Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.11.2018, 08:53 CET
Juliánské datum: 2458440.83
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 5m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 12m UT
Max.délka pozorování: 13.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:27) Měsíc (↓ 00:08)

Stáří (dny): 10.4

(↑ 06:13) Slunce (↓ 15:04)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ DALEKOHLED ZÍSKAL DŮKAZ EXISTENCE TEMNÉ ENERGIE V MLADÉM VESMÍRU

Erica Hupp/Dwayne Brown, Headquarters, Washington
Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore

Vzdálené supernovy s mateřskými galaxiemi na kterých byl prováděn výzkum temné energie. Kredit: HST, NASA.Vědci pracující z kosmickým teleskopem NASA, Hubble Space Telescope, zjistili že temná energie není jen záležitostí současného vesmíru, ale pravděpodobně ve vesmíru existuje v celé jeho historii. Temná energie je tajemná odpudivá síla, která způsobuje, že se vesmír rozpíná stále zvyšující se rychlostí.

Vědci, kteří pracují s HST zjistili, že temná energie urychlovala rozpínání vesmírů již v dobách před devíti miliardami let existence vesmíru. Tento obraz temné energie je v souladu s předpovědí Alberta Einsteina, kterou učinil téměř před stoletím. Einstein předpovídal, že odpudivá síla pochází od gravitace prázdného prostoru.

Data z HST poskytují důkaz, který astrofyzikům pomůže lépe pochopit původ temné energie. Vědci budou moci začít vylučovat určitá konkurenční vysvětlení, která předpovídají, že se síla temné energie během času mění.

Vědci také zjistili, že jistá třída starých explodujících hvězd - supernov, která je dnes používána k měření rozpínání vesmíru je nápadně podobná těm, které explodovali před devíti miliardami let a nyní je pozoruje HST. Toto důležité svědectví také přináší další podporu k tomu, že použití těchto supernov k určování rozpínání vesmíru v čase je oprávněné.
Schématické znázornění působení gravitace a odpudivé síly temné energie, která by měla v budoucnu zvítězit. Kredit: HST, NASA.
"Přestože temná energie představuje více než 70 procent energie ve vesmíru, víme o ní jen velmi málo. Proto každá indicie o její existenci je cenná," říká Adam Riess z Space Telescope Science Institute a Johns Hopkins University, Baltimore. Reiss byl vedoucím jedné z prvních studií, která v roce 1998 odhalila existenci temné energie a je také vedoucím současného výzkumu z HST. "Náš poslední důkaz je o tom, že temná energie je relativně slabá, ale existovala již před devíti miliardami let."

K tomu, aby astronomové mohli studovat chování temné energie v tak dávné minulosti, musel kosmický dalekohled nahlédnout hluboko do vesmíru a zpětně v čase detekovat supernovy. Supernovy pak vědci mohou použít ke sledování rozpínání vesmíru. Je to analogické tomu, jako když se v letní noci díváte na světlušky. Všechny světlušky svítí přibližně stejně silně, a vy musíte rozhodnout jak jsou v prostoru rozloženy porovnáváním jak jsou slabé nebo jasné (což ovlivňuje pouze to, jak jsou od vás vzdáleny). Tyto starodávné supernovy může měřit pouze kosmický teleskop HST, protože jsou velmi daleko a tím pádem velmi slabé nato, aby je mohli astronomové studovat pozemskými teleskopy.

Einstein poprvé představil pojem odpudivé síly ve vesmíru a pokusil se postavit vesmír do rovnováhy s vnitřní silou jeho vlastní gravitace, o které se domníváme, že v konečných stádiích vesmíru povede k jeho implozi. Jeho "kosmologická konstanta" zůstávala v hypotézách záhadou až do roku 1998, kdy Riess spolu se členy týmu High-z Supernova Team a Supernova Cosmology Project využili pozemské teleskopy a HST ke studiu vzdálených supernov a objevu expandujícího vesmíru. Astrofyzici si uvědomili, že Einstein přece jenom mohl mít pravdu: ve vesmíru opravdu existuje odpudivá složka gravitace a tato byla později nazvána "temnou energií."

Během posledních osmi let se astrofyzici snažili odhalit dvě základní vlastnosti temné energie: její sílu a stálost. Tato nová pozorování ukazují, že temná energie jako proti složka gravitačního přitahování existovala již v nejstarších dobách vesmíru.

Předchozí pozorování HST velmi vzdálených supernov ukázaly, že v ranném vesmíru byla dominantní hmota, jejíž gravitace s expanzní rychlostí vesmíru mírně klesala. Je to možné přirovnat k valícímu se míči na mírně nakloněné rovině. Pozorování také potvrdili, že expanzní rychlost vesmíru začala růst někdy před pěti až šesti miliardami let. Astronomové se dokonce domnívají, že odpudivá síla temné energie jednou převáží gravitační soudržnost.

Nedávné vědecké poznatky jsou založeny na studiu 24 nejvzdálenějších supernov a většina z nich byla objevena v posledních dvou letech. Měřením relativní velikosti vesmíru v průběhu času mohou astrofyzici sledovat jak rychle vesmír roste. Je to podobné jako když rodiče sledují pomocí rysek na dveřních futrech jak rostou jejich ratolesti. Vzdálené supernovy jsou pro astronomy právě tyto risky na futrech a jejich hodnoty čtou pomocí HST. "Jakmile od známé hmoty ve vesmíru odečteme gravitaci, dostaneme temnou energii, která působí jako element rozpínání," říká Lou Strolger, astronom a člen Hubble týmu z Western Kentucky University, Bowling Green, Ky.

Snímky a další informace o temné energii naleznete na webu: http://www.nasa.gov/hubble

(podle 06-353 z 16. 11. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 19. 11. 2006, 15:40
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS