20.09.2018, 00:15 CEST
Max.délka pozorování: 10 hod.

(↑ 15:09) Měsíc (↓ )

SATELIT CHIPS PÁTRÁ PO MEZIHVĚZDNÝCH KOLÉBKÁCH PLANETÁRNÍCH SOUSTAV

Nancy Neal, NASA Headquarters, Washington
Keith Koehler, Wallops Flight Facility, Wallops Island

Start rakety Boeing Delta II vynášející dvojici satelitů ICESat a CHIPSat 12. ledna 2003. Foto: NASAThe Cosmic Hot Interstellar Plasma Spectrometer (CHIPS), která byla vypuštěna 12. ledna 2003 z Vandenberg Air Base, California úspěšně pátrá po kolébkách rodících se "slunečních soustav". První vědecké výsledky byly prezentovány na Galactic Tertulia v Granadě a jsou k dispozici zde.

Satelit prozkoumává velmi horký a velmi řídký plyn ve velkých prostorách mezi hvězdami. Toto prostředí je známé jako mezihvězdné prostředí a satelit pátrá po zhuštěninách okolo formujících se a vyvíjejících se galaxií.

Mezihvězdný prostor doslova obsahuje zárodky budoucích hvězd. Všechny hvězdy, které vidíme byly vytvořeny ze stejného druhu materiálu jako rozptýlený plyn a prach. Když se chladný plyn zhroutí a zkolabuje vytvoří se předpoklady pro vznik planet. Vědci věří, že ve vesmíru je mnoho hvězdných soustav, u kterých se vytvořily vhodné podmínky pro formování planet.

Jedna z největších hádanek astrofyziky je proces, který dá impuls, že z velmi difúzního plynu vzniknou planetární soustavy."Právě satelit CHIPS je navržen tak, aby získaná data pomohla nejasnosti astrofyzikálního charakteru vyřešit," řekl Dr. Mark Hurwitz, hlavní odborník z University of California, Berkeley.

"Během 12 měsíců, což je předpoklad činnosti satelitu, nashromáždíme dostatečné množství dat z neprozkoumaného prostoru kolem hvězd," dodal Hurwitz. CHIPS mise, první NASA University-Class Explorer (UNEX) mise stojí asi $16 miliónů včetně letového hardware, nosné rakety, programů pro analýzu dat a dalších operačních záležitostí.

Detailní informace o projektu CHIPS naleznete na adrese: http://chips.ssl.berkeley.edu.

(podle relace 03-089 připravil PH)

Dalibor Hanžl, 12. 11. 2003, 17:01