11.12.2017, 12:23 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

HST NALEZL STOVKY MLADÝCH GALAXIÍ V RANNÉM VESMÍRU

Nejhlubší pohled do vesmírů pořízený Kosmickým dalekohledem: Kredit: NASA, ESA, S. Beckwith (STScI) a HUDF TeamAstronomové analyzovali dva z nejhlubších pohledů na vesmír, které přinesl Hubbleův vesmírný teleskop (HST). Tento teleskop odkryl „zlatou žílu“, zdroj více než 500 galaxií, které vznikly méně než miliardu let po Velkém třesku.

Tyto galaxie existovaly v době, kdy měl náš vesmír méně než 7 procent dnešního věku (13,7 miliard let). Tato oblast představuje nejkomplexnější sestavení galaxií v ranném vesmíru, řekli vědci.

Transfokace na HUDF

Objev je vědecky neocenitelný pro porozumění původu galaxií. Astronomové nikdy neviděli galaxii, která by existovala jen miliardu let po zrodu našeho vesmíru. Proto objev 500 takových galaxií je pro kosmology významný skok vpřed.

Objevené galaxie jsou menší než dnešní obrovské galaxie a září modravou barvou, která dokazuje, že planou hvězdným zrozením. Obraz se jeví červený, kvůli obrovské vzdálenosti těchto galaxií od Země. Modré světlo mladých hvězd muselo urazit na cestě k Zemi vzdálenost 13 miliard světelných let a během této cesty se posunulo jeho spektrum k červené barvě kvůli expanzi vesmíru.

Detaily z jednotlivých vzdálených galaxií

„Našli jsme už mnoho zakrnělých galaxií, ale poprvé dostáváme důkaz, že galaxie jsou budovány z malých kousků – slučováním, přesně jak předpovídá teorie formování galaxií,“ řekl Rychard Bouwens z kalifornské univerzity, Santy Cruz, USA, který vedl tento výzkum.
Širokoúuhlý záběr oblasti, kterou detailně zkoumal HST. Kredit: NASA, ESA, R. Bouwens, G. Illingworth (University of California, USA) a Akira Fujii
Bouwens a jeho tým studoval tyto galaxie pomocí snímků pořízených v roce 2004 pomocí Hubble Ultra Deep Field (HUDF) a snímků pořízených v roce 2003 pomocí Great Observatories Origins Deep Survey (GOODS).

Nálezy také ukazují, že tyto galaxie produkují hvězdy desetkrát rychleji než je tomu nyní v blízkých galaxiích. Astronomové dlouho diskutují, zda nejžhavější hvězdy, které stojí na počátku zrodu galaxie, poskytují dostatek záření k ohřátí chladného vodíkového plynu, který existoval mezi galaxiemi v ranném vesmíru.
Detaily z jednotlivých vzdálených galaxií. Kredit: NASA, ESA, R. Bouwens a G. Illingworth (University of California, USA)
V rámci lidské existence probíhají vesmírné události velmi pomalu. Vývoj galaxií a hvězd probíhá několik miliard let. Astronomové proto zřídka objeví důkazy o změnách vesmíru.Jednou z těchto změn je zahřátí vesmíru.

Zahřátí vesmíru, hnané galaktickým ultrafialovým zářením, transformovalo plyn mezi galaxiemi z chladné, tmavé vodíkové polévky na horké, průhledné plazma v průběhu pouhých několika set milionů let. S pomocí HST astronomové začínají vidět některé z galaxií, které toto zahřátí vesmíru způsobily.

Před několika lety jeětě nebyly technologie pro pátrání po dalekých galaxií. Instalace Advanced Camera for Surveys (ACS) na palubě HST v roce 2002 umožňuje astronomům studovat nejhlubší oblasti našeho vesmíru. Astronomové začali ACS používat pro HUDF a GOODS.

Další významný krok pro zkoumání vesmíru v nejrannějších obdobích nastane, jakmile bude na palubu HST instalována širokoúhlá planetární kamera (Wide Field Planetary Camera 3 - WFC3). Díky velké citlivosti v oblasti infračerveného záření bude moci WFC3 objevit galaxie, které jsou tak vzdálené, že se světlo, které od nich přichází posunulo k infračervené části spektra.

Ještě vzdálenější galaxie budou pravděpodobně objeveny po vypuštění James Webb Space Telescope (JWST), které je plánováno na rok 2013.

Spolutvůrce JWST Marijn Franx, člen vědeckého týmu JWST NIRSPEC, vysvětluje: „JWST bude schopen vidět dokonce ještě dál do ranného vesmíru, a zahléhnout první objekty, které jej stvořily. NIRSPEC je nástroj, který může dokonce změřit přesné vzdálenosti mezi těmito objekty.“

(Podle tiskového prohlášení European Space Agency ze dne 22. 9. 2006,
Michal Vodička.)