Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.12.2018, 13:59 CET
Juliánské datum: 2458471.04
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 44m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:38) Měsíc (↓ 01:11)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:48) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP SPATŘIL NEJSLABŠÍ HVĚZDY V KULOVÉ HVĚZDOKUPĚ


Pohled do nitra hvězdokupy NGC 6397, kde astronomové pozorovali její nejslabší členy. Foto: HST.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, astronomům ukázal dosud nejslabší hvězdy zachycené v kulové hvězdokupě. Kulové hvězdokupy jsou kulovité shluky stovek až tisíc hvězd.

Tyto hvězdokupy vznikly velmi dávno, v době někdy před 13.7 miliardami let. Kulová hvězdokupa NGC 6397 je jednou z nejbližších hvězdokup. Jestliže astronomové budou moci spatřit všechny hvězdy v této hvězdokupě, pomůže to vnést nové světlo do problematiky stáří, původu a vývoje hvězdokup.

Ačkoli astronomové již podobná pozorování prováděli před vypuštěním HST, tým pod vedením Harvey Richera z University of British Columbia, Vancouver, oznámil, že se jim podařilo spatřit i poslední dosud nepozorované nejslabší hvězdy v této kupě. Richerův tým to oznámil v rámci příspěvku na právě probíhajícím shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Praze a článek byl publikován ve vědeckém časopise Science 18. srpna.

"V této hvězdokupě máme zmapované všechny hvězdy u nichž došlo k zapálení vodíkového paliva. V kupě již neexistují hvězdy tohoto druhu, které by byly slabší a čekaly na objev. Ve hvězdokupě se nám podařilo objevit i nejméně hmotné hvězdy, které jsou schopny udržet termojaderné reakce. Méně hmotné hvězdy zeslábly již v ranné historii hvězdokupy a nyní jsou příliš slabé nato, abychom je mohli pozorovat," říká Richer.

Hvězdokupu sledoval přístroj na HST, Advanced Camera for Surveys, kterému se podařilo dokončit sčítání dvou vzdálených hvězdných populací v NGC 6397. Kosmický dalekohled pozoroval jako nejslabší hvězdy červené trpaslíky, u kterých probíhá termojaderné spalování vodíku podobně jako u našeho Slunce. Další zástupci slabých hvězd byly bílý trpaslíci, což jsou vyhořelé zbytky běžných hvězd.

Světlo od těchto hvězd je tak slabé, jaké by například vydával plamen svíčky umístěný na Měsíci a pozorovaný ze Země. Hvězdokupa NGC 6397 se nachází ve vzdálenosti 8500 sv. let od Země. Analýzou vyhořelých zbytků hvězd, které jsou již dlouhou dobu mrtvé, kosmický dalekohled HST ukázal, že nejslabší bílý trpaslíci mají tak nízké teploty, že v jejich atmosférách dochází během ochlazování k chemickým změnám, jež zapříčiňují, že je pozorujeme spíše modřejší než do červené jak bychom čekali. Tento jev byl teoreticky předpovězen, ale ještě nikdy nebyl pozorován.

Tyto bílý trpaslíci jsou pozůstatky po hvězdách, které byly až osmkrát hmotnější než naše Slunce. Postupem doby však vyčerpaly palivo, které je nutné pro udržování termojaderných reakcí v jejich jádrech. Hvězdy které byly ještě hmotnější zanikly jako supernovy. To se odehrálo již ve velmi ranných dobách existence této hvězdokupy. Zbyly po nich neutronové hvězdy, černé díry a nebo zmizely bez jakéhokoli pozůstatku.

Bílé trpaslíky v kulových hvězdokupách astronomové používají jako pomůcku pro měření stáří vesmíru. Vesmír musí být minimálně tak starý jako jsou staré nejstarší hvězdy. Bílý trpaslíci chladnou předpovídatelnou rychlostí. Starší trpaslíci jsou chladnější. Tím astronomové dostávají do rukou perfektní "hodiny", které tikají téměř tak dlouho, jak dlouho existuje samotný vesmír. Richer se svým týmem použili stejnou techniku určování stáří k výpočtu stáří hvězdokupy NGC 6397. Vyšla jim hodnota téměř 12 miliard let.

Nejslabší hvězdy v kulové hvězdokupě astronomům unikaly, protože jejich světlo je příliš slabé. Richerův tým použil k hluboké přehlídce přístroj na HST Advanced Camera, kterým téměř pět dnů zaznamenával slabé hvězdy. Rozlišení kamery je tak ostré, že je schopna v doslova přecpané oblasti hvězdokupy rozlišit hvězdy samostatně. Tím členové týmu mohli spolehlivě odlišit hvězdy náležící do hvězdokupy od hvězd v pozadí. Všechny hvězdy ve hvězdokupě se pohybují společně na dráze v naší Galaxii. Kosmický dalekohled byl schopen určit, které hvězdy se pohybují s kupou. Tým pracující s HST stejnou techniku použil i na archivních datech HST, na snímcích, které byly pořízeny přibližně před deseti lety. Tím se astronomové utvrdili v tom, že opravdu analyzují čistý vzorek hvězd náležící do hvězdokupy.

(podle informací STScI 2006-37 z 17. 8. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 21. 08. 2006, 08:37
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS