14.12.2017, 01:39 CET

ROZLOUČENÍ S KOMETOU C/2006 P1 (McNaught). V DALEKOHLEDU JI MŮŽEME SPATŘIT I NA DENNÍ OBLOZE.

Kometa C/2006 P1 (McNaught) po západu Slunce 10. 1. 2007. Foto: K. Hornoch a D. HanžlR. H. McNaught oznámil loni 7. srpna objev nové komety, která byla zachycena na CCD snímcích získaných na 0.5-m Uppsala Schmidt teleskopu v rámci projektu Siding Spring Survey. Objekt byl snímán za Měsíce a měl slabou 20" kómu.

Po umístění informace na 'NEO Confirmation Page' oznámili C. Jacques a E. Pimentel, že na CCD snímcích získaných 8.0 UT srpna na stanici Belo Horizonte, Brazílie pomocí 0.30-m f/3 Schmidt-Cassegrain reflektoru objekt ukazuje kómu o průměru 16".

Již první dráhové výpočty publikované v IAUC 8737 dne 8.8.2006 ukázaly, že na přelomu roku se může jednat o poměrně jasnou kometu s možností spatření i pouhým okem.

Kometu jsme s Kamilem Hornochem vyjeli pozorovat 8. ledna ráno na nedaleký kopec v blízkosti obce Vranov u Brna. Ještě v 5h ráno bylo nádherné jasno, ale nedávno uvolněné snímky družice MSG ve vysokém rozlišení na stránkách ČHMÚ naznačovaly, že se k nám od severozápadu rychle blíží oblačnost. Naštěstí oblačnost nebyla zcela souvislá a tak jsme vsadili na náhodu - třeba postup oblačnosti bude pomalejší.
Vyhledávací mapka komety C/2006 P1 (McNaught) pro nejbližší období.
Při cestě na původně vybrané pozorovací místo u Čebína nás překvapila silná mlha. Proto jsme se rozhodli pro nejbližší nejvyšší pozorovací místo, Vranov. Během příjezdu k Vranovu jsme narazili na další oblasti husté mlhy, ale na nedalekém kopečku to vypadalo slibně. Problém nastal přibližně v 6h30m SEČ, kdy se kolem celého jižního a východního obzoru začala valit mlha, která se postupně rozlila až k severu.

I přes mlhu jsem pomocí Go-to montáže vyhledal oblast, kde by se kometa měla nacházet, bohužel tato část oblohy byla ještě pod obzorem. Až v 6h54m SEČ se objevila těsně nad špičkou stromu vzdáleného lesa nádherná jasná kometa se širokým ohonem, táhnoucím se do vzdálenosti 0.5o. Celkovou jasnost komety Kamil Hornoch odhadl na –1.2 mag. Mlha s postupně vystupující kometu nad obzor (a Sluncem, které ji následovalo ) se rozpouštěla.
Kometa C/2006 P1 (McNaught) na denní obloze 10. 1. 2007 v 10h4m SEČ. Foto: Dalibor Hanžl
Další hrozbou byla oblačnost od severozápadu, která se postupně nasouvala a kometu překrývala. Naštěstí oblačnost nebyla souvislá a kometa občas vykoukla mezi pásy oblačnosti. V binokuláru 10x80 bylo možné kometu pozorovat přibližně do 7h27m SEČ.

Na další pozorování jsme se vypravili ráno 10. ledna, kdy byl předpoklad postupného projasňování oblohy. Bohužel v době východu komety nad obzor byla oblačnost protrhaná jen minimálně, ale postupně se situace prudce zlepšovala. Kometu jsme několikrát zahlédli těsně nad JV obzorem v tenkých škvírkách v mracích. V mnoha případech ji bylo možné dobře pozorovat i přes slabou vrstvu oblačnosti.

Jak postupovalo rozednívání, kometu jsme zaměřili do hlavního přístroje 0.2-m reflektoru abychom určili jak dlouho ji bude možné pozorovat dalekohledem. K našemu překvapení byla kometa v dalekohledu dobře pozorovatelná celé dopoledne. Během této doby pořídil Kamil Hornoch její kresby, já jsem ji vyfotografoval za okulárem a nakonec jsme přesně určovali jasnost jádra Bayerovou metodou s využitím srovnávací planety Venuše. Snímek v tomto článku byl pořízen fotoaparátem za okulárem při zv. 89x v čase 10h4m SEČ.

Kometa by jistě byla pozorovatelná po celý den, ale krátce po poledni jsme se posledním pohledem na jasnou kometu rozloučili a pozorovací ráno prohlásili za ukončené. Byl totiž čas odcestovat na další pozorovací stanoviště, odkud jsme chtěli kometu pozorovat ještě večer po západu Slunce. Škoda, že kvůli špatnému počasí jsme ji nemohli spatřit v dřívějších dnech.

Na začátku prosince se kometa nacházela ve Chvostu hada (Serpens Cauda), pohybovala se směrem do souhvězdí Scutum a měla jasnost kolem 8 mag.

Pro pozorovatele severních šířek začala být pozorovatelná někdy v září 2006 krátce a nízko na večerní obloze a nyní je díky vysoké jasnosti (-5 mag a pravděpodobně ještě mírně zjasní) pozorovatelná ve dne. Poslední šance na její spatření z našich zeměpisných šířek bude během úterního dne. Lze ji nalézt pomocí triedru nebo většího dalekohledu, nejlépe těsně po poledni (kolem 13. hodiny SEČ), kdy je v největší výšce nad obzorem.

V neděli se bude nacházet cca 5 stupňů východně od Slunce, v pondělí asi 7 stupňů jihovýchodně od Slunce. Při jejím pozorování triedrem ve dne je dobré jej mít připevněný na stativu a sluneční kotouč mít pokud možno zastíněný například budovou, aby nedopadalo sluneční světlo na objektivy (způsobovalo by nepříjemné odrazy a rušení).

Na místě je maximální opatrnost, zejména u méně zkušených pozorovatelů! I krátký pohled na sluneční kotouč pomocí triedru na bezoblačné obloze vysoko nad obzorem může způsobit trvalé poškození zraku! Mějte na paměti, že kometa se nachází pouze jedno zorné pole běžných tridrů
(5-7 stupňů) od slunečního kotouče.

Kometu C/2006 P1 také sleduje nová kosmická sonda NASA STEREO-B. Unikátní snímky z palubního přístroje sondy ukazují mírně zakřivený prachový ohon tvořený přímými proudy o délce přibližně 7 stupňů. Jasná kóma je na snímcích již saturována. Snímky jsou veřejně dostupné na stránce http://ares.nrl.navy.mil/sungrazer/index.php?p=latest_news

V době perihélia bude ve vzdálenosti pouhých 0,17 AU od Slunce (o polovinu blíže jak planeta Merkur) a bude pozorovatelná na snímcích družice SOHO (v období od 12. do 15. ledna 2007). Mapku z průchodem komety okolo slunečního kotouče naleznete zde.Pokud by došlo k nějakému extra výraznému outburstu, není vyloučeno, že bude pozorovatelná okem na denní obloze (ale pozor na Slunce – kometa ho bude úhlově míjet velmi těsně).

Další odkazy:

mapka

NASA 3D pohled na její dráhu

href=http://www.aerith.net/comet/catalog/2006P1/2006P1.html

(podle informací IAUC 8737, spaceweather.com, K. Hornocha a P. Horálka připravil DH)

Dalibor Hanžl, 14. 01. 2007, 06:16