Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

17.12.2018, 00:08 CET
Juliánské datum: 2458469.46
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 43m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:15) Měsíc (↓ 00:03)

Stáří (dny): 9.5

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ DALEKOHLED PŘINESL PŘÍMÝ DŮKAZ O USPOŘÁDÁNÍ HVĚZD V KULOVÝCH HVĚZDOKUPÁCH


Pohled na hvězdokupu 47 Tuc. Vlevo snímek z Very Large Telescope v Chile a vpravo snímek z přístroje na HST Advanced Camera for Surveys. Kredit: NASA,HST.Sedmileté studium kulových hvězdokup pomocí NASA/ESA Hubble Space Telescope astronomům přineslo dosud nejlepší svědectví o tom, jak jsou v kulových hvězdokupách uspořádány hvězdy z hlediska jejich hmotnosti.

Abychom celý proces pochopili, představme si fotbalistu zachyceného jen v několika mlhavých momentkách během celé hry. A přesně s takovým problémem se astronomové setkávají při snaze pochopit dynamiku pohybujících se hvězd v kulových hvězdokupách, které obíhají kolem naší Galaxie. Kosmický teleskop HST nyní přinesl první pozorovací důkaz toho, že hvězdy jsou v kulových hvězdokupách seřazeny podle hmotností a mezi sebou se řídí zákony gravitačního kulečníku.

Těžší hvězdy se nachází hlouběji a klesají více k jádru hvězdokupy, zatímco lehčí hvězdy se pohybují přes celou hvězdokupu až k jejímu okraji. Tento proces se nazývá „oddělení hmoty“ a dlouhou dobu byl u kulových hvězdokup předpokládán. Nikdy před tím ale nebyl přímo pozorován.

Typická kulová hvězdokupa obsahuje několik stovek tisíc hvězd. Ačkoli hustota hvězd je na okraji takové hvězdokupy velmi malá, v blízkosti jejího středu může být až 10000 krát vyšší než v okolí našeho Slunce. Pokud bychom v takovéto hvězdami přeplněné oblasti žili, na noční obloze by zářilo 10000 hvězd a všechny by k nám byli blíže než Slunci nejbližší hvězda, Alpha Centauri, která je od nás vzdálena 4.3 sv. roku (to je přibližně 215000 násobek vzdálenosti Země-Slunce).

Prostředí v takto přeplněné oblasti není rozhodně nijak klidné. Naopak, můžeme ho spíše přirovnat k cestování v přeplněném osobním vlaku. Těsná vzájemná setkání hvězd mohou skončit katastrofickými kolizemi a dokonce i slučováním hvězd. Teorie předpovídá, narůstající počet takových těsných přiblížení vede k oddělení hmoty, ale přesná identifikace hvězd v takto přeplněných oblastech je velmi obtížná.

Astronomové potřebovali využít až vynikající rozlišovací schopnost HST, která jim umožnila sledovat pohyby mnoha tisíc hvězd v jedné kulové hvězdokupě. U blízké kulové hvězdokupy 47 Tucane astronomové pro téměř 15000 hvězd změřili velmi přesné pozice. Tato hvězdokupa patří k jedněm v nejhustších kulových hvězdokup na jižní polokouli. 23 hvězd z této hvězdokupy náleží k velmi vzácnému typu tzv. „modrých opozdilců“, což jsou neobyčejně žhavé a jasné hvězdy, přestože vznikly jako důsledek kolize mezi běžnými hvězdami.

U těchto modrých opozdilců byly změřeny nižší rychlosti, což je v souladu s předpovědí ohledně oddělení hmoty. Kromě toho srovnání modrých opozdilců (kteří mají dvojnásobnou hmotnost než běžné hvězdy) s ostatními hvězdami ukázalo, že se pohybují pomaleji než typické lehčí hvězdy. A přesně toto se očekávalo na základě teoretických modelů.

Na výzkumu se podílel Georges Meylan z École Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL), Sauverny, Švýcarsko spolu se svými spolupracovníky. Pomocí přístroje na HST Wide Field and Planetary Camera 2 a novější Advanced Camera for Surveys pořídil deset sad několika snímků centrální oblasti 47 Tucane (do vzdálenosti asi 6 sv. let od centra). Snímky pořizoval v pravidelných intervalech po téměř sedm let. Pomocí přesného měření pozice 130000 hvězd na každém ze snímků pořízeném během tohoto časového intervalu, bylo možné změřit i velmi malé změny pozice hvězd. Výsledkem bylo zmapování pohybu hvězd v rámci celé hvězdokupy.

U 15000 byly přesně měřeny rychlosti. Jedná se o největší vzorek měření rychlostí pohybu hvězd, jaký byl kdy získán pro kulovou hvězdokupu v naší Galaxii. Astronomové pomocí těchto dat zkontrolovali, zda se v jádře hvězdokupy nenachází černá díra. Měření pohybů hvězd přítomnost velmi masivní černé díry ve hvězdokupě vyloučilo.

Uskutečnění studie by nebylo možné bez vynikajících optických vlastností HST. Při pozorování ze Země působí na obraz na jednotlivých snímcích efekt rozmazání zemskou atmosférou. Typický úhlový pohyb běžné hvězdy v centru 47 Tucane byl pouhá milióntina stupně (to si můžeme představit jako úhlovou velikost padesátníku ve vzdálenosti 7000 km) za rok.

Při tomto výzkumu bylo tedy plně využito výhody ostrých snímků HST, a vědci vyvinuli zcela novou metodu analýzy dat, která vedla k měření vlastních pohybů (rychlostí) hvězd a tomu odpovídajícím změnám v poloze hvězd na úrovni přibližně 1/100 pixelu (obrazového elementu) kamery na HST.

(podle zprávy 2006-033 z 24. 10. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 02. 11. 2006, 09:03
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS