11.12.2017, 12:13 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

NEOBVYKLÝ POHLED NA URAN A JEHO MĚSÍC ARIEL

Na tomto snímku vidíme dosud nikdy nepozorované postavení měsíce Ariel a jeho stínu přecházející přes kotouček Uranu. Ledový měsíc Ariel je bílá tečka v blízkosti středu modrozeleného disku Uranu. Satelit o průměru 1100 km vrhá na horní oblačnou vrstvu Uranu stín. Pozorovatel nacházející se na vrcholu oblaků na Uranu by v tomto okamžiku mohl pozorovat zatmění Slunce. Měsíc Ariel by na krátký okamžik zastínil sluneční kotouč.

Přestože takové "přechody" měsíců přes kotouček jsou u jiných obřích planet velmi časté (velmi známé jsou např. u Jupiteru), satelity Uranu obíhají kolem planety takovým způsobem, že okamžiky, kdy satelit vrhá stín na kotouček Uranu jsou velmi vzácné. Uran má takový sklon, že jeho rotační osa leží téměř v jeho rovině oběhu kolem Slunce. Planeta se jakoby "odvaluje" po boku. Během času je v případě Uranu Sluncem osvětlován vždy jen jeden z pólů. Důsledkem jsou velmi extrémní období panující na Uranu během jeho 84 letého oběhu kolem Slunce. Uranovy měsíce obíhají planetu nad rovníkem, v důsledku čehož se na spojnici Uran - měsíc - Slunce dostávají jen jednou za 42 let.

Tento jev ještě nikdy nebyl pozorován. Uran se v roce 2007 přiblíží do bodu, kdy Slunce bude svítit přímo nad rovníkem této obří planety. Poslední takové postavení nastalo v roce 1965. Bohužel v té době dalekohledy ještě nedávaly tak ostrý obraz, aby pozorovatelé mohli kotouček měsíce a jeho stín na planetě rozlišit. Kosmický teleskop HST byl vypuštěn v roce 1990, ale Slunce v té době osvětlovalo vysoké severní šířky. V posledních deseti letech mohli astronomové pracující s HST pozorovat postupně posouvající se sluneční stín k Uranovu rovníku a dráha jeho měsíců se postupně dostávala do polohy, kdy můžeme pozorovat jejich stíny na kotoučku planety.

Pojmenování Ariel pochází ze Shakespearovy "Bouře", kde Ariel byl duchem a sluhou. Dosahuje pouze třetinové velikosti našeho Měsíce. Ariel je nejbližší velký satelit Uranu. Během nadcházejícího období vhodné orientace rovníku Uranu, bude ještě možné pozorovat zatmění jeho dalších velkých měsíců Umbriel, Titania, Oberon a mnoha menších satelitů.

Tento barevný snímek vznikl jako barevná kompozice ze snímků pořízených na třech vlnových délkách v blízké infračervené části spektra. Autoři jsou: Lawrence A. Sromovsky of the University of Wisconsin-Madison, Heidi B. Hammel of the Space Science Institute, Boulder, Colorado a Kathy A. Rages of the SETI Institute, Mountain View, California. Snímek pořídil přístroj na HST Advanced Camera for Surveys 26. července 2006.

(podle STScI-PRC2006-42 z 31. 8. 2006 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 05. 09. 2006, 08:23