Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

23.05.2018, 18:49 CEST
Juliánské datum: 2458262.2
Brno - soumrak (9° ↓): 19h 48m UT
Brno - svítání (9° ↓): 1h 52m UT
Max.délka pozorování: 6.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:41) Měsíc (↓ 00:36)

Stáří (dny): 9

(↑ 03:04) Slunce (↓ 18:36)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA NASA ZJISTILA, ŽE MĚSÍCE SATURNA MOHOU VYTVÁŘET NOVÉ PRSTENCE

Dwayne Brown/Erica Hupp, Headquarters, Washington
Carolina Martinez, Jet Propulsion Laboratory

Mozaika snímků zachycující celkový pohled na systém prstenců planety Saturn. Foto: Cassini, NASA.Vědci pracující se sondou Cassini jsou nyní na stopě ztracených měsíců planety Saturn. Nedávná pozorování kosmické sondy naznačují, že tyto měsíce budou detekovány v blízkosti nově objevených prstenců kolem planety.

Vědci využili mimořádné příležitosti, kdy se Slunce nacházelo za Saturnem a objevili dva nové prstence a u dalších dvou existenci potvrdili. Nové prstence mají souvislost s jedním nebo s více malými měsíci a sdílí jejich dráhy. Vědci se domnívají, že další měsíc se nachází v blízkosti třetího prstence.

"Podobně jak hasiči říkají, že „tam kde je kouř, je i oheň“, na Saturnu platí zase tam kde je nový prstenec, je u toho i měsíc," říká Jeff Cuzzi, interdisciplinární specialista z Cassini týmu z NASA Ames Research Center, Moffett Field, Calif.

V polovině září se celý prstenec ponořil do Saturnova stínu a vědci měli možnost pozorovat dosud nikdy nepozorované mikroskopické částice. Byl objeven nový slabý prstenec, který se nachází na drahách měsíců Janus a Epimetheus. O týden později byl objeven další prstenec. Je velmi úzký a nachází se u dráhy malinkého měsíce Pallene, jež kosmická sonda Cassini objevila v roce 2004. Třetí a čtvrtý prstenec se nachází ve známém Cassiniho dělení, což je obrovská mezera v hlavním systému prstenců Saturnu. Je zvláštní, že tyto prstence nebyly zachyceny na snímcích kosmické sondy Voyager.
Mozaika snímků zachycující celkový pohled na systém prstenců planety Saturn se zvýrazněnými barvami. Foto: Cassini, NASA.
"Máme horkou stopu k těmto možným ukrytým měsícům," říká Joe Burn, vědecký pracovník projektu Cassini zaměřující se na zpracování obrazu z Cornell University, Ithaca, N.Y. "Objevení těchto měsíců a prozkoumání jejich interakcí s prstenci nám pomůže lépe pochopit jak byly vytvořeny měsíce a možná celý Saturnův systém."

Když vědci prohlíželi snímky z infračerveného přístroje na sondě Cassini, zdál se jeden z prstenců v Cassiniho dělení neobvykle barevný a jasný. To je charakteristický znak pro nové, čerstvé a slabé prstence, podobné prstenci F nebo těm, které jsou v Enckeho dělení u Saturnova vnějšího prstence A.

Malé Saturnovy měsíce mají slabou gravitaci a materiál z jejich povrchů nedokáží udržet, a tak je vytahován. Pokud jsou navíc takové měsíce zasaženy rychle se pohybujícími meziplanetárními meteoroidy, je materiál z jejich povrchu vymrštěn a dostane se na oběžnou dráhu kolem Saturnu. Kolem drah měsíců se začnou vytvářet difúzní prstence. Když takové kolize zasáhnou více měsíců nebo se měsíc střetne s celou skupinou kosmických balvanů (meteoroidů větších rozměrů), může na oběžné dráze Saturnu vzniknout celá dráha posetá zbytkovým materiálem. Například se zdá, že Saturnův prstenec G nemá žádný větší měsíc který bychom mohli spatřit. Je tedy možné, že takové těleso tam existovalo, ale v nedávné minulosti bylo roztříštěno.

Neobvyklé postavení Saturna, sondy a Slunce vědcům dává i možnost nových pohledů na proměnný původ Saturnových prstenců. Unikátní snímky i data z palubního vizuálního a infračerveného mapovacího spektrometru sondy Cassini ukazují zřetelně odlišné barvy prstenců. To může naznačovat na různorodé složení mikroskopických částic v Cassiniho dělení, difúzních E a G prstencích (leží mimo hlavní prstence) a prstenci D (prstenec, který je Saturnu nejblíže).

"Tyto drobná zrnka jsou jako koření - i nepatné množství takového materiálu může změnit celý charakter prstence," říká Matt Hedman, další z vědců projektu Cassini z Cornell Univ. Různobarevný charakter prstenců může indikovat i částice s různými velikostmi.

"Očekáváme, že spatříme věci, jaké jsme dosud nepozorovali. Jsou ale skutečné a poslouží k sestavení komplexního pohledu na hlavní systém prstenců Saturna na základě nových snímků," říká Phil Nicholson z Cornellu, člen týmu pro zpracování vizuálních a infračervených snímků sondy Cassini. "Prstence se zdají být velmi různé, i když by mělo převládat jejich původní složení z ledu. Zdá se, že nakonec zjistíme i stopy jiných materiálů než ledu."

"Hlavní prstence mají neutrální barvu, prstenec C je načervenalý a prstence D a E jsou modré," dodává Nicholson. "Ještě přesně nevíme, zda tyto barevné rozdíly jsou vlivem velikosti částic nebo vlivem různého složení. Je ale velmi pěkné být každou chvíli překvapen novým zjištěním."

Snímky o kterých se jedná v tomto článku, včetně infračervené mozaiky a mozaiky Saturna ve viditelném světle, jsou dostupné na adrese: http://www.nasa.gov/cassini.

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a the Italian Space Agency. Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., misi Cassini-Huygens řídí pro NASA.

(podle 06-333 z 11. 10. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 19. 10. 2006, 12:53
Další články v kategorii Astronomie :
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016
 •   V PÁTEK 16. ZÁŘÍ NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   KDY LETOS NASTANOU MAXIMA METEORICKÉHO ROJE PERSEID?
 •   V PONDĚLÍ 9. KVĚTNA NASTANE VZÁCNÝ PŘECHOD MERKURU PŘED SLUNCEM
 •   MEZINÁRODNÍ TÝM VĚDCŮ ZACHYTIL PŘI ZATMĚNÍ SLUNCE NEJOSTŘEJŠÍ LETÍCÍ STÍNY

 • Hlavní zprávy:
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 • PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Centrum mlhoviny Rozeta. Fotografovano: 21. 3. 2018 18h 26m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od roku 2018 je obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován. Zahazuje se každý e-mail, který obsahuje některý ze zatím více než 100 názvů režimu nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizí beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod.

  ISSN 1214-7095, RSS