11.12.2017, 12:06 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

KOSMICKÁ SONDA CASSINI VYFOTOGRAFOVALA OCEÁNY NA SATURNOVĚ MĚSÍCI TITAN

Dwayne Brown, Headquarters, Washington
Carolina Martinez, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Oceány a jezera na měsíci Titan. Foto: Cassini, NASA.Pasadena, Calif. – Palubní přístroje kosmické sondy Cassini přinesly důkaz o existenci moří, pravděpodobně vyplněných tekutým metanem nebo etanem, nacházejících se ve vysokých severních šířkách měsíce Titanu. Jeden z takových útvarů je větší než Great Lakes v Severní Americe a velikostí je srovnatelný jako několik moří na Zemi.

Palubní radar na sondě Cassini po několik dnů registroval velmi tmavý útvar, nacházející se v blízkosti severního pólu Titanu. Byl to útvar mnohem větší, než jakékoli dříve pozorované útvary na Titanu. Tato dosud největší temná oblast dosahovala 62000 čtverečních kilometrů. Protože radar zachytil vždy jen část tohoto obrovského útvaru, můžeme pouze odhadnout jeho minimální velikost. Titan je druhý největší měsíc ve sluneční soustavě a je přibližně o 50 procent větší než náš Měsíc.

Oceány na povrchu Titanu jsme měli dlouhou dobu jen v hypotézách. Nyní nám více přístrojů přináší první důkazy o existenci takových moří, které rozlohou mnohonásobně převyšují jezera, která jsme registrovali dříve,“ říká Dr. Jonathan Lunine, Cassini interdisciplinary scientist z University of Arizona, Tucson.

Jestliže jsme až dosud neměli žádný důkaz o existenci těchto oceánů vyplněných tekutinou a jejich tvaru, nyní jejich tmavý vzhled na radarových snímcích naznačuje, že jsou hladší a podle dalších charakteristik usuzujeme, že jsou vyplněny tekutinou. Tekutinou je pravděpodobně směs metanu s etanem. Vychází to z podmínek, které na Titanu panují. Atmosféra tohoto měsíce je hojná na plynný metan a etan, který se v ní vyskytuje ve formě mraků.

Na oblast se zaměřil i vizuální a infračervený mapovací spektrometr umístěný na palubě sondy Cassini. Vědci nyní pracují na určení složení materiálu zachycených v jeho datech. Tím by byla hypotéza ohledně tekutých oceánů ověřena.

Palubní kamery, které pořizují celkové záběry Titanu, získaly také snímek mnohem většího temného útvaru nepravidelného tvaru. Severní konec jejích snímku odpovídá jednomu z moří zachycených na radarových snímcích. Tmavá oblast na snímcích zabírá 1000 km a táhne se až k 55o severní šířky. Jestliže by celá tmavá oblast byla vyplněna tekutinou, byla by jen nepatrně menší než pozemské Kaspické moře. Radarová data ukazují detailně severní konec tmavého útvaru. Útvar je velmi podobný tomu, jaký byl již dříve zachycen na radarových snímcích, ale jako mnohem menší jezera, vyplněná tekutinou. Pro ověření, že celý tmavý útvar je vyplněný tekutinou bude nutný další výzkum pomocí radarového snímkování v rámci dalších misí.

Přítomnost těchto oceánů posiluje současnou domněnku, že povrch Titanu musí být opětovně zásobován metanem z jeho atmosféry. Tato myšlenka je stará asi čtvrt století, kdy se teoreticky uvažovalo o globálním oceánu na Titanu.

Přístroje na Cassini nahlížejí přes oblačnou pokrývku Titanu. Astronomové už ví, že vysoké severní šířky tohoto měsíce jsou doslova posety moři o velikostech stovek čtverečních kilometrů a stovkami menších jezer o velikostech od několika kilometrů až do desítek kilometrů.

Díky novým objevům, které radarový tým sondy Cassini oznámil dojde k tomu, že během května kosmická sonda prolétne přesně nad temnými oblastmi a bude je detailně snímkovat.

Mise Cassini-Huygens je projektem mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. Jet Propulsion Laboratory, oddělení California Institute of Technology v Pasadeně, misi Cassini-Huygens řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Sonda Cassini orbiter a její dvě palubní kamery byly navrženy, vyvinuty a sestaveny v JPL.
Více informací získáte na: http://www.nasa.gov/cassini.

(podle informací NASA 07-64 z 14. 3. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 17. 03. 2007, 16:47