12.12.2017, 22:53 CET

MAGELLANOVA MRAČNA MOHOU JEN PROCHÁZET MLÉČNOU DRÁHOU

Velké Magellanovo mračno. Copyright: Robert Gendler a Josch Hambsch, 2005.Velké Magellanovo mračno (LMC) a malé Magellanovo mračno (SMC) jsou dvě nejbližší galaxie, sousedící s Mléčnou dráhou. Obě jsou viditelné jen z jižní polokoule. Studováním jejich oběžných drah se můžou astronomové dozvědět o historii obou mračen a o struktuře Mléčné dráhy (z jejího vlivu na obě mračna).

Astronomové Nitya Kallivayalil a Charles Alcock (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) a Roeland van der Marel (Space Telescope Science Institute) provedli doposud nejpřesnější trojrozměrné měření jejich rychlostí. Výsledky jejich měření jsou překvapující a mají vážné důsledky pro Mléčnou dráhu a její společníky.

„Objevili jsme, že rychlosti LMC a SMC jsou velmi velké, téměř dvojnásobné oproti předpokládaným,“ říká Kallivayalil. Výsledky jejich měření byly prezentovány 9. ledna 2007 na 209. setkání Americké Astronomické Společnosti.

Radiální rychlosti jsou pro obě mračna velmi dobře známy a dají se relativně snadno měřit. Mnohem obtížnější je měřit mimořádný pohyb (pohyb přes oblohu), požadující precizní měření po několik let. Oba tyto pohyby a lineární pohyb musí být známy pro určení skutečné trojrozměrné rychlosti.

Provedením dvou na sobě nezávislých pozorování během dvou let pomocí HST (Hubble Space Telescope), získali Kallivayalil a jeho kolegové přesné hodnoty pro řádné pohyby pro obě mračna. Kombinací obou řádných pohybů a radiálních rychlostí zjistili, že prostorová rychlost LMC je 378 km/sec a rychlost SMC je 302 km/sec.

Pro tyto výsledky existuje více možných vysvětlení:

1. Rozměry Mléčné dráhy jsou větší, než jsme předpokládali. Pokud jsou
mračna gravitačně vázána Mléčnou dráhou, pak musí být Mléčná dráha mnohem masivnější.

2. Magellanova mračna nejsou gravitačně vázána na Mléčnou dráhu. Jestli jsou předchozí měření správná, pak galaxie nejsou dost masivní, aby se dokázaly udržet svých společníků a v několika miliardách let uniknou z Mléčné dráhy.

„Magellanova mračna zřejmě tedy nejsou naši společníci z Mléčné dráhy,“ vysvětluje Kallivayalil. „Možná jsou to jen cestovatelé pocházející ze sousedství, kteří jen procházejí kolem.“

Relativní rychlosti Magellanových mračen vůči sobě jsou také překvapivě vysoké. To by mohlo ukazovat na skutečnost, že Magellanova mračna mohou být náhodní společníci a nejsou vzájemně gravitačně vázána. Dále jejich vzájemná vysoká rychlost může vysvětlovat, proč již dávno nedošlo k jejich sloučení.

Budoucí měření jejich pohybů – dlouhých fáborů vodíkového plynu, vlečených za mračny – může vyjasnit předchozí pohyby obou mračen a jejich vztahy s Mléčnou dráhou.

„Bez ohledu na budoucí práce, ukazuje naše studie, že musíme znovu ocenit orbitální historii mračen,“ říká Kallivayalil.

Hubbleův vesmírný teleskop je projekt NASA a Evropské vesmírné agentury (ESA). Vědecké operace provádí The Space Telescope Science Institute v Baltimore.

Tým vědců pod vedením Kallivayalila měl hlavní sídlo v Cambridge, Harvard – Smithsonian Center for Astrophysics, které je spoluprací mezi Smithsonian Astrophysical Observatory a Harvard College Observatory.

(Podle prohlášení Harvard – Smithsonian Center for Astrophysics ze dne 9. 1. 2007, přeložil Michal Vodička)

Dalibor Hanžl, 29. 01. 2007, 10:06