Vesmírné objekty mohou zářit v jakékoli barvě. Všechny vesmírné objekty, včetně prachu až ke vzdáleným galaxiím, září v duhových barvách – naše oči to však nemohou spatřit. Nyní jsou tady ale Velké kosmické observatoře NASA. Tyto observatoře astronomům pomáhají spatřit všechny odstíny vesmíru.
Tento nový snímek ve falešných barvách získaly kosmické observatoře Hubble, Chandra a Spitzer. Vícebarevný portrét zachycuje obří jet částic, který tryská z těsného okolí jednoho z typů super masivních černých děr nazývaných kvasary. Jet je mimořádně velký, táhne se vesmírem až do vzdálenosti 100000 světelných let. To je vzdálenost srovnatelná s velikostí naší Galaxie.
Kvasary náleží k nejjasnějším objektům ve vesmíru. Tvoří je super hmotné černé díry obklopené turbulentním materiálem, který je při strhávání do černé díry zahříván. Tento horký materiál potom jasně září a část materiálu je odfouknuta do vesmíru ve formě mohutných jetů.
Jet na tomto snímku proudí od prvního známého kvasaru, který má označení 3C273. Byl objeven v roce 1963. Barevný kaleidoskop představuje různé světelné vlny v rámci jetu. X-ray, jako nejenergetičtější záření na snímku je zaznamenáno modrou barvou (samotná černá díra se nachází vlevo mimo snímek). X-ray bylo zachyceno teleskopem Chandra. Jak se pohybujeme zleva doprava, klesá u záření energie a zvětšuje se jeho vlnová délka. Viditelné světlo zachytil Hubble space telescope a na snímku je reprezentováno zelenou barvou. Infračervené záření je červené a zaznamenal je Spitzer telescope. Oblast, kde se viditelné a infračervené záření překrývají, je žlutá.
Pomocí těchto dat jsou astronomové schopni vyřešit tajemství toho, jak vzniká světlo v jetech kvasarů. Světlo vzniká v několika velmi odlišných vlnách. Například naše Slunce generuje většinu světla procesem nazývaným fúze, při níž dochází ke spojování atomů vodíku. V případě tohoto jetu bylo neočekávaně objeveno ještě energetičtější záření. Je to výsledek pohybu nabitých částic po spirálách v magnetickém poli, které září procesem známým jako synchrotronová radiace.