Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 11:22 CET
Juliánské datum: 2458441.93
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

PLANETA NEBO NEPODAŘENÁ HVĚZDA? KOSMICKÝ DALEKOHLED VYFOTOGRAFOVAL JEDEN Z NEJMENŠÍCH HVĚZDNÝCH OBJEKTŮ


Souputník červeného trpaslíka CHXR 73, který může být planetou nebo hnědým trpaslíkem. Foto: HST, NASA.Astronomové pracující s NASA Hubble Space Telescope vyfotografovali jeden z nejmenších objektů, který kdy byl zaznamenán u normální hvězdy za hranicemi sluneční soustavy. Nový objekt má hmotnost 12ti násobek hmoty Jupitera. Objekt je však dostatečně malý nato, aby mohl být považován za planetu a také dostatečně velký k tomu aby byl hnědým trpaslíkem (nepodařenou hvězdou).

Pozorování malého souputníka nízko hmotného červeného trpaslíka s označením CHXR 73 kosmickým dalekohledem je připomínkou toho, že astronomové ještě nemají ujasněno do jaké kategorie takové objekty obíhající kolem jiných hvězd zařadí. Může se jednat skutečné planety? Otázka je aktuální i po nedávném odsouhlasení nové definice "planet" vztahující se na objekty v naší sluneční soustavě.

Kevin Luhman z Penn State University, University Park, Pa., pracuje jako vedoucí pozorovacího týmu, který tento objekt objevil. Objekt dostal označení CHXR 73 B a astronomové je zařadili do kategorie hnědých trpaslíků. "Nové, citlivější dalekohledy objevují stále menší a menší objekty o hmotnostech planet," říká Luhman. "Tyto objevy jsou pro astronomy výzvou ke otevření otázky, zda jsou hvězdní souputníci o hmotnostech planet skutečně planetami?".

Někteří astronomové se domnívají, že i u extrasolárních objektů je hmotnost rozhodující pro určení, zda je jedná o planetu. Luhman a jeho kolegové zastávají názor, že se o planetu jedná jen v případě, že vznikla z disku plynu a prachu, který se nachází u nově zrozených hvězd. Planety v naší sluneční soustavě vznikly před 4.6 miliardami let z prachového disku, který obtáčel naše Slunce.

Hnědí trpaslíci se od hvězd liší. Vznikly gravitačním kolapsem z velkého difúzního vodíkového plynného mračna. Na rozdíl od hvězd však hnědí trpaslíci nemají dostatečnou hmotnost k zažehnutí spalování vodíku v jejich jádrech, který je pohonným mechanismem v hvězdách podobných našemu Slunci.

Objekt CHXR 73 B se nachází 31.2 miliard kilometrů od svého červeného trpaslíka slunce. Je to přibližně 200 krát dál než je vzdálenost Země od Slunce. Se stářím 2 miliony let je hvězda velmi mladá. Naše Slunce je staré 4.6 miliard let.

"Objekt je od mateřské hvězdy tak daleko, že se zdá být nepravděpodobné, že vznikl z cikumstelárního disku," vysvětluje Luhman. Disky kolem nízko hmotných hvězd mají průměry asi 8 až 16 miliard kilometrů. V této vzdálenosti není kolem červeného trpaslíka dostatek materiálu pro vytvoření planety. Teoretické modely ukazují, že obří planety typu Jupitera vznikají ne dále než asi 5 miliard kilometrů od mateřské hvězdy.

Přístroj na HST, Advanced Camera for Surveys, tento objekt objevil během přehlídky osamocených hnědých trpaslíků. Astronomové od objevu prvního hnědého trpaslíka před deseti lety objevili v naší Galaxii stovky dalších hnědých trpaslíků. Většina z nich jsou volně letící objekty vesmírem a neobíhají kolem hvězd.

"Pro studium mladých hvězdných systémů je velmi důležité pochopit jak vznikají tato malá tělesa. Mladší hnědí trpaslíci jsou jasnější než starší, chladnější. To umožňuje, že je můžeme detekovat i při nižších hmotnostech, při níž jsou starší trpaslíci stále nedetekovatelní," říká člen vědeckého týmu John Wilson z University of Virginia, Charlottesville.

Jedna z metod, tak rozhodnout tuto nejistotu by bylo pozorování prachového disku kolem souputníka CHXR 73. Hnědí trpaslíci, podobně jako hvězdy, mají cirkumstelární disky. Jejich průměry však nebývají větší než asi 3 miliardy kilometrů.

Kosmický teleskop NASA, Spitzer Space Telescope, již detekoval disky kolem několika osamocených hnědých trpaslíků. Objekt CHXR 73 B je však příliš blízko u své centrální hvězdy nato, aby mohl disk detekovat Spitzer teleskop. Astronomové tak musí počkat do roku 2013, kdy bude vypuštěn James Webb Space Telescope, který by byl schopen určit zda u tohoto systému existuje disk. Nový Webb teleskop spojí výhody vynikající ostrosti HST (která je nutná pro detekci těsných složek) s infračervenou citlivostí teleskopu Spitzer (která je nutná pro spatření chladných prachových disků).

Výsledky týmu astronomů budou publikovány v časopise Astrophysical Journal, ve vydání 20. září.

(podle STScI 2006-31 z 7. 9. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 14. 09. 2006, 06:41
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS