17.08.2018, 00:19 CEST

AMERIČANÉ CHYSTAJÍ NOVÝ RAKETOPLÁN ORION, MÁ LETĚT NA MĚSÍC

Nosná raketa nové generace, která dostala jméno Ares. Kredit: NASA.Vesmírný koráb nové generace, který má nahradit pomalu dosluhující americké raketoplány, se bude jmenovat podle stejnojmenného souhvězdí Orion. Informovaly o tom ve středu světové agentury.

Nejpozději v roce 2014 by se měl Orion s šestičlennou posádkou vydat na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), sdělil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Převezme tak funkci raketoplánů Discovery, Atlantis a Endeavour, které mají v roce 2010 odejít do výsluhy. Do té doby se má uskutečnit ještě 16 letů raketoplánů, což má zajistit dobudování mezinárodního komplexu.

Nový typ vesmírné lodi má v roce 2020 opět donést čtyři americké astronauty až na Měsíc. Od přistání Apolla 17 v prosinci roku 1972 na Měsíci nestanul žádný člověk.

Název Orion zvolila NASA údajně proto, že stejnojmenné souhvězdí září na noční obloze obzvláš? jasně a lze je snadno najít. Stejně jako Apollo navíc pochází z řecké mytologie.

Nový koráb bude prostornější. Nástupnický model raketoplánu se má více podobat starším generacím pilotovaných vesmírných lodí. Bude v něm ale více než dvojnásobný prostor oproti kosmickým lodím Apollo. Jeho hmotnost bude podle NASA činit 25 tun.

Jméno nové lodi chtěla NASA oznámit až za týden, ale o jeho předčasné vyzrazení se postaral americký člen posádky působící na ISS Jeffrey Williams. NASA totiž v úterý na své satelitní televizní stanici nedopatřením odvysílala oznámení, určené pro pozdější zveřejnění. "Několik let jsme ji nazývali pilotovaným průzkumným prostředkem (Crew Exploration Vehicle), ale nyní má své jméno - Orion," oznamoval Williams.

Mluvčí Johnsonova vesmírného střediska vysvětlil, že záznam měl být přeposlán na Zemi privátním kanálem, kvůli špatné konfiguraci se tak ale stalo prostřednictvím normální přístupné linky.

Chtěli jsme, aby oznámení jména pozvedlo náladu a morálku pracovníků NASA. Každý takový krok vpřed lidi vždy povzbudí," vysvětlil původní motivaci NASA mluvčí James Hartsfield.

NASA chtěla jméno nového vesmírného plavidla oznámit až 31. srpna, dokdy se musí rozhodnout, která firma získá kontrakt na výrobu nástupce současných raketoplánů. O zakázku mezi sebou soutěží firma Lockheed Martin a konsorcium Boeingu a Northrop Grumman.

Deník Houston Chronicle k předčasnému zveřejnění jména ironicky poznamenal, že NASA, která se pyšní tím, že vede Spojené státy do budoucnosti, tentokrát dopustila, aby se budoucnost předběhla i oproti jejímu vlastnímu harmonogramu.
NASA doufá, že jméno Orion se do historie zapíše podobně převratným způsobem jako Apollo, spojené s vůbec prvním přistáním člověka na Měsíci. Kromě návratu na Měsíc si NASA od Orionu slibuje, že později dopraví člověka i na Mars.

Orion by měl nahradit raketoplány poté, co v roce 2010 doslouží a nebudou už moci sloužit při dopravě lidí do vesmíru. Poprvé by se astronauté měli na palubě Orionu vydat směrem k Mezinárodní vesmírné stanici nejpozději v roce 2014.

Původně měl být název nové lodi oznámen 31. srpna současně se zveřejněním jména subjektu, jenž bude pověřen jejím sestrojením. O zakázku se uchází společnost Lockheed Martin a konsorcium firem Northrop Grumman a Boeing. Již dříve NASA oznámila jména raket, která Orion vynesou - jmenují se Ares I. a Ares V.

Plán na návrat lidské posádky na Měsíc oznámil v roce 2004 americký prezident George Bush. Jako časovou hranici stanovil rok 2020. Naposledy se člověk prošel po Měsíci v roce 1972, kdy se k němu vypravila posádka Apolla 17.

Reference:

1. http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/americane-chystaji-novy-raketoplan-orion--ma-letet-na-mesic_93866_j3vbt.html

2. http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=221827&tro945_0_2

(podle novinky.cz a aktualne.cz)

Dalibor Hanžl, 26. 08. 2006, 07:53