Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 10:27 CET
Juliánské datum: 2458441.89
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA NASA ZJISTILA, ŽE MĚSÍCE SATURNA MOHOU VYTVÁŘET NOVÉ PRSTENCE

Dwayne Brown/Erica Hupp, Headquarters, Washington
Carolina Martinez, Jet Propulsion Laboratory

Mozaika snímků zachycující celkový pohled na systém prstenců planety Saturn. Foto: Cassini, NASA.Vědci pracující se sondou Cassini jsou nyní na stopě ztracených měsíců planety Saturn. Nedávná pozorování kosmické sondy naznačují, že tyto měsíce budou detekovány v blízkosti nově objevených prstenců kolem planety.

Vědci využili mimořádné příležitosti, kdy se Slunce nacházelo za Saturnem a objevili dva nové prstence a u dalších dvou existenci potvrdili. Nové prstence mají souvislost s jedním nebo s více malými měsíci a sdílí jejich dráhy. Vědci se domnívají, že další měsíc se nachází v blízkosti třetího prstence.

"Podobně jak hasiči říkají, že „tam kde je kouř, je i oheň“, na Saturnu platí zase tam kde je nový prstenec, je u toho i měsíc," říká Jeff Cuzzi, interdisciplinární specialista z Cassini týmu z NASA Ames Research Center, Moffett Field, Calif.

V polovině září se celý prstenec ponořil do Saturnova stínu a vědci měli možnost pozorovat dosud nikdy nepozorované mikroskopické částice. Byl objeven nový slabý prstenec, který se nachází na drahách měsíců Janus a Epimetheus. O týden později byl objeven další prstenec. Je velmi úzký a nachází se u dráhy malinkého měsíce Pallene, jež kosmická sonda Cassini objevila v roce 2004. Třetí a čtvrtý prstenec se nachází ve známém Cassiniho dělení, což je obrovská mezera v hlavním systému prstenců Saturnu. Je zvláštní, že tyto prstence nebyly zachyceny na snímcích kosmické sondy Voyager.
Mozaika snímků zachycující celkový pohled na systém prstenců planety Saturn se zvýrazněnými barvami. Foto: Cassini, NASA.
"Máme horkou stopu k těmto možným ukrytým měsícům," říká Joe Burn, vědecký pracovník projektu Cassini zaměřující se na zpracování obrazu z Cornell University, Ithaca, N.Y. "Objevení těchto měsíců a prozkoumání jejich interakcí s prstenci nám pomůže lépe pochopit jak byly vytvořeny měsíce a možná celý Saturnův systém."

Když vědci prohlíželi snímky z infračerveného přístroje na sondě Cassini, zdál se jeden z prstenců v Cassiniho dělení neobvykle barevný a jasný. To je charakteristický znak pro nové, čerstvé a slabé prstence, podobné prstenci F nebo těm, které jsou v Enckeho dělení u Saturnova vnějšího prstence A.

Malé Saturnovy měsíce mají slabou gravitaci a materiál z jejich povrchů nedokáží udržet, a tak je vytahován. Pokud jsou navíc takové měsíce zasaženy rychle se pohybujícími meziplanetárními meteoroidy, je materiál z jejich povrchu vymrštěn a dostane se na oběžnou dráhu kolem Saturnu. Kolem drah měsíců se začnou vytvářet difúzní prstence. Když takové kolize zasáhnou více měsíců nebo se měsíc střetne s celou skupinou kosmických balvanů (meteoroidů větších rozměrů), může na oběžné dráze Saturnu vzniknout celá dráha posetá zbytkovým materiálem. Například se zdá, že Saturnův prstenec G nemá žádný větší měsíc který bychom mohli spatřit. Je tedy možné, že takové těleso tam existovalo, ale v nedávné minulosti bylo roztříštěno.

Neobvyklé postavení Saturna, sondy a Slunce vědcům dává i možnost nových pohledů na proměnný původ Saturnových prstenců. Unikátní snímky i data z palubního vizuálního a infračerveného mapovacího spektrometru sondy Cassini ukazují zřetelně odlišné barvy prstenců. To může naznačovat na různorodé složení mikroskopických částic v Cassiniho dělení, difúzních E a G prstencích (leží mimo hlavní prstence) a prstenci D (prstenec, který je Saturnu nejblíže).

"Tyto drobná zrnka jsou jako koření - i nepatné množství takového materiálu může změnit celý charakter prstence," říká Matt Hedman, další z vědců projektu Cassini z Cornell Univ. Různobarevný charakter prstenců může indikovat i částice s různými velikostmi.

"Očekáváme, že spatříme věci, jaké jsme dosud nepozorovali. Jsou ale skutečné a poslouží k sestavení komplexního pohledu na hlavní systém prstenců Saturna na základě nových snímků," říká Phil Nicholson z Cornellu, člen týmu pro zpracování vizuálních a infračervených snímků sondy Cassini. "Prstence se zdají být velmi různé, i když by mělo převládat jejich původní složení z ledu. Zdá se, že nakonec zjistíme i stopy jiných materiálů než ledu."

"Hlavní prstence mají neutrální barvu, prstenec C je načervenalý a prstence D a E jsou modré," dodává Nicholson. "Ještě přesně nevíme, zda tyto barevné rozdíly jsou vlivem velikosti částic nebo vlivem různého složení. Je ale velmi pěkné být každou chvíli překvapen novým zjištěním."

Snímky o kterých se jedná v tomto článku, včetně infračervené mozaiky a mozaiky Saturna ve viditelném světle, jsou dostupné na adrese: http://www.nasa.gov/cassini.

Mise Cassini-Huygens je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA, European Space Agency a the Italian Space Agency. Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., misi Cassini-Huygens řídí pro NASA.

(podle 06-333 z 11. 10. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 19. 10. 2006, 12:53
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 • PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS