Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.12.2018, 14:00 CET
Juliánské datum: 2458471.04
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 44m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:38) Měsíc (↓ 01:11)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:48) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

POZOROVÁNÍ Z HST POTVRZUJE, ŽE PLANETY VZNIKAJÍ Z DISKŮ KOLEM HVĚZD


Umělecká představa plynné planety obíhající kolem Epsilon Eridani spolu s možným měsícem. Kredit: HST.Myšlenku, že planety vznikají z prachových a plynných disků, které obtáčejí jejich mateřské hvězdy, vyslovil poprvé před více než 200 lety filozof Emmanuel Kant. Přestože astronomové již detekovali více než 200 extrasolárních planet a mnoho zbytků po discích kolem mladých hvězd, dosud stále pozorovali planetu a zbytky disku kolem jedné hvězdy odděleně. Nyní kosmický teleskop HST, Hubble Space Telescope, ve spolupráci s pozemskými observatořemi konečně potvrdil, že Kant a vědci měli pravdu v tom, že planety vznikají ze zbytků materiálu, nacházejících se v discích kolem hvězd.

Tým astronomů pracující s HST pod vedením G. Fritze Benedicta a Barbary E. McArthurové z University of Texas, Austin poprvé v historii na konkrétním případě dokázali, že planeta má s cirkumstelárním plynno-prachovým diskem kolem hvězdy přímou souvislost. Planeta byla objevena v roce 2000 a obíhá kolem blízké hvězdy Epsilon Eridani, hvězdy podobné našemu Slunci. Epsilon Eridani se nachází ve vzdálenosti 10.5 sv. let od Země ve směru souhvězdí Eridanus. Dráha planety je skloněna pod úhlem 30o vůči Zemi, což je stejný úhel, jaký má disk kolem hvězdy. Výsledky vědecké práce budou publikovány v listopadovém vydání časopisu Astronomical Journal.

Také planety v naší sluneční soustavě obíhají ve stejné rovině, což svědčí o tom, že vznikly ve stejném čase z disku, který se rozprostíral kolem Slunce. Slunce je ale hvězda ve středních letech, její stáří je 4.5 miliardy let, a zbytkový disk již dávno zmizel. Epsilon Eridani si svůj disk stále drží, protože je to hvězda velmi mladá, její stáří je pouze 800 milionů let.

Pozorování z kosmického teleskopu HST Benediktovu týmu pomohlo určit skutečnou hmotnost planety. Výpočty ukazují, že planeta má hmotnost 1.5 násobku hmoty Jupitera. Předchozí měření dávaly pouze spodní limit hmotnosti, 0.7 hmoty Jupitera. Planeta, nazývaná Epsilon Eridani b je Zemi nejbližší extrasolární planetou.. Kolem mateřské hvězdy oběhne jednou za 6.9 roku.

"Díky HST dnes víme, že jde opravdu o planetu a ne o nepodařenou hvězdu," vysvětluje McArthur. "Někteří astronomové tvrdí, že některé známé extrasolární planety mohou být hnědí trpaslíci, protože přesně neznáme jejich hmotnost. Pokud má objekt hmotnost méně než 10 ti násobek hmotnosti Jupitera, je planetou a ne hnědým trpaslíkem.

McArthur byl členem předchozího vědeckého týmu z University of Texas, Austin's McDonald Observatory, jež Epsilon Eridani b objevil. Astronomové planetu detekovali pomocí metody měření radiální rychlosti, při níž se měří nepatrný pohyb hvězdy směrem k a od Země. Výsledkem je detekce neviditelného souputníka.

Epsilon Eridani je mladá a aktivní hvězda. Proto někteří astronomové tvrdili, že kolísání v radiální rychlosti může u takové hvězdy být způsobeno i hvězdou samou. Zřetelné změny radiální rychlosti by mohla způsobovat turbulence v atmosféře. Tyto změny by mohly být natolik výrazné, že by je vědci mohli zaměnit se změnami pocházejícími od vlivu obíhající planety.

Nyní tým Benedict-McArthurová vypočítal hmotnost planety a její dráhu na základě velmi přesných měření pozice hvězdy technikou nazývanou astrometrie. Malé kolísání v poloze je způsobeno gravitačním působením neviditelné planety, podobně jako malý pejsek působí na pána při tažení na vodítku. Astronomové během tří let pomocí HST provedli tisíce astrometrických měření. Měření z HST spojili s měřeními získanými na University of Pittsburgh's Allegheny Observatory. Následně tyto měření vložili do stovek pozemských měření radiálních rychlostí hvězdy, které vědci pořídili za posledních 25 let na McDonald Observatory náležící University of Texas, Lick Observatory náležící University of California Observatories, Canada-France-Hawaii Telescope, Hawaii a European Southern Observatory v Chile. Teprve kombinace všech vědeckých dat astronomům umožnila přesně určit hmotu planety a vypočítat sklon její dráhy.

Pokud by astronomové nevěděli pod jakým úhlem vůči Zemi je dráha planety skloněna, mohly by jen odhadnout její minimální hmotnost. Hmotnost planety může být výrazně větší, pokud planeta obíhá po skloněné dráze, orientované téměř čelně k Zemi. I když má hvězda velmi hmotného souputníka, může se stále nepatrně pohybovat směrem k a od Země.

"Pouhým okem kolísání vlivem planety pozorovat nemůžete," říká Benedict. "Citlivé senzory HST jsou však natolik přesné, že takové kolísání zaznamenají. V podstatě jsme po tři roky zmapovali velký kus téměř sedmileté pouti neviditelné planety kolem mateřské hvězdy. Citlivé přístroje zaznamenávaly i ty nejmenší změny v poloze hvězdy.

Hvězda Epsilon Eridani dlouhou dobu upoutává pozornost astronomů i spisovatelů sci-fi. V roce 1960, rok před objevem první extrasolární planety astronomem Frankem Drakem, jsme mohli v rádiu slyšet vysílání od obyvatel možných planet kolem Epsilon Eridani. Stalo se tak v rámci projektu Ozma, zaměřeného na vyhledávání inteligentního extrasolárního života. V populárním "Star Treku" je Epsilon Eridani brána jako mateřská hvězda planety Vulcan, domova pana Spocka.
Vulkán, ani žádný jiný živý tvor by na této obří plynné planetě nemohl žít. Pokud by kolem planety obíhaly měsíce, část svých drah by byly u Epsilon Eridani tak blízko, že by teplota na jejich povrchu dosahovala hodnot jako u nás na Zemi. Pravděpodobně by na nich existovala i tekutá voda. Měsíce by se ale na svých drahách dostávaly tak daleko od planety, že by je dělila vzdálenost rovna oběžné dráze Jupitera kolem Slunce (800 milionů kilometrů). V takovém případě by oceány zamrzly. Pokud by byl měsíc dostatečně velký, například srovnatelný se saturnovým Titanem, mohl by mít dostatečně hustou atmosféru, která by tak dramatickým teplotním rozdílům zamezila. Dostatečná atmosféra může zabránit přílišnému kolísání povrchových teplot, podobně jako nám slouží vlněná přikrývka v chladné noci. Teprve takový měsíc by se stal potenciálně využitelný pro život v podobě, v jaké ho známe ze Země, dodává Benedict.

Přestože HST a jiné dalekohledy dnes ještě nemohou přímo snímkovat obří plynné planety, mohou se o to pokusit v roce 2007, kdy její dráha bude nejblíže Epsilon Eridani. Planeta by mohla být v odraženém slunečním světle dostatečně jasná nato, aby ji mohl snímat HST nebo jiné velké pozemské teleskopy.

(podle informací STScI-2006-32 z 9. 10. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 10. 10. 2006, 11:01
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS