Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.11.2018, 08:40 CET
Juliánské datum: 2458440.82
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 5m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 12m UT
Max.délka pozorování: 13.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:27) Měsíc (↓ 00:08)

Stáří (dny): 10.4

(↑ 06:13) Slunce (↓ 15:04)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÉ TELESKOPY NASA SNÍMKUJÍ NEJMOHUTNĚJŠÍ KOSMICKOU ERUPCI

Dolores Beasley, Headquarters, Washington
Steve Roy, Marshall Space Flight Center, Huntsville, AL
Megan Watzkem, Chandra X-ray Observatory Center, CFA, Cambridge, MA

Kompozitní snímek kupy galaxií MS 0735.6+7421. Kredit: NASA,HST, Chandra,VLT.Astronomové, kteří pracují z NASA Chandra X-ray Observatory, objevili dosud nejmohutnější kosmickou erupci. Tuto explozi způsobila supermasivní černá díra, která se rozrostla do ohromných rozměrů. Tento objev ukazuje, jak jsou velké černé díry nenasytné a jak silný mohou mít dopad na své okolí.

Tato obrovská erupce se asi před rokem zachytila na snímku z teleskopu Chandra registrujícím horký, X-ray plyn z kupy galaxií s označením MS 0735.6+7421. U centrální galaxie v kupě se od supermasivní černé díry táhnou dvě obrovské dutiny. Erupce, která trvala 100 milionů let, stále probíhá a vygenerovala energii rovnou stovkám milionů záblesků gama.

Oblast v souhvězdí Žirafy nyní nově snímkoval také kosmický teleskop HST a počítačovým zpracováním byly snímky složeny s těmi, které pořídil teleskop Chandra. Snímek z kosmického dalekohledu zachycuje desítky galaxií, které jsou společně gravitačně vázány. Na snímku také (jako červené laloky) vidíme rádiové jety, detekované přístrojem VLA. Modře je vyobrazen horký plyn, který detekoval teleskop Chandra. Velmi pěkně jsou v plynu vidět dutiny, které svědčí o mohutné explozi.

Při tomto jevu došlo k uvolnění gravitační energie, kdy do černé díry padalo obrovské množství hmoty. Většinu hmoty černá díra spolykala, ale část hmoty byla před tím než ji pohltila černá díra prudce vyvržena. „Byl jsem doslova omráčen, když jsem zjistil, že černá díra pohltila asi 300 milionů Sluncí,“ říká Brian McNamara z Ohio University, Atény, který je vedoucím autorem studie, která byla publikována 6. ledna 2005 v časopise Nature.

Astronomové si nejsou jisti odkud se tak obrovské množství hmoty vzalo. Podle jedné z teorií se předpokládá, že plyn z mateřské galaxie se prudce ochladil a začal padat do černé díry.

Energetická bilance ukazuje, že černá díra MS 0735 během erupce velmi rychle rostla. Předchozí studie naznačují, že jiné obří černé díry rostou velmi pomalu a rychle rostoucí jsou jen menší černé díry.

„Nový výsledek je překvapivý a vzrušující“, říká spoluautor práce Paul Nulsen z Harvard-Smithsonian Center of Astrophysics. „Tato černá díra měla hostinu v době, kdy bychom předpokládali, že bude mít půst.“

Rádiové emise z dutin ukazují, že tyto dutiny vytvořily tryskající jety z černé díry. Plyn byl z černé díry vyvrhován nadzvukovou rychlostí až do vzdáleností přibližně milionu světelných let. Hmota vyvrženého plynu je srovnatelná s přibližně trilionem Sluncí, což je více než hmota všech hvězd v naší Galaxii.

Rychlý růst supermasivních černých děr je obvykle detekován tak, že pozorujeme velmi jasné vyzařování z center galaxií (toto vyzařování je v optické a X-ray oblasti spektra) nebo svítivé rádiové jety. V případě MS 0735 nebylo vyzařování z centra vůbec detekováno a rádiové jety byly velmi slabé. Proto, skutečný původ MS 0735 bylo možné odhalit pouze pozorováním horkého plynu v X-ray oboru.

„Ani dnes nemáme žádné vysvětlení proto, co tato krmící se černá díra znamená“, říká spoluautor práce Michael Wise z Massachusetts Institute of Technology. „Objev této erupce ukazuje, že k pochopení těch největších erupcí ve vesmíru jsou potřebné X-ray dalekohledy.“

Astronomové udělali odhad, kolik energie bylo potřeba k vytvoření dutin. Výpočet provedli na základě hustoty, teploty a tlaku horkého plynu. Za předpokladu, že obvykle jde 10% gravitační energie na vytvoření jetů, je možné odhadnout kolik materiálu černá díra spolykala.

Kromě vytvoření dutin, ještě další energie z erupce mohla udržet horký plyn v okolí černé díry a další část je odpovědná za vytvoření velko-škálových magnetických polí v celé kupě galaxií.

Pozorováním teleskopem Chandra bylo i v jiných galaktických kupách objeveno několik dalších dutin, ale tato je největší. Například energie zde uložená přesahuje dutiny v Perseu 250 krát a dutiny v M87 jsou přímo trpasličí, nebo? jsou 10000 krát menší.

Projekt Chandra řídí Marshall Space Flight Center, Huntsville, Ala.. Přímý dodavatel observatoře byla Northrop Grumman of Redondo Beach, Calif., původně TRW, Inc. Vědecké operace řídí Smithsonian Astrophysical Observatory a letové operace jsou řízeny z Chandra X-ray Center in Cambridge, Mass.

(podle 05-004 a 2006-51 z 5. 1. 2005 a 2. 11. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 08. 11. 2006, 09:27
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS