20.09.2017, 13:14 CEST
Max.délka pozorování: 10 hod.

Ondřejov ** Hradec Králové

KOSMICKÁ SONDA NEW HORIZONS PROLÉTNE KOLEM JUPITERA

Umělecká kresba kosmické sondy New Horizons prolétající kolem planety Jupiter. Kredit: JPL,NASA.Nastává jedna z nejdůležitějších astronomických událostí letošního roku. Sonda New Horizons, která byla vypuštěna 19. ledna 2006 proletí kolem největší planety Sluneční soustavy – Jupitera. Na dalších nejméně 9 let je to poslední návštěvník u tohoto plynného obra.

Kolem Jupitera proletí sonda 28. února 2007 v 6:41 našeho času ve vzdálenosti 2,3 milionů kilometrů. Tento manévr má tři cíle:

1. provádět výzkum Jupitera, který už probíhá od začátku ledna,

2. provést kalibraci přístrojů,

3. gravitačním působením planety získat impuls pro další let sondy.

Sonda New Horizons má za úkol studium Pluta a dvou vybraných těles Kuiperova pásu. Let bude trvat 9 roků a k Plutu by měla dorazit v červenci 2015. V té době bude vzdálena od Země pět miliard kilometrů. Pluto i jeho souputníka Charon bude zkoumat během průletu ve vzdálenosti 11 095 kilometrů od Pluta rychlostí 13,78 kilometrů za sekundu. Potom se ponoří do Kuiperova pásu, což je disk asteroidů a jader komet obklopující sluneční systém do vzdálenosti asi 50 astronomických jednotek (viz První sonda míří k Plutu).

Kromě prozkoumání atmosféry a povrchu planety si NASA od mise slibuje získání rozsáhlých poznatků o vzniku sluneční soustavy a Země. Sonda by měla probádat také malé planetky, které byly poblíž Pluta v poslední době nalezeny (viz Kosmický dalekohled objevil nové měsíce Pluta).

Samotná kosmická sonda New Horizons váží jen 478 kg. Na palubě nese sedm základních přístrojů, včetně několika kamer, plasmových detektorů a přístrojů ke studiu Pluta.

New Horizons je také první sonda, která na palubě nese přístroj, který vyrobili studenti. Studenti inženýrství z University of Colorado vyrobili palubní Student Dust Counter, přístroj pro detekci drobných prachových částic, které bude sonda sbírat během devítileté cesty sluneční soustavu k Plutu.

Během více než devítileté doby, kdy New Horizons bude letět k Plutu, mohou vědci diskutovat o tom, co kamery kosmické sondy u cíle uvidí. Podle Cruikshanka, člena vědeckého týmu New Horizons z NASA Ames Research Center, Moffet Field, Ca., nám mohou být inspirací snímky Neptunova měsíce Tritonu ze sondy NASA Voyager 2 a Saturnova měsíce Enceladus, které získala sonda Cassini. Na Plutu by mohla probíhat podobná geologická aktivita.

„Na povrchu může být mnoho gejzírů a výtrysků materiálu,“ říká Cruikshank. „Patrně uvidíme rozpraskaný povrch.“ Stern dále dodává, že je možné, že by i Pluto mohlo mít vlastní prstenec vytvořený z materiálů vymrštěných od předcházejících impaktů na jeho povrch.

„Máme pouze hrubou představu, jak by mohla tělesa z vnějších oblastí sluneční soustavy vypadat,“ říká Cruikshank. „Jsme však připraveni i na možná překvapení“

Odkazy:

Domovský web sondy New Horizons,Domovský web sondy New Horizons

New Horizons a NASA,

Aktuální fotografie pořízené sondou,

Fotografie Jupitera a jeho měsíců,

Zde můžete sledovat aktuální polohu sondy

(připravil Michal Vodička a doplnil DH)

Dalibor Hanžl, 06. 02. 2007, 15:08