Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 09:59 CET
Juliánské datum: 2458441.87
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ASTRONOMOVÉ STUDUJÍ MOHUTNÁ VZPLANUTÍ HYPEROBŘÍ HVĚZDY VY CANIS MAJORIS

Donna Weaver, Space Telescope Science Institute, Baltimore
Roberta Humphreys, University of Minnesota, Minn.

Složitá struktura výtrysků kolem hvězdy VY Canis Majoris. Foto: HST, NASA.Astronomové s pomocí NASA Hubble Space Telescope a W.M. Keck Observatory, Kameula, Hawaii, zkoumají plynné výtrysky u jedné z nejjasnějších nadobřích hvězd na obloze. Situace je však složitější, než dříve předpokládali.

Cílem výzkumu jsou vzplanutí hvězdy VY Canis Majoris, červené nadobří hvězdy, která bývá také díky své svítivosti označována jako hyperobr. Erupce od hvězdy vytváří různé smyčky, oblouky a uzly. Tvoří je materiál, který se rozpíná různou rychlostí do různých směrů. Hvězda se blíží ke konci svého života. Během posledních 1000 let hvězda prodělala mnoho vzplanutí.

Tým astronomů pod vedením Roberty Humphreyse z University of Minnesota používal NASA Hubble Space Telescope a W.M. Keck Observatory k měření pohybů vyvrženého materiálu. Cílem bylo také zmapovat rozdělení vysoce polarizovaného prachu, který světlo odráží při určité orientaci. Pomocí polarizovaného světla mohou astronomové usuzovat na rozdělení prachu. Vědci spojili informace z HST a Keck teleskopu a vytvořili 3-D snímek látky vyvrhované z VY Canis Majoris.

„Mysleli jsme si, že ztráta hmoty u červených nadobrů bude jednoduchá, sférická a se stálým tokem. Tato hvězda je však mnohem složitější.“ Říká Humphrey. „VY Canis Majoris vyvrhuje úžasnou rychlostí velké množství plynu. Proto jsme ji zařadili mezi jednu z nejdůležitějších hvězd pro pochopení systémů, u kterých dochází ke ztrátě velkého množství hmoty a nacházejí se u konce svého života. Během vzplanutí hvězda ztrácí asi 10 krát více hmoty než v normálním stavu.

„S pomocí těchto pozorování máme k dispozici celkový obraz pohybů a směrů výtrysků i jejich prostorové rozložení. Výsledky potvrzují jejich původ od erupcí v různých časech a v různých oblastech u hvězdy.“ Humphreys a její kolegové prezentovali své výsledky 8. ledna na setkání American Astronomical Society v Seattle, Wash.

Hvězdu VY Canis Majoris astronomové zkoumají již více než století. Nachází se ve vzdálenosti 5000 sv. let. Je 500000 krát jasnější a asi 30 až 40 krát hmotnější než naše Slunce. Pokud bychom ji umístili do polohy našeho Slunce, potom by její povrch sahal až dráze Saturnu.

Snímky z přístroje na palubě HST, Hubble Wide Field and Planetary Camera 2 poprvé odhalily složitou strukturu výtrysků kolem hvězdy. První snímky přinesly důkaz o existenci jasných oblouků a uzlů, které byly vytvořeny během několika vzplanutí. Náhodná orientace oblouků také naznačuje, že vznikly lokálními erupcemi z aktivních oblastí na povrchu hvězdy.

Pomocí Keckova teleskopu byla pořízena spektroskopie. Humphreys se svým týmem tak získala více informací o tvaru, pohybu a původu hvězdných výtrysků. Rychlosti ve směru pohledu určené ze spekter ukazují, že se oblouky a uzly rozpínaly relativně blízko hvězdy. Pohyb výtrysků ve směru pohledu ze Země astronomové přímo změřili na nedávno pořízených snímcích z HST.

Astronomové objevili velké množství oblouků, smyček a uzlů, které se pohybovaly různými rychlostmi v různých směrech. To potvrzovalo jejich domněnku, že vznikly při jednotlivých případech a v různých oblastech u hvězdy.

Získaná data také astronomové využili k určení data, kdy ke vzplanutí došlo. Materiál z vnějších částí byl vyvržen někdy před 1000 lety. Uzly v těsné blízkosti hvězdy pochází z materiálu, který byl vyvržen jen nedávno, někdy před 50 lety.

Oblouky a uzly představují mohutné plynné proudy, které byly pravděpodobně vyvrženy z velkých oblastí nebo konvektivních zón na povrchu hvězdy. Takové oblasti jsou pravděpodobně analogií známým slunečním skvrnám, které pozorujeme na Slunci v době zvýšené aktivity a které jsou vyvýšenými vrcholy smyček magnetického pole. U VY Cma se však totéž děje v mnohem větším měřítku.

Změřená magnetická pole u výtrysků VY Canis Majoris odpovídají síle pole na jejím povrchu srovnatelné s magnetickým polem našeho Slunce. Měření ukazují, že magnetické pole superobří hvězdy může mohutné výtrysky zásobovat energií.

Astronomové vytvořili na základě měření mapu rychlostí a směrů výtrysků vůči hvězdě. Když data spojovali s mapou rozdělení prachu, podařilo se jim také určit pozici oblouků a uzlů vůči výtryskům v 3-D obrazu VY Canis Majoris.
„Pomocí těchto pozorování můžeme popsat krátké životní epizody v životě masivní hvězdy,“ říká

Humphreys "Nejsvítivější červení nadobři mohou ke konci svého života prodělávat podobné epizody ztráty obrovského množství hmoty jako VY Canis Majoris.“

Typický červený nadobr setrvává v této fázi asi 500000 let. Červeným nadobrem se stává velmi hmotná hvězda ke konci svého života, v době kdy vypotřebuje vodíkové palivo ze svého jádra. Jádro se gravitačně smrš?uje, vnější obálka expanduje a hvězda se stává 100 krát větší. Začíná velmi rychle ztrácet hmotu. VY Canis Majoris se pravděpodobně zbavila více než poloviny své hmoty. Může se stát, že exploduje jako supernova.

(podle STScI-2007-03 z 8. 1. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 24. 01. 2007, 09:44
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS