13.12.2017, 15:46 CET

KOSMICKÁ SONDA CASSINI VYFOTOGRAFOVALA OBROVSKÝ MRAK POKRÝVAJÍCÍ SEVERNÍ PÓL TITANU

Obrovský mrak vyfotografovaný v lednu 2007 pokrývající celý severní pól Titanu je pravděpodobně tvořen metanem. Foto:Cassini, NASA.Obrovský mrak, velikostí srovnatelný s polovinou Spojených států, vyfotografovala kosmická sonda Cassini na Saturnově měsíci Titan. Tento mrak může být odpovědný za materiál, který vyplňuje jezera, která loni objevil palubní radar sondy Cassini.

Nyní, když na Titanu končí zima a začíná jaro, mrak vystupuje ze zimního stínu a je na snímcích dobře patrný. Táhne se až k 60o severní šířky a jeho průměr je přibližně 2400 km. Pokrývá téměř celý severní pól Titanu.

Nové snímky sonda získala 29. prosince 2006. Pořizoval je palubní přístroj visual and infrared mapping spectrometer. Tento oblačný systém vědci již předpovídali na základě svých modelů. Nikdy ale nevěřili, že by mohl být tak detailně vyfotografován.

Snímky mračna jsou k dispozici na internetu na adresách: http://www.nasa.gov/cassini, http://saturn.jpl.nasa.gov a http://wwwvims.lpl.arizona.edu.

„Již dříve jsme věděli, že ten mrak tam je, ale byli jsme překvapeni jeho velikostí a strukturou,“ říká Dr. Christophe Sotin z University of Nantes, Francie, člen týmu visuálního a infračerveného mapovacího spektrometru a významný hostující vědec v NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. „Tento oblačný systém může být klíčovým prvkem v globální tvorbě organických prvků a jejich interakcí s povrchem.“

Stejný oblačný systém jako byl pozorován 29. prosince byl stále patrný i po dvou týdnech během průletu sondy dne 13. ledna 2007. Pozorovací podmínky byly při lednovém průletu ještě dokonce nepatrně lepší než v prosinci.

Tým vědců pracující z palubním radarem již v minulém roce oznámil zjištění, že jezera na severním pólu jsou částečně zaplněná a u některých to vypadá, jako by se vypařovala. Toto by mohlo přispívat k tvorbě mračna, jež tvoří etan, metan a další organické látky. Nová zjištění oživují domněnku, že na tomto měsíci dochází k metanovým deš?ům, které stékají do jezer, ze kterých se metan opět vypařuje a tvoří mraky. Tento metanový cyklus vědci přirovnávají ke koloběhu vody na Zemi a nazvali ho „koloběhem metanu v přírodě“.

Pozemská pozorování ukazují, že oblačný systém na Titanu vzniká a zaniká s ročními obdobími. Roční období na Titanu trvají přibližně sedm pozemských let. Na základě globálních cirkulačních modelů vychází, že oblačná aktivita na Titanu probíhá v cyklu 25 pozemských let. Během nadcházejících čtyř až pěti let mraky téměř vymizí a objeví se opět až za 25 let.

Vědci se domnívají, že tento mrak zůstane u pólu po několik let. Vědci očekávají, že se změnou ročního období se budou oblačnost a jezera přesouvat ze severního pólu k jižnímu. Na snímcích sondy Casisni Titanova jižního pólu již vědci zpozorovali jedno ledvinovité jezírko.

„Sonda má v tomto roce naplánováno ještě 16 průletů kolem Titanu. Proto budeme mít příležitost monitorovat vývoj tohoto oblačného systému v čase,“ říká Dr. Stephane Le Mouelic, pracovník z týmu Cassini visual and infrared mapping spectrometer a také z University of Nantes.

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. JPL je oddělení California Institute of Technology, Pasadena a misi Cassini-Huygens mission řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Sonda Cassini byla navržena, vyvinuta a postavena v JPL. Tým přístroje visual and infrared mapping spectrometer tvoří pracovníci z University of Arizona, Tucson.

(podle informací JPL z 31. 1. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 07. 02. 2007, 08:50