Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 09:58 CET
Juliánské datum: 2458441.87
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

STUDIEM NOVĚ ZROZENÝCH HVĚZD ASTRONOMOVÉ ZKOUMAJÍ I MINULOST VESMÍRU


Pohled na oblast zrodu nových hvězd označovaná jako N90 v SMC. Kredit: NASA, ESA a Hubble Heritage Team.Nový snímek z kosmického teleskopu HST (Hubble Space Telescope) zachycuje N90. Jedná se o jednu z oblastí zrodu hvězd v Malém Magellanově mračně. Tato bohatá populace nově zrozených hvězd astronomům umožní zkoumat procesy vzniku hvězd v prostředích, které jsou velmi odlišná od naší Galaxie.

Tento nový snímek pořídil přístroj umístěný na palubě NASA/ESA teleskopu HST s označením Advanced Camera for Surveys. Na snímku jako jasné modré objekty vidíme nově vzniklé hvězdy, které vyfoukly dutinu uprostřed fascinující oblasti zrodu hvězd známé pod označením N90.

Oblast N90 se nachází v Malém Magellanově mračně, ve směru souhvězdí Tukana, ve vzdálenosti přibližně 200000 sv. let od Země. To, že je N90 tak blízko ji činí zcela výjimečnou laboratoří vhodnou k detailnímu studiu procesů tvorby hvězd a jejich vývoje v dobách ranného vesmíru. Trpasličí galaxie, takové jakou je například Malé Magellanovo mračno, s malým počtem hvězd ve srovnání s naší Galaxií jsou vhodné základní stavební kameny pro větší galaxie. Studium zrodu hvězd v těchto trpasličích galaxiích je pro astronomy obzvláště zajímavé, protože jejich prvotní povaha znamená, že neobsahují velké procento těžších prvků. Těžší prvky vytvoří až následně generace hvězd procesem jaderné fúze.

Mladé horké hvězdy v N90 vyzařují velké množství energie, která potom rozrušuje vnější část vnitřní mlhoviny. Difúzní okraj mlhoviny totiž zamezuje energetickému proudu z hvězdokupy volně unikat. Protože N90 leží daleko od centra Malého Magellanova mračna, můžeme na snímku pozorovat velké množství galaxií, ve kterých potom vznikají nové hvězdy. Červeno-hnědý nádech vzdálených galaxií je způsoben prachem, jež je v této oblasti velmi hojný.

Kosmický teleskop HST bývá často využíván k pozorování oblastí zrodu hvězd, ale málokdy pozoruje tak omračující a fascinující oblast jako N90. V srdci regionu N90 leží NGC 602. Jedná se o relativně osamocenou hvězdokupu, jejíž prostředí je přesně takové, jaké existovalo v ranném vesmíru. Existence temných mračen hustého prachu a hvězdokupy bohaté na ionizovaný plyn naznačuje na probíhající procesy tvorby hvězd.

V severo-západním směru vidíme prachové brázdy a plynové filamenty (v horním levém rohu snímku). Další se nachází v jiho-východním směru (v dolním pravém rohu snímku). Ve směru od horkých modrých hvězd vidíme něco jako zvětšený obraz sloního chobotu. Tento efekt vypovídá o probíhajících procesech efektů eroze.

Populaci nově narozených hvězd volně rozptýlených na tomto snímku objevil mezinárodní tým astronomů, pod vedením Antonella Nota z European Space Agency a Space Telescope Science Institute, US. Astronomy zaujali zejména jasné modré hvězdy nacházející se uprostřed snímku. Astronomové se na ně zaměřili, protože ještě stále dochází k jejich zrodu gravitačním kolapsem plynných mračen. Kromě toho koncentrace plynu v jejich jádrech ještě nedosáhla stupně, který je potřebný k započetí procesu přeměny vodíku na helium.

Pomocí HST je v této oblasti také možné vystopovat to, jak proces zrodu hvězd v centru hvězdokupy začal a postupoval do vnější oblastí. U nejmladších hvězd můžeme ještě dnes pozorovat prachové rýhy.

Tento snímek prezentoval Lynn Redding Carlson, Johns Hopkins University, v lednu 2007 na setkání American Astronomical Society v Seattle.
Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi ESA aNASA. Další astronomové z vědeckého týmu jsou: L. Carlson (JHU), M. Sirianni (STScI/ESA), E. Sabbi (STScI), M. Tosi (INAF - Bologna Observatory), J.S. Gallagher (Univ. of Wisconsin), M. Meixner (STScI), M. Clampin (GSFC), S. Oey (Univ. of Michigan), A. Pasquali (MPIAE), L. Smith (STScI/Univ. College London), and R. Walterbos (New Mexico State Univ.).

Kredit snímku: NASA, ESA a Hubble Heritage Team (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration

(podle informací ESA heic0702 z 8. 1. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 19. 01. 2007, 09:29
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS