Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.08.2019, 00:58 CEST
Juliánské datum: 2458713.46
Brno - soumrak (9° ↓): 19h 2m UT
Brno - svítání (9° ↓): 2h 52m UT
Max.délka pozorování: 7.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 19:38) Měsíc (↓ 06:27)

Stáří (dny): 17.3

(↑ 03:53) Slunce (↓ 18:01)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

SNÍMKY NASA NAZNAČUJÍ, ŽE NA MARSU V KRÁTKÝCH POTOCÍCH JEŠTĚ DNES TEČE VODA

Dwayne Brown/Erica Hupp, Headquarters, Washington
Guy Webster, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Nově objevené kanály na Marsu v kráteru v oblasti Centauri Montes. Kredit: NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems.WASHINGTON - snímky, které získala NASA přinášejí jasný důkaz toho, že na dvou marsovských svazích ještě před sedmi lety voda unášela sedimenty hornin. "Tato pozorování přináší jasný důkaz toho, že k dnešnímu dni na povrchu Marsu občas teče voda," říká Michael Meyer, vedoucí projektu NASA Mars Exploration Program, Washington.

To, že na Marsu je voda uchovaná v ledu a ve formě vodních par se vědělo, ale tekutá voda je nezbytně nutná pro život. Nové poznatky opět oživují debaty o potenciálním mikrobiálním životě na Marsu. Snímky, které přinesly tento zásadní důkaz získal přístroj Mars Orbiter Camera umístěný na palubě sondy NASA Mars Global Surveyor v roce 2004 a 2005.

"Forma těchto zásob vody je přesně taková, jakou jsme předpokládali, že uvidíme, pokud se bude jednat o materiál unášený proudem vody," říká Michael Malin z Malin Space Science Systems, San Diego. "Je to něco jako když lyžař po sobě zanechává stopy ve sněhu, které se odchylují kolem malých překážek." Malin je vedoucím pracovníkem pro zpracování dat z palubní kamery a také vedoucím autorem zprávy pojednávající o těchto objevech, která byla publikována ve vědeckém časopise Science.
Zvětšený snímek nově objevených kanálů v oblasti Terra Sirenum. Kredit: NASA/JPL/Malin Space Science Systems.
Atmosféra na Marsu je tak tenká a teplota tak nízká, že voda na povrchu v tekutém skupenství nemůže přetrvávat. Dochází k jejímu rychlému vypařování nebo zamrznutí. Vědci navrhují, že by v tekutém stavu mohla voda přetrvat dlouhou dobu pouze pokud by se dostala ven z podzemních rezervoárů, odkud by vytékala, unášela zbytky materiálu a později by zcela zamrzla. Dvě taková čerstvá voní ložiska měří několik stovek metrů.

"Voda může být neustále doplňována z nitra zbytků materiálu a na povrchu může dávat charakteristický světlý odstín. Další možností je slaná krusta, která by mohla být známkou efektů koncentrace solí ve vodě. Pokud by byly tyto útvary výsledkem sesuvu suchého prachu, byly by spíše tmavé, protože čerstvě usazený prach na stopách od marsovských vozítek má temné odstíny, stejně jako v čerstvých kráterech na Marsu.

Sonda Mars Global Surveyor objevila desítky tisíc kanálů na svazích uvnitř kráterů a dalších marsovských depresí. Objev kanálů oznámil Malin se svým týmem poprvé v roce 2000. Vědci se zaměřili na sledování povrchových změn, které by přinesly důkaz o každodenním působení vody. Za tímto účelem palubní kamera opakovaně snímkovala stejnou oblast na stovkách snímků. Jeden pár snímků ukazuje, že v polovině roku 2002 se objevil nový vodní kanál. Tato oblast se nacházela na písečné duně a proces tvorby kanálu byl interpretován jako efekt sesuvu suchého písku.

Dnes oznámený objev je první důkaz o tom, že za nový nános materiálu může tekutina a byl učiněn na základě dřívějšího snímkování stejných kanálů. Dvě nové lokality se nachází uvnitř kráterů v oblasti Terra Sirenum a Centauri Montes na jižní polokouli Marsu.

"Tento čerstvý materiál naznačuje, že se na některých místech ještě dnes na Marsu objevuje podpovrchová voda, která prudce stéká po svazích do údolí. Tím vyvstávají otázky, jak může voda roztát, když je ukryta po povrchem, kolik jí pod povrchem může být a zda by mohlo být vlhké prostředí pod povrchem vhodné pro uchování života. Na tyto otázky odpoví až další mise k Marsu," dodává Malin.

Kromě sledování změn v kanálech se tým obsluhující palubní kameru soustředil na odhad rychlosti z jakou se objevují nové impaktní krátery. Kamera vyfotografovala v roce 1999 přibližně 98 procent Marsu a přibližně 30 procent planety vyfotografovala ještě v roce 2006. Nejnovější snímky zachycují 20 čerstvých kráterů, jejichž průměr se pohybuje v rozmezí od 2 do 148m. Tyto krátery nebyly zaznamenány na předcházejících snímcích. Tyto výsledky mají důležitý dopad na problematiku určování stáří povrchu Marsu. Výsledky také přibližně potvrzují předpovědi a naznačují, že povrch marsu s několika krátery je opravdu mladý.

Sonda Mars Global Surveyor začala kolem Marsu obíhat v roce 1997. Učinila mnoho důležitých objevů. Od začátku listopadu však NASA s ní nemá kontakt. Pokusy o znovu navázání kontaktu stále pokračují. Její mimořádná životnost umožnila monitorovat Mars o několik let déle než se původně předpokládalo.
Projekt Mars Global Surveyor řídí NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena pro NASA Science Mission Directorate, Washington.

Více informací o misích k Marsu naleznete na adrese: http://www.nasa.gov/mars.

(podle 06-362 z 6. 12. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 07. 12. 2006, 09:08
Další články v kategorii Astronomie :
 •   ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 •   V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2018 W2 (Africano) prolétá kolem hvězdokupy IC 361. Fotografovano: 12. 8. 2019 0h 58m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS