Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

23.02.2020, 08:36 CET
Juliánské datum: 2458902.82
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 18m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 55m UT
Max.délka pozorování: 11.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 06:11) Měsíc (↓ 16:07)

Stáří (dny): 29.4

(↑ 05:51) Slunce (↓ 16:22)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

MISE MARS GLOBAL SURVEYOR PRAVDĚPODOBNĚ SKONČILA

Erica Hupp/Dwayne Brown, Headquarters, Washington
Guy Webster, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Umělecká kresba kosmické sondy Mars Global Surveyor na oběžné dráze kolem Marsu. Kredit: NASA, JPL.Pasadena, Calif. – Život kosmické sondy NASA Mars Global Surveyor je pravděpodobně u konce. Jedná se o sondu, která ze všech misí k rudé planetě sloužila nejdelší dobu a přinesla nejvíce informací.

"Mars Global Surveyor překonal všechna naše očekávání,“ řekl Michael Meyer, vedoucí pracovník NASA projektu zaměřeného na výzkum Marsu. "Již nyní můžeme misi označit za nejproduktivnější, co se týče projektů zaměřených na výzkum Marsu, ale další objevy lze očekávat během postupného zpracování dat v nadcházejících letech.“ Palubní kamera na Zemi poslala více než 240000 snímků.

Kosmická sonda komunikovala se Zemí až do 2. listopadu. Předběžná analýza naznačuje, že došlo k zadření slunečních panelů v čepech, což přináší silné riziko toho, že kosmická sonda nebude mít již dostatečné množství energie ke komunikaci. Inženýři stále zkoumají další možná vysvětlení rádiového odmlčení se sondy.

„Obnovení komunikace bychom si všichni přáli, ale připouštíme si i možnost, že proud nových poznatků přicházející od Mars Global Surveyoru skončil,“ řekl Fuk Li, Mars Exploration Program manager z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pasadena, Calif. "Myslíme si, že se sondu již oživit nepodaří."
Jižní polární čepička na Marsu zachycená přístrojem Mars Orbiter Camera (MOC) na sondě MGS. Kredit: NASA,JPL.
Úsilí k opětovnému navázání kontaktu se sondou, stejně jako zjištění příčin výpadku komunikace, stále pokračuje. Nejnovější kosmická sonda NASA nacházející se u Marsu, Mars Reconnaissance Orbiter, v pondělí zaměřila své kamery na Mars Global Surveyor. "V hledáčku naváděcího systému jsme viděli Mars Global Surveyor. Sondu sledovaly i přístroje palubní kamery a kamery s vysokým rozlišením,“ řekl Doug McCuistion, ředitel Mars Exploration Programu z NASA Headquarters. "Předběžná analýza snímků nepřinesla žádné nové poznatky o poškození sondy.“

Další možností jak se dozvědět více o stavu Mars Global Surveyoru může přinést plán, který spočívá v tom, že koncem tohoto týdne vyšleme sondě příkaz, jehož odezvu by mohlo zachytit jedno z vozítek mise NASA Mars Exploration Rovers.
Příklad vějířovitých oblastí, jaké detekovala sonda MGS na Marsu s mnoha zakřivenými rýhami, svědčícími o přítomnosti tekuté vody v minulosti. Kredit: NASA,JPL.
Mars Global Surveyor odstartoval 7. listopadu 1996 a kolem Marsu začal obíhat 11. září 1997. Byla to první sonda, která testovala manévr aerobraking u Marsu, který spočívá v kontrolovaném sestupu sondy do atmosféry a vlivem tření se sonda dostane přes dlouhou eliptickou dráhu až k finální kruhové. V dubnu 1999 mise sondy začala primární fází mapování. Podle původního plánu měla sonda zkoumat Mars jeden marsovský rok, což odpovídá téměř dvěma rokům pozemským. Díky vynikajícím vědeckým výsledkům NASA následně čtyřikrát rozhodla misi prodloužit.

Jedná se o mimořádný přístroj, který pracoval přesně podle plánů navzdory zlomenému křídlu, vadnému gyroskopu a opotřebovanému zpětnému kormidlu. Pracovníci, kteří sondu sestavili a řídili mohou být pyšní na tak velké množství vědeckých objevů, které nám přinesla, stejně jako na podporu, jakou poskytovala následným misím,“ řekl Tom Thorpe, vedoucí projektu Mars Global Surveyor z JPL.

Pomocí této kosmické sondy vědci zkoumali místa přistání dvojice vozítek NASA, které na Marsu přistála v r. 2004. Zkoumány byly také vhodné lokality pro přistání nadcházející sondy Phoenix Mars Science Laboratory. Sonda monitorovala atmosférické podmínky během aerobrakingu nových sond. Také sloužila jako komunikační relátko pro vozítka a poskytovala mapovací informace o jejich okolí.

Když jsme sledovali start před 10 lety považovali bychom za zázrak, kdyby nám někdo řekl jak dlouho bude sonda pracovat. Vůbec jsme neuvažovali o desetileté životnosti,“ říká dnes již důchodce Glenn Cunningham z JPL, který projekt Global Surveyor řídil od vývoje sondy až po start.

Několik nejdůležitějších objevů, které nám sonda o Marsu přinesla:


* Palubní kamera objevila obrovské trhliny na mnoha svazích, které neměly žádné nebo jen málo impaktních kráterů. To znamená, že trhliny jsou geologicky mladé. Vědci je vysvětlují jako důkaz působení tekuté vody, zejména v moderní historii planety.

* Infračervený mapovací spektrometr určený pro detekci minerálů objevil takové koncentrace minerálů, které často vznikají za působení vlhka – jako je jemně zrnitý hematit. Tento objev vedl k výběru na hematit bohatých oblastí, které byly později vybrány jako místa přistání kosmických sond v rámci projektu NASA Mars Exploration Rover Opportunity.

* Laserový výškoměr vytvořil unikátní globální topografickou mapu Marsu. Tento přístroj odhalil velké výškové rozdíly ve vysoce erodovaných nebo zavalených kráterech, které byly skryty předchozím pozorováním. Dále zmapoval kaňony v blízkosti polárních ledových čepiček.

* Palubní magnetometr detekoval zbytky magnetického pole, což naznačuje, že Mars někdy v historii měl globální magnetické pole podobně jako má naše Země. Toto magnetické pole slouží jako štít, zabraňující smrtícímu kosmickému záření dopadat na povrch.

* Palubní kamera objevila vějířovité oblasti směsi zakřivených rýh, které vědci interpretují jako důkaz existence starodávných delt řek, tekoucích v důsledku opakujících se období deš?ů v dávné historii planety.

* Dlouhá životnost sondy Global Surveyor vědcům umožnila sledovat změny v rámci opakování ročních období. Sonda zjistila že za tři marsovská léta došlo ke zmenšení polární čepičky na jižním pólu Marsu tvořené tuhým kysličníkem uhličitým. To znamená, že Mars podstupuje klimatickým proměnám.

Projekt Mars Global Surveyor byl řízen JPL pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Více informací o tomto projektu naleznete na internetu na adrese: http://www.nasa.gov/mission_pages/mgs/index.html.

(podle 06-357 z 21. 11. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 24. 11. 2006, 09:30
Další články v kategorii Kosmonautika :
 •   K MEZINÁRODNÍ KOSMICKÉ STANICI ZAMÍŘÍ PRVNÍ SOUKROMÁ LOĎ
 •   JURIJ GAGARIN NÁS VŠECHNY PŘED PADESÁTI ROKY POZVAL DO VESMÍRU
 •   14. DUBNA 2010 UPLYNE 40 LET OD KATASTROFY NA PALUBĚ KOSMICKÉ LODI APOLLO 13
 •   ATLANTIS SE VYDAL K HUBBLEOVU TELESKOPU
 •   VIDEO: SOJUZ S AMERICKÝM TURISTOU ZPĚT NA ZEMI
 •   KAMERA NA SONDĚ MARS ORBITER ZACHYTILA PHOENIX BĚHEM SESTUPU
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁLA U PÓLU PLANETY MARS
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁVÁ NA MARSU
 •   PŘED ČTYŘICETI ROKY ZAHYNUL PRVNÍ KOSMONAUT SVĚTA JURIJ GAGARIN
 •   UNIKÁTNÍ EVROPSKÁ LOĎ JULES VERNE SE VYDALA DO VESMÍRU
 •   PŘED PĚTI ROKY HAVAROVAL RAKETOPLÁN COLUMBIA

 • Hlavní zprávy:
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 2I/Borisov. Fotografovano: 1. 10. 2019 2h 54m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS