11.12.2017, 18:03 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

ASTRONOMOVÉ STUDUJÍ MOHUTNÁ VZPLANUTÍ HYPEROBŘÍ HVĚZDY VY CANIS MAJORIS

Donna Weaver, Space Telescope Science Institute, Baltimore
Roberta Humphreys, University of Minnesota, Minn.

Složitá struktura výtrysků kolem hvězdy VY Canis Majoris. Foto: HST, NASA.Astronomové s pomocí NASA Hubble Space Telescope a W.M. Keck Observatory, Kameula, Hawaii, zkoumají plynné výtrysky u jedné z nejjasnějších nadobřích hvězd na obloze. Situace je však složitější, než dříve předpokládali.

Cílem výzkumu jsou vzplanutí hvězdy VY Canis Majoris, červené nadobří hvězdy, která bývá také díky své svítivosti označována jako hyperobr. Erupce od hvězdy vytváří různé smyčky, oblouky a uzly. Tvoří je materiál, který se rozpíná různou rychlostí do různých směrů. Hvězda se blíží ke konci svého života. Během posledních 1000 let hvězda prodělala mnoho vzplanutí.

Tým astronomů pod vedením Roberty Humphreyse z University of Minnesota používal NASA Hubble Space Telescope a W.M. Keck Observatory k měření pohybů vyvrženého materiálu. Cílem bylo také zmapovat rozdělení vysoce polarizovaného prachu, který světlo odráží při určité orientaci. Pomocí polarizovaného světla mohou astronomové usuzovat na rozdělení prachu. Vědci spojili informace z HST a Keck teleskopu a vytvořili 3-D snímek látky vyvrhované z VY Canis Majoris.

„Mysleli jsme si, že ztráta hmoty u červených nadobrů bude jednoduchá, sférická a se stálým tokem. Tato hvězda je však mnohem složitější.“ Říká Humphrey. „VY Canis Majoris vyvrhuje úžasnou rychlostí velké množství plynu. Proto jsme ji zařadili mezi jednu z nejdůležitějších hvězd pro pochopení systémů, u kterých dochází ke ztrátě velkého množství hmoty a nacházejí se u konce svého života. Během vzplanutí hvězda ztrácí asi 10 krát více hmoty než v normálním stavu.

„S pomocí těchto pozorování máme k dispozici celkový obraz pohybů a směrů výtrysků i jejich prostorové rozložení. Výsledky potvrzují jejich původ od erupcí v různých časech a v různých oblastech u hvězdy.“ Humphreys a její kolegové prezentovali své výsledky 8. ledna na setkání American Astronomical Society v Seattle, Wash.

Hvězdu VY Canis Majoris astronomové zkoumají již více než století. Nachází se ve vzdálenosti 5000 sv. let. Je 500000 krát jasnější a asi 30 až 40 krát hmotnější než naše Slunce. Pokud bychom ji umístili do polohy našeho Slunce, potom by její povrch sahal až dráze Saturnu.

Snímky z přístroje na palubě HST, Hubble Wide Field and Planetary Camera 2 poprvé odhalily složitou strukturu výtrysků kolem hvězdy. První snímky přinesly důkaz o existenci jasných oblouků a uzlů, které byly vytvořeny během několika vzplanutí. Náhodná orientace oblouků také naznačuje, že vznikly lokálními erupcemi z aktivních oblastí na povrchu hvězdy.

Pomocí Keckova teleskopu byla pořízena spektroskopie. Humphreys se svým týmem tak získala více informací o tvaru, pohybu a původu hvězdných výtrysků. Rychlosti ve směru pohledu určené ze spekter ukazují, že se oblouky a uzly rozpínaly relativně blízko hvězdy. Pohyb výtrysků ve směru pohledu ze Země astronomové přímo změřili na nedávno pořízených snímcích z HST.

Astronomové objevili velké množství oblouků, smyček a uzlů, které se pohybovaly různými rychlostmi v různých směrech. To potvrzovalo jejich domněnku, že vznikly při jednotlivých případech a v různých oblastech u hvězdy.

Získaná data také astronomové využili k určení data, kdy ke vzplanutí došlo. Materiál z vnějších částí byl vyvržen někdy před 1000 lety. Uzly v těsné blízkosti hvězdy pochází z materiálu, který byl vyvržen jen nedávno, někdy před 50 lety.

Oblouky a uzly představují mohutné plynné proudy, které byly pravděpodobně vyvrženy z velkých oblastí nebo konvektivních zón na povrchu hvězdy. Takové oblasti jsou pravděpodobně analogií známým slunečním skvrnám, které pozorujeme na Slunci v době zvýšené aktivity a které jsou vyvýšenými vrcholy smyček magnetického pole. U VY Cma se však totéž děje v mnohem větším měřítku.

Změřená magnetická pole u výtrysků VY Canis Majoris odpovídají síle pole na jejím povrchu srovnatelné s magnetickým polem našeho Slunce. Měření ukazují, že magnetické pole superobří hvězdy může mohutné výtrysky zásobovat energií.

Astronomové vytvořili na základě měření mapu rychlostí a směrů výtrysků vůči hvězdě. Když data spojovali s mapou rozdělení prachu, podařilo se jim také určit pozici oblouků a uzlů vůči výtryskům v 3-D obrazu VY Canis Majoris.
„Pomocí těchto pozorování můžeme popsat krátké životní epizody v životě masivní hvězdy,“ říká

Humphreys "Nejsvítivější červení nadobři mohou ke konci svého života prodělávat podobné epizody ztráty obrovského množství hmoty jako VY Canis Majoris.“

Typický červený nadobr setrvává v této fázi asi 500000 let. Červeným nadobrem se stává velmi hmotná hvězda ke konci svého života, v době kdy vypotřebuje vodíkové palivo ze svého jádra. Jádro se gravitačně smrš?uje, vnější obálka expanduje a hvězda se stává 100 krát větší. Začíná velmi rychle ztrácet hmotu. VY Canis Majoris se pravděpodobně zbavila více než poloviny své hmoty. Může se stát, že exploduje jako supernova.

(podle STScI-2007-03 z 8. 1. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 24. 01. 2007, 09:44