Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.11.2018, 08:40 CET
Juliánské datum: 2458440.82
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 5m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 12m UT
Max.délka pozorování: 13.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:27) Měsíc (↓ 00:08)

Stáří (dny): 10.4

(↑ 06:13) Slunce (↓ 15:04)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ŠIROKOÚHLÁ PŘEHLÍDKA TELESKOPEM HST ODHALILA 50000 VYVÍJEJÍCÍCH SE GALAXIÍ

Ray Villard/Donna Weaver, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.
Anton Koekemoer, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.
Jeffrey Newman, University of California/Lawrence Berkeley Labs

Levý snímek získal Akira Fujii a je širokoúhlým pohledem na souhvězdí UMa s vyznačením oblasti snímané HST. Vpravo je nový panoramatický pohled HST. Kredit: HST.Kosmický teleskop HST pořídil několik stovek snímků. Snímky byly následně složeny do jedné mozaiky a ukázaly nejméně 50000 galaxií. Takový snímek přináší nový pohled na mladý vesmír, do doby kdy se galaxie teprve vyvíjely.

Obrovské množství galaxií na panoramatickém záběru HST není rozloženo rovnoměrně. Zdá se, že některé galaxie se nachází ve skupinách, jiné jsou v prostoru náhodně rozprostřeny. Toto nestejnorodé rozdělení galaxií mapuje koncentraci temné hmoty jako neviditelné pavučinové struktury táhnoucí se prostorem. Galaxie v této struktuře tvoří oblasti bohaté na temnou hmotu.

Mimo dosud známých galaxií, které byly na této mozaice objeveny, tam astronomové našli i obří červenou galaxii se dvěma černými děrami v jejím jádře, několik nových gravitačních čoček (galaxie, jejíž gravitace ovlivňuje světlo přicházející od galaxií v pozadí a toto zesiluje a rozkládá do více obrazů, stejně jako několik tajemných galaxií, které astronomy zaměstnávají již velmi dlouhou dobu ve snaze vysvětlit jejich povahu.

Nový širokoúhlý pohled HST, kterého bylo dosaženo složením mnoha samostatných snímků do mozaiky, nyní pokrývá jen poměrně malý kousek oblohy. Celkový rozměr širokoúhlého snímku v úhlové velikosti na obloze nepřesahuje velikost jednoho prstu při natažené ruce mířící na oblohu. Pro astronomy je však zdánlivě i tak malá oblast dostatečně velká nato, aby z ní usuzovali celkové poměry ve vesmíru.

Aby takový kus oblohy bylo možné vykrýt, musel přístroj na HST, Advanced Camera for Surveys vyfotografovat více než 500 samostatných snímků v 63 různých směrech. Tyto snímky byly pořizovány v rámci jednoho roku. Finální mozaika je 21 snímků dlouhá a 3 snímky široká (v rozměrech ve stupních to představuje asi 1.1 x 0.15o. Pro srovnání úhlový rozměr Měsíce je asi 0.5o).

„Tyto snímky odhalují hojnost galaxií v mnoha jejich vývojových stupních během kosmického času,“ říká astronom Anton Koekemoer ze Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md., který sestavoval všechna pozorování HST do konečného panoramatického snímku pokrývajícího před 3 miliardy pixelů.

Pozorování kosmického teleskopu je součástí většího projektu zaměřeného na studium galaxií ve středně malých oblastech oblohy, které představují reprezentativní vzorky vesmíru. Studium je nazvané
All-wavelength Extended Groth Strip International Survey (AEGIS) a využívá čtyři teleskopy na oběžné dráze a čtyři pozemské teleskopy. V rámci pětiletého projektu spolupracuje více než 50 vědců z celého světa na pozorovaní stejného kousku oblohy v rádiovém, infračerveném, viditelném, ultrafialovém a X-ray elektromagnetickém spektru.

Jméno Extended Groth Strip projekt dostal podle Edwarda Grotha, fyzika z Princeton University. Vedoucím projektu je Sandra Faber, profesorka fyziky a astronomie z University of California, Santa Cruz a Marc Davis, profesor astronomie z University of California, Berkeley. "Hlavním cílem bylo studium vesmíru, tak jak vypadal v polovině jeho současného stáří, tj. kolem 8 miliard let. Jedná se o dobu, kdy začínaly být aktivní mladé galaxie a vstupovaly do svého zralého věku,“ říká Davis.

Snímky z kosmického teleskopu HST zachycují čas, kdy galaxie vstupují do věku své dospělosti a vypadají již tak, jako naše současné okolní galaxie. Na snímcích však vidíme širokou rozmanitost galaxií. Některé jsou nádherně spirální, jiné mohutně eliptické, které vypadají přesně tak jako ty, které známe ze sousedního vesmíru. Na snímcích jsou i pozůstatky po silných srážkách a násilném sloučení galaxií. Ty vypadají jen jako náhodné shluky materiálu. Právě takové galaxie jsou ty nejvzdálenější, tedy nejmladší pozorované galaxie, říká člen AEGIS týmu.

Kosmický teleskop může sledovat desítky tisíc galaxií, mnohé z nich jsou zvláštní a chaotické. Jiné teleskopy pozorují na jiných vlnových délkách než v optické části spektra, sledují rozsáhlejší oblasti oblohy a mohou se zaměřit na mnohem exotičtější objekty, jako supermasivní černé díry a energetické starburst galaxie.

Souhrnný článek byl v těchto dnech zaslán do Astrophysical Journal Letters. Davis se svými spolupracovníky poznamenává, že projekt AEGIS poskytuje unikátní kombinaci hlubokého intenzívního pozorování přes relativně rozsáhlou oblast. To poskytuje velké množství vzorků i vzácných typů galaxií. Projekt má srovnání s přehlídkou Sloan Digital Sky Survey, jež ovšem byla zaměřena na lokální vesmír, který detailně zkoumala až do doby před 2 miliardami let.“ Až do dnešní doby neexistoval pohled na tak velký kus oblohy, zachycující tak hluboký vesmír a na tak rozmanitých vlnových délkách,“ říká Faber.

Projekt Groth Strip bude publikovat celkově 19 článků a bude jim věnováno speciální vydání ApJ Letters. Všechny články jsou nyní vystaveny na http://www.journals.uchicago.edu/ApJ/.

Projekt AEGIS otevírá mnoho oken do vesmíru. Ultrafialové a dlouhovlnné infračervené záření přichází od nově zrozených hvězd a zachytily je satelity GALaxy Evolution eXplorer (GALEX) a Spitzer Space Telescope. Výsledky ukázaly, že hvězdy vznikaly mnohem větší rychlostí než dnes. Měření na krátkých infračervených vlnových délkách popisuje celkové hmoty hvězd v každé galaxii. Astronomům to umožňuje nahlédnout do procesu, jak galaxie s časem rostly. X-ray a rádiová pozorování prováděla observatoř Chandra X-ray Observatory a Very Large Array v New Mexico. Pozorování v těchto oborech mohou odhalit mohutné černé díry v jádrech galaxií.

(podle informací STScI-2007-06 z 6. 3. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 08. 03. 2007, 08:57
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS