13.12.2017, 06:42 CET

STUDIEM NOVĚ ZROZENÝCH HVĚZD ASTRONOMOVÉ ZKOUMAJÍ I MINULOST VESMÍRU

Pohled na oblast zrodu nových hvězd označovaná jako N90 v SMC. Kredit: NASA, ESA a Hubble Heritage Team.Nový snímek z kosmického teleskopu HST (Hubble Space Telescope) zachycuje N90. Jedná se o jednu z oblastí zrodu hvězd v Malém Magellanově mračně. Tato bohatá populace nově zrozených hvězd astronomům umožní zkoumat procesy vzniku hvězd v prostředích, které jsou velmi odlišná od naší Galaxie.

Tento nový snímek pořídil přístroj umístěný na palubě NASA/ESA teleskopu HST s označením Advanced Camera for Surveys. Na snímku jako jasné modré objekty vidíme nově vzniklé hvězdy, které vyfoukly dutinu uprostřed fascinující oblasti zrodu hvězd známé pod označením N90.

Oblast N90 se nachází v Malém Magellanově mračně, ve směru souhvězdí Tukana, ve vzdálenosti přibližně 200000 sv. let od Země. To, že je N90 tak blízko ji činí zcela výjimečnou laboratoří vhodnou k detailnímu studiu procesů tvorby hvězd a jejich vývoje v dobách ranného vesmíru. Trpasličí galaxie, takové jakou je například Malé Magellanovo mračno, s malým počtem hvězd ve srovnání s naší Galaxií jsou vhodné základní stavební kameny pro větší galaxie. Studium zrodu hvězd v těchto trpasličích galaxiích je pro astronomy obzvláště zajímavé, protože jejich prvotní povaha znamená, že neobsahují velké procento těžších prvků. Těžší prvky vytvoří až následně generace hvězd procesem jaderné fúze.

Mladé horké hvězdy v N90 vyzařují velké množství energie, která potom rozrušuje vnější část vnitřní mlhoviny. Difúzní okraj mlhoviny totiž zamezuje energetickému proudu z hvězdokupy volně unikat. Protože N90 leží daleko od centra Malého Magellanova mračna, můžeme na snímku pozorovat velké množství galaxií, ve kterých potom vznikají nové hvězdy. Červeno-hnědý nádech vzdálených galaxií je způsoben prachem, jež je v této oblasti velmi hojný.

Kosmický teleskop HST bývá často využíván k pozorování oblastí zrodu hvězd, ale málokdy pozoruje tak omračující a fascinující oblast jako N90. V srdci regionu N90 leží NGC 602. Jedná se o relativně osamocenou hvězdokupu, jejíž prostředí je přesně takové, jaké existovalo v ranném vesmíru. Existence temných mračen hustého prachu a hvězdokupy bohaté na ionizovaný plyn naznačuje na probíhající procesy tvorby hvězd.

V severo-západním směru vidíme prachové brázdy a plynové filamenty (v horním levém rohu snímku). Další se nachází v jiho-východním směru (v dolním pravém rohu snímku). Ve směru od horkých modrých hvězd vidíme něco jako zvětšený obraz sloního chobotu. Tento efekt vypovídá o probíhajících procesech efektů eroze.

Populaci nově narozených hvězd volně rozptýlených na tomto snímku objevil mezinárodní tým astronomů, pod vedením Antonella Nota z European Space Agency a Space Telescope Science Institute, US. Astronomy zaujali zejména jasné modré hvězdy nacházející se uprostřed snímku. Astronomové se na ně zaměřili, protože ještě stále dochází k jejich zrodu gravitačním kolapsem plynných mračen. Kromě toho koncentrace plynu v jejich jádrech ještě nedosáhla stupně, který je potřebný k započetí procesu přeměny vodíku na helium.

Pomocí HST je v této oblasti také možné vystopovat to, jak proces zrodu hvězd v centru hvězdokupy začal a postupoval do vnější oblastí. U nejmladších hvězd můžeme ještě dnes pozorovat prachové rýhy.

Tento snímek prezentoval Lynn Redding Carlson, Johns Hopkins University, v lednu 2007 na setkání American Astronomical Society v Seattle.
Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi ESA aNASA. Další astronomové z vědeckého týmu jsou: L. Carlson (JHU), M. Sirianni (STScI/ESA), E. Sabbi (STScI), M. Tosi (INAF - Bologna Observatory), J.S. Gallagher (Univ. of Wisconsin), M. Meixner (STScI), M. Clampin (GSFC), S. Oey (Univ. of Michigan), A. Pasquali (MPIAE), L. Smith (STScI/Univ. College London), and R. Walterbos (New Mexico State Univ.).

Kredit snímku: NASA, ESA a Hubble Heritage Team (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration

(podle informací ESA heic0702 z 8. 1. 2007 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 19. 01. 2007, 09:29