11.12.2017, 12:29 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

KOSMICKÝ TELESKOP STUDUJE HORNÍ VRSTVY ŽHAVÉ ATMOSFÉRY VZDÁLENÉ PLANETY

Gilda Ballester, University of Arizona, Lunar and Planetary Laboratory, Tucson, Ariz.,
Donna Weaver/Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore

Umělecká představa planety typu horkého Jupitera u mateřské hvězdy. Kredit: HST.Vynikající optické vlastnosti kosmického teleskopu NASA, Hubble Space Telescope, astronomům poprvé v historii umožnily studium atmosfér planet obíhajících kolem jiných hvězd. Kosmický teleskop objevil v atmosféře planety husté plynné vrstvy tvořené horkým vodíkem. Jedná se o horní vrstvy atmosféry, kde se atmosféra přímo rozpouští do kosmického prostoru.

Planeta s označením HD 209458b je odlišná od jakéhokoli známého světa z naší sluneční soustavy. Obíhá velmi blízko mateřské hvězdy. Atmosféra planety se natolik ohřívá, že ve formě žhavého plynu odtéká do okolního vesmíru. Planeta vypadá jako kometa s ohonem. Vědci se soustředili na výzkum vrstev horní atmosféry planety, kde je plyn natolik horký, že uniká do okolního prostoru jako pára z tlakového hrnce.

„Vrstva kterou jsme studovali, je přechodová oblast v atmosféře planety, ve které se teploty pohybují v rozsahu od 1000 K do 15000 K, což je více než na Slunci,“ říká Gilda Ballester z University of Arizona, Tucson, vedoucí vědeckého týmu. "Pomocí tohoto pozorování budeme moci detailně proniknout do problematiky jak planety ztrácejí své atmosféry.“ Objev týmu Ballesterové, který dále tvoří David K. Sing z University of Arizona a Institut d'Astrophysique de Paris a Floyd Herbert z University of Arizona byl 1. 2. publikován v časopise Nature.

Data z kosmického teleskopu ukazují nato, jak mohutné ultrafialové záření od mateřské hvězdy ohřívá plyn v horní atmosféře planety. Atmosféra se nafukuje jako balón. Plyn je tak horký, že se pohybuje velmi vysokou rychlostí a překonává přitažlivost. Uniká mimo atmosféru v množství 10000 tun za sekundu. To je více než třikrát více než kolik proteče vody Niagarskými vodopády. Plyn z atmosféry planety tímto tempem nemůže být odčerpáván do nekonečna. Astronomové odhadují, že tento proces probíhá po více než 5 miliard let.

Studovaná planeta je více nafouknutá verze Jupitera. Ve skutečnosti takové objekty astronomové nazývají „horcí Jupiteři,“. Jsou to velké plynné planety obíhající velmi těsně u mateřských hvězd. Podle Ballesterové by Jupiter vypadal úplně stejně jako HD 209458b, kdyby se nacházel těsně u našeho Slunce.
Vzdálená planeta oběhne mateřskou hvězdu jednou za 3.5 dne. Obíhá ve vzdálenosti 7.5 milionů kilometrů od své mateřské hvězdy, což je 20 krát blíže než obíhá Země kolem Slunce. Pro srovnání Merkur, jako nejbližší planeta našemu Slunci je ještě 10 krát dál od Slunce než HD 209458b od své mateřské hvězdy. Na rozdíl od HD 209458b je Merkur malé těleso s půdou bohatou na železo a hornatým povrchem.

Atmosféra této extrémní planety nám může poskytnout nové pohledy i do atmosfér jiných horkých Jupiterů,“ říká Ballesterová.

Přestože HD 209458b nemá v naší sluneční soustavě obdoby, existuje mnoho podobných planet mimo naši soustavu. Přibližně 10 až 15 procent z více než 200 známých extrasolárních planet jsou horcí Jupiteři. Nedávná prohlídka HST objevila 16 kandidátů na horké Jupitery v centrální části naší Galaxie. To naznačuje, že v naší Galaxii by mohly být takových objektů celkově miliardy.

HD 209458b je jednou z nejvíce studovaných extrasolárních planet, protože je jednou planet u které můžeme pozorovat přechody před mateřskou hvězdou. To způsobuje zeslabení světla mateřské hvězdy. Byl to jeden z případů planety, objevené během přechodu před hvězdou. HD 209458b se nachází ve vzdálenosti 150 sv. let od Země ve směru souhvězdí Pegasa.

Přechody planet před hvězdou astronomům umožňují analyzovat strukturu a chemické složení plynných atmosfér. Astronomové analyzují světlo přicházející od vzdálené soustavy. Můžeme to přirovnat k hledání otisků prstů na okně, když sledujeme tak sluneční paprsky pronikají sklem.

Dřívější pozorování z HST odhalilo v atmosféře planety kromě mohutné vodíkové horní vrstvy ve tvaru kometárního ohonu také kyslík, uhlík a sodík. Tato historická studie poskytla první detekci chemického složení atmosféry extrasolární planety.

Další pozorování prováděl NASA Spitzer Space Telescope. V horké oblasti atmosféry planety zaznamenal intenzívní infračervené zjasnění.

Nová studie týmu Ballesterové je založena na analýze původních archivních pozorování, které pořídil přístroj Hubble Space Telescope Imaging Spectrograph na HST v roce 2003 pro tým Davida Charbonneauea z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Cambridge, Mass. Tým Ballesterové však analyzoval spektra vodíkových atomů v horní atmosféře planety, tedy v oblasti která nebyla Charbonneauovou skupinou zkoumána.

(podle informací HST 2007-07 z 31. 1. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 04. 02. 2007, 21:35