14.12.2017, 01:37 CET

Jesús Maíz Apellániz, Instituto de astrofísica de Andalucía, Spain
Lars Lindberg Christensen, Hubble/ESA, Garching, Germany
Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, USA

Malá otevřená hvězdokupa Pismis 24 (vlevo) s nejjasnější hvězdou Pismis 24-1 (vpravo nahoře) a jejím rozlišením na binární systém (vpravo dole). Kredit: HST,NASA.Pozorování s vysokým rozlišením prováděné na kosmické teleskopu HST vrhá nové světlo na odhad skutečné hmoty hvězdy, o které jsme se již dříve domnívali, že se jedná o nejhmotnější známou hvězdu v Galaxii. Astronomové původně odhadovali, že tato hvězda váží neuvěřitelných 200-300 slunečních hmot. Nejnovější pozorování ukazují, že hvězda váží pouze 100 slunečních hmot.

Jak těžká může hvězda být? Tento hlavolam zaměstnával astronomy po celá desetiletí. Podle teorie vychází horní limit hvězd někde mezi 120 a 300 slunečními hmotami. Přestože jsou takto hmotné hvězdy velmi jasné, je měření jejich hmotností komplikované. Většina nejtěžších hvězd (někteří vědci uvádí, že to může být i více než 90 %) mají tendenci zažehnout ve vícenásobných systémech, které se mohou snadno maskovat jako jediná velmi těžká hvězda. Navíc, takto mimořádně hmotné hvězdy jsou tak vzácné, že se jich v dostatečně malé vzdálenosti u Slunce nutné pro detailní studium nachází jen velmi málo.
Mlhoviny NGC 6357 (vlevo) a NGC 6334 na širokoúhlém záběru. Foto: D. Hanžl.
Jeden z možných kandidátů na titul „Nejtěžší hvězda v naší Galaxii“ byla hvězda s názvem Pismis 24-1. Jedná se o jasnou mladou hvězdu, která leží v jádře malé otevřené hvězdokupy Pismis 24 (jsou to ty nejjasnější hvězdy na snímku HST) vzdálené 8000 sv. Let od Země. Astronomové se domnívali, že Pismis 24-1 je těžká jako 200 až 300 Sluncí. Tento odhad by ji stavěl do pozice nejtěžší známé hvězdy v naší Galaxii. Nové měření této hvězdy z NASA/ESA HST hvězdu Pismis 24-1 rozlišily jako dvě složky a tudíž odhadovaná hmotnost se musí rozpůlit, čímž dostáváme hmotnost jen kolem 100 Sluncí.

Pozorování vykonával tým astronomů, které vedl Jesús Maíz Apellániz z Instituto de Astrofísica de Andalucía, Španělsko. Pomocí přístroje umístěného na palubě HST, High Resolution Channel (HRC) of the Advanced Camera for Surveys vědci získali optický snímek s největším rozlišením.

Hvězdokupa Pismis 24 se nachází v jádře velké emisní mlhoviny s označením NGC 6357, která zabírá na obloze asi jeden stupeň a leží v souhvězdí Střelce. Část mlhoviny je ionizována nejmladšími (nejmodřejšími) hvězdami z Pismis 24. Intenzívní ultrafialové záření od žhavých hvězd ohřívá okolní plyn kolem hvězdokupy a vytváří v NGC 6357 bublinu.

Tým astronomů se také snažil určit hmotnost další hmotné hvězdy v Pismis 24 s označením Pismis 24-17. Její hmotnost vychází kolem 100 hmot našeho Slunce a zvyšuje celkový počet těžkých hvězd v této hvězdokupě na nejméně tři. Tři mimořádně hmotné hvězdy v tak malé hvězdokupě, to je velmi vzácný případ. V naší Galaxii připadá na jednu hvězdu o hmotnosti 65 hmot Slunce nebo více dalších 18000 hvězd o hmotě srovnatelných na naším Sluncem. Mimo to, hvězdy s hmotnostmi 65 hmot Slunce žijí pouhé tři miliony let, zatímco hvězdy o hmotnosti Slunce mohou žít více než 3000 krát déle. Nyní proto připadají na jednu velmi hmotnou hvězdu miliony hvězd slunečního typu.

„Ztráta hmoty“ hvězdy Pismis 24-1 může pokračovat I v budoucnu. Pozorování z pozemských observatoří naznačují, že Pismis 24-1 může být dokonce trojnásobný hvězdný systém. Ačkoli každá ze tří hvězd systému by měla pouze 70 hmot Slunce, stále by se jednalo o vrchol hvězdného žebříčku super těžkých hvězd v Galaxii. Hvězdám zbývá jen několik milionů let života, potom zazáří jako supernovy a nakonec vyhasnou jako černé díry.

Tým, který vede Jesús Maíz Apellániz plánuje systém hvězdokupy Pismis 24 studovat I v budoucnu a bude se snažit rozřešit hádanku o jak hmotné hvězdy se jedná.

Velmi hmotné hvězdy mohou být předchůdci černých děr nebo neutronových hvězd. Nejdříve však pozorujeme výbuch supernovy jako ohnivý závěr života kolabující masivní hvězdy. Je to také hlavní zdroj těžkých prvků ve vesmíru. Studium velmi hmotných hvězd astronomům umožňuje hlouběji nahlédnout do již existujících černých děr, lépe pochopit exploze supernov a chemické složení vesmíru.

Výsledky této studie byly prezentovány letos v prosinci na Massive Stars Workshopu v Argentině.

(podle 2006-52 z 11. 12. 2006 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 12. 12. 2006, 18:40