12.12.2017, 22:59 CET

KOSMICKÁ SONDA CASSINI POSLALA POHLED NA SATURN S PRSTENCI JAKÝ JSME DOSUD NESPATŘILI

Unikátní pohled na systém prstenců planety Saturn, který pořídila kosmická sonda na oběžné dráze s vysokým sklonem. Foto: Cassini, NASA.Kosmická sonda Cassini pořídila unikátní záběr planety Saturn z pohledu vysoko nad rovinou prstenců. V několika posledních měsících kosmická sonda stoupala stále do vyššího sklonu, až se palubním kamerám naskytl takovýto unikátní pohled.

"Konečně tady máme pohled, na jaký jsme čekali celé roky," říká Dr. Carolyn Porco, vedoucí obrazového týmu Cassini ve Space Science Institute, Boulder, Colo. "Nyní se z pozice vysoko nad Saturnem můžeme podívat na dosud nevídaný celkový záběr systému prstenců nacházející se pod námi. Záběr se zcela odlišuje od snímků, jaké jsme dosud dostávali, úplně bere dech a jedná se o téměř kolmý pohled."

Tyto snímky kosmická sonda pořídila již před dvěma měsíci, ale byly uvolněny až nyní. Jedná se o černobílou a barevnou mozaiku a úchvatnou animaci, na které vidíme jak vypadají prstence z pohledu Cassini, která se pohybuje od jihu k severu a rychle kříží rovinu prstenců. Uvolněn byl také upravený celkový pohled na prstence, jaký vidíme na titulním snímku, na němž byla digitálně odstraněna planeta.

Dráha sondy Cassini s vysokým sklonem bude do konce června postupně snižována. Takže po třech letech poté, co sonda vstoupila na oběžnou dráhu kolem planety, se bude opět nacházet v rovině prstence. Nové snímky a animace jsou dostupné na internetu na: http://www.nasa.gov/cassini, http://saturn.jpl.nasa.gov a http://ciclops.org.

Mise Cassini-Huygens je projektem mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. Jet Propulsion Laboratory, oddělení California Institute of Technology v Pasadeně, misi Cassini-Huygens řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Sonda Cassini orbiter a její dvě palubní kamery byly navrženy, vyvinuty a sestaveny v JPL. Obrazový tým tvoří pracovníci Space Science Institute, Boulder, Colo.

(podle informací JPL z 1. 3. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 03. 03. 2007, 15:24