13.12.2017, 06:41 CET

KOSMICKÝ DALEKOHLED OBJEVIL V ATMOSFÉŘE URANU TEMNÝ OBLAK

Temná skvrna na Uranu. Foto: HST.Právě v době končící sezóny hurikánů nad Atlantickým oceánem, vznikl ve vzdálenosti 3 miliardy kilometrů od Země další oblačný vír. Kosmický teleskop ho detekoval v atmosféře planety Uran a jeho velikost je srovnatelná s dvěma třetinami rozlohy Spojených států.

Lawrence Sromovsky z University of Wisconsin-Madison je vedoucím vědeckého týmu, který použil přístroj na Hubble Space Telescope k pořízení prvního snímku temné skvrny na Uranu pomocí tohoto kosmického přístroje. Protažený oblačný útvar má rozměry 1700 km x 3000 km.

Případy nepotvrzených pozorování temných skvrn na Uranu jsou známy i z historie. V náčrtcích existují ještě z doby kolem roku 1900 a byly zachyceny také na nízko kontrastních ultrafialových snímcích sondy Voyager, která kolem planety prolétla v roce 1986. V roce 1993 je zachytily i pozemské observatoře na blízko-infračervených pozorováních. Dosud však takovou temnou skvrnu nezachytil kosmický dalekohled HST, ačkoli Uran snímkoval téměř každé léto od roku 1994 až do roku 2006. To znamená, že nyní pozorovaná tmavá oblačná porucha vznikla na Uranu nedávno, říkají vědci.

Na Uranu jsou tmavé skvrny zřídkavým jevem, ale na Neptunu jsou pozorovány velmi často. Uran se Neptunu podobá nejen velikostí, ale i atmosférickým složením, nicméně zdá se, že nemá aktivní atmosféru. Nedávná pozorování ukazují, že aktivita atmosféry Uranu roste.

Podle vědců, může být vývoj temné skvrny signálem blížícího se jara na severní polokouli Uranu. V prosinci 2007 Uran projde bodem rovnodennosti, kdy Slunce bude svítit přímo na rovník. "Domníváme se, že po průchodu bodem rovnodennosti se Uran začne více podobat Neptunu," říká jeden z členů vědeckého týmu Heidi B. Hammel ze Space Science Institute, Boulder, Colo. "A náhlé objevení se této neobvyklé temné skvrny naznačuje, že můžeme mít pravdu."

Temná skvrna byla lokalizována na šířce 27o na uranově severní polokouli, což je v místě, která po dlouhá léta ležena ve stínu a nyní je plně osvětlována slunečním světlem. Astronomové s nadšením studují jak silně a rychle atmosféra Uranu reaguje na sezónní změny související s osvětlováním atmosféry slunečními paprsky.

Rotační osa Uranu je nakloněna tak, že je téměř rovnoběžná z orbitální rovinou planety. Vypadá to, jako by se planeta po své oběžné dráze kolem rotační osy odvalovala po boku. Taková orientace u této planety zajiš?uje během 84 roční rotační periody kolem Slunce velmi extrémní sezónní výkyvy.

Titulní snímek je kompozitní snímek, pořízený přístrojem na HST Advanced Camera for Surveys 23. srpna 2006. Vědecký tým temnou skvrnu detekoval ještě 24. srpna. Vložený snímek ukazuje zvětšený výřez oblasti skvrny se zvýšeným kontrastem. Severní pól Uranu se na tomto snímku nachází na pozici asi 3 hodin. Jasný pás na severní polokouli se táhne na 45 stupních jižní šířky.

(podle STScI-PRC2006-47 z 28. 9. 2006 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 02. 10. 2006, 18:04