11.12.2017, 18:11 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

NOVÝ POHLED NA GALAXII ANTÉNY (NGC 4038-4039)

Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.
Lars Lindberg Christensen, Hubble/ESA, Garching, Germany
Brad Whitmore, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.

Dosud nejostřejší pohled na galaxii Antény na nejnovějším snímku z HST. Kredit: HST,NASA.Tento nový snímek z Kosmického teleskopu NASA, Hubble Space Telescope, je dosud nejostřejším pohledem na slučující se galaktický pár s názvem Antény. Při této kosmické kolizi vznikly miliardy nových hvězd. Nejjasnější a nejhustější oblasti zrodu nových hvězd se nazývají super hvězdné shluky.

Před několika miliony let začaly vzájemně interagovat dvě spirální galaxie. Tím vznikl systém galaxií Antény, jako nejbližší a nejmladší příklad kolidujícího páru galaxií. Nejméně polovina slabých objektů na snímku galaxií Antény jsou mladé hvězdokupy, čítající desítky až tisíce hvězd. Oranžové oblouky vlevo a vpravo od středu snímku jsou dvě jádra původních galaxií. Jsou tvořeny zejména starými hvězdami a propletenými prachovými filamenty (na snímku se jeví šedě).

Obě galaxie jsou posety modrými tečkami zářivých, nově se rodících hvězdných oblastí, které obklopují mračna žhavého vodíku (na snímku je vidíme jako růžové oblasti).

Nový snímek astronomům umožňuje lépe rozlišit hvězdy a super hvězdné shluky vytvořené vlivem kolize páru spirálních galaxií. Při určování stáří hvězdokup zachycených na snímku, astronomové zjistili, že pouhých 10 procent nově vzniklých super hvězdných shluků v systému Antény přežije prvních 10 milionů let. Velká většina zbylých super hvězdných shluků se během interakce galaxií rozptýlí do samostatných hvězd, které se stanou součástí hladkého pozadí galaxie.

Nicméně vědci očekávají, že asi stovka nejhmotnějších hvězdokup přežije do stádia opravdových kulových hvězdokup, jaké např. známe z naší Galaxie.

Galaxie Antény dostala svůj název podle dlouhých ramen podobných anténám, které se táhnou daleko od jádra obou galaxií. Tyto rozsáhlé oblouky jsou nejlépe viditelné na snímcích z pozemských teleskopů . Tyto „slapové stopy“ vznikly už při počátečním přiblížení galaxií před srážkou, někdy před 200 až 300 miliony lety. Dávají nám představu, co se může stát za několik miliard let, kdy se naše Galaxie srazí se sousední galaxií v Andromedě.

(podle STScI-PRC2006-46 z 16. 10. 2006 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 21. 10. 2006, 16:27