12.12.2017, 22:50 CET

BAREVNÝ ZÁNIK HVĚZDY PODOBNÉ NAŠEMU SLUNCI

Planetární mlhovina NGC 2440. Foto: HST, NASA.Nový snímek z kosmického dalekohledu NASA Hubble Space Telescope v barvách zachycuje „poslední výkřik“ hvězdy podobné našemu Slunci. Snímek byl pořízen 6. února 2007 přístrojem na HST s názvem Wide Field and Planetary Camera 2, která byla navržena a postavena NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Hvězda, která končí svůj život odhazuje své vnější plynné vrstvy a tím vzniká kolem hvězdného jádra zámotek, jaký vidíme na snímku. Jedná se o žhavý materiál, nebo? ohříván ultrafialovým světlem umírající hvězdy. Vyhořelou hvězdu, kterou astronomové nazývají bílý trpaslík, vidíme jako bílou tečku v centru mlhoviny. Jednou i naše Slunce vyhoří a zahalí se do vrstev hvězdných zbytků. Nestane se tak ale dříve než za 5 miliard let.

V naší Galaxii je takových hvězdných zbytků - planetárních mlhovin spousta. Objekty ale nemají vůbec nic společného s planetami. Astronomové v devatenáctém a dvacátém století je tak pojmenovali proto, protože v malých dalekohledech jsou velmi podobné diskům vzdálených planet, jako např. Uranu nebo Neptunu.

Planetární mlhovina na tomto snímku má označení NGC 2440. Bílý trpaslík uprostřed mlhoviny NGC 2440 je jedním z nejžhavějších jaké známe. Jeho povrchová teplota činí téměř 20000 oC. Chaotická mlhovinová struktura naznačuje, že hvězda hmotu ztrácela v epizodách. Během každého outburstu vylétl materiál z hvězdy do jiného směru. Velmi dobře to na snímku vidíme jako dva smyčkovité laloky. Mlhovina také obsahuje hodně prachových mračen. Některé z nich tvoří dlouhé a temné pruhy táhnoucí se od hvězdy. NGC 2440 se nachází ve vzdálenosti asi 4,000 sv. let od Země ve směru souhvězdí Puppis.

Barvy na snímku odpovídají materiálu, který obklopuje hvězdu. Modrá barva představuje hélium, modro-zelená kyslík a červená dusík s vodíkem.

Další snímky a informace o NGC 2440 jsou k dispozici na webu http://hubblesite.org/news/2007/09 . Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency. Space Telescope Science Institute v Baltimore zajiš?uje pro Hubble vědecké operace. Tento institut pracuje pro NASA prostřednictvím Association of Universities for Research in Astronomy, Inc., Washington. California Institute of Technology v Pasadeně JPL řídí pro NASA.

(podle informací JPL z 13. 2. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 19. 02. 2007, 12:41