mimořádně silným odrazem od spodní vrstvy depozitu je pro vědce hádankou. Podobá se tenké vrstvě kapalné vody, avšak v těchto místech je taková zima, že přítomnost vody je zde vysoce nepravděpodobná.

Rozpoznáním tvaru pevného povrchu pod ledem vědcům také poskytuje další informace o ještě dalších strukturách, které jsou hlouběji. „Kde je dno depozitů reálně zjistit nemůžeme,“ říká Plaut. „Nyní jen víme, že krusta se nepropadla váhou ledu, jako by tomu bylo na Zemi. Krusta a vrchní pláš? Marsu jsou tužší než Zemské, a je tomu tak pravděpodobně proto, že nitro Marsu je mnohem chladnější.“

Přístroj MARSIS na sondě Evropské vesmírné agentury Mars Express byl postaven ve spolupráci mezi Italian Space Agency a NASA. Vědecký dohled drží University of Rome "La Sapienza," společně s partnerstvím JPL a University of Iowa, Iowa City. JPL, Pasadena, Calif., řídí roli NASA v projektu Mars Express přes NASA Science Mission Directorate, Washington.

Horní část obrázku představuje zpracovaný a vyhodnocený „radiogram“ přístroje MARSIS, pořízený v oblasti kolem jižního pólu Marsu. Poskytuje informace o tlouš?ce vrstev depozitů, obsahujících velké množství zmrzlé vody.

V další části obrázku je topografická mapa, sestavená na základě údajů z laserového výškoměru MOLA na palubě sondy Mars Global Surveyor. Šířka obrázku je 1250 km. Bílou čarou je vyznačen „řez“ terénem v blízkosti jižního pólu Marsu, kde byl radarový záznam pořízen.

(podle informací NASA 07-68 z 15. 3. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 20. 03. 2007, 10:03
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 • PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS