Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 01:33 CET
Juliánské datum: 2458441.52
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA NASA SPATŘILA NA PLANETĚ SATURN NĚCO JAKO OBROVSKÝ HURIKÁN


Oko obrovské bouře u jižního pólu planety Saturn. Foto: Cassini, NASA.Kosmická sonda Cassini spatřila něco, co ještě lidské oko na cizí planetě nespatřilo – u jižního pólu planety Saturn zuří bouře s dobře vyvinutým okem a prstenem točících se mraků. Tento „hurikán“ se rozprostírá v tmavé oblasti uvnitř tenkého a jasného prstence mraků, jehož průměr je asi 8000 km, což odpovídá asi dvěma třetinám průměru Země.

„Vypadá to jako hurikán, ale nechová se to jako hurikán,“ říká Andrew Ingersoll, člen obrazového týmu Cassini z California Institute of Technology, Pasadena. „A? je to cokoliv, zaměříme se na výzkum oka této bouře a zjistíme proč tam je.“

Kosmická sonda Cassini pořídila časovou sekvenci pokrývající tříhodinový interval, která ukazuje, že vítr v okolí jižního pólu Saturnu rotuje ve směru pohybu hodinových ručiček rychlostí 560 km/h. Kamera také zachytila stín, který vrhá prstenec vysoké oblačnosti, nacházející se v blízkosti pólu a dvě oblačná spirální ramena táhnoucí se od centrálního prstence. Oblačnost v prstenci se nachází o 30 až 72 km výše nad centrální částí bouře. Je to dva až pět krát výše oproti pozemským bouřkovým a hurikánovým mrakům.
Teplotní mapa okolí jižního pólu planety Saturn. Kredit: Cassini, NASA.
Bouřková oka jsou charakteristická pro hurikány na Zemi. Tvoří se ve vlhkých vzdušných proudech nad povrchem oceánů, stoupají vzhůru a v okolí středu zasahují povrch země silnými dešti. Vnitřní část sestupuje k povrchu země a je okem bouře. Přestože zatím není jasné, zda vlhké proudy jsou pohonem bouře i na Saturnu, tmavé „oko“ u pólu, hradba mraků i oka a spirální ramena naznačují, že se jedná o systém podobný hurikánu.

Takto zřetelná hradba mraků u oka bouře nebyla ještě nikdy na žádné planetě ani na Zemi pozorována. Dokonce i Velká rudá skvrna na Jupiteru, která je mnohem větší než polární bouře na Saturnu, nemá oko ani hradbu zvýšené oblačnosti kolem něj a uprostřed je relativně klidná.

Obří bouře na Saturnu je očividně odlišná o hurikánů na Zemi. Nachází se totiž výlučně u pólu a nepohybuje se kolem planety, jako je tomu u pozemských hurikánů. Saturn je plynná planeta a tak bouře vzniká i bez základny oceánů.
Na snímku Cassini se oko bouře jeví tmavé. Snímek byl pořízen na vlnových délkách, kde vyzařuje metanový plyn a vidíme pouze nejvyšší oblačnost.

„Zdá se, že jasná obloha nad okem bouře na Saturnu sahá hodně hluboko, přibližně dvakrát hlouběji než je obvykle pozorována oblačná vrstva na této planetě,“ říká Kevin H. Baines, z týmu vyhodnocující data z přístroje Cassini visual and infrared mapping spectrometer a pracující pro NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena,Calif. "To nám umožňuje dosud nejhlubší pohled do Saturna na širokém rozsahu vlnových délek. Na dně oka jsme tak mohli objevit tajemné tmavé mraky.“

Infračervené snímky, které pořídil teleskop Keck I na Mauna Kea, Hawaii oblast u saturnova jižního pólu již dříve ukázaly jako teplejší. Kompozitní snímek z infračerveného spektrometru Cassini toto zvýšení teploty potvrdil. Spektrometr pozoroval u pólu zvýšení teploty přibližně o 4o. Přístroj změřil vyšší teploty v horní troposféře a stratosféře, což jsou vyšší části atmosféry, než v jakých se nachází oblaky zachycené kamerou na sondě Cassini.

Vítr slábne s výškou, ponořováním se do atmosféry se stlačuje a okolí jižního pólu ohřívá,“ říká Richard Achterberg, člen týmu pracujícího palubním kompozitním infračerveným spektrometrem z NASA Goddard Spaceflight Center, Greenbelt, Md.

Pozorování jižního pólu planety v několika příštích letech, kdy bude docházet ke změnám vlivem končícího léta na planetě, vědcům pomůže pochopit vliv ročních období na meteorologii jižního pólu Saturnu.

Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a Italian Space Agency. Jet Propulsion Laboratory misi Cassini-Huygens řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Movie a snímky ve vysokém rozlišení , stejně jako infračervené snímky a teplotní mapy Saturnu jsou dostupné na adrese: http://www.nasa.gov/cassini

(podle informací 06-344 z 9. 11. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 11. 11. 2006, 22:15
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 • PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS