12.12.2018, 21:53 CET

KOSMICKÝ TELESKOP NASA ODHALIL U BETY PICTORIS DVA PRACHOVÉ DISKY

Erica Hupp/Dwayne Brown, Headquarters, Washington
Donna Weaver, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.

Hlavní a sekundární prachový disk kolem hvězdy Beta Pictoris. Foto: HST, NASA.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, odhalil dva prachové disky, obklopující sousední hvězdu Beta Pictoris. Tyto snímky potvrzují po desetiletí přetrvávající vědecké domněnky, že deformace v prachovém disku kolem mladé hvězdy, může být skutečně druhý nakloněný disk. Existence tohoto disku svědčí o tom, že kolem hvězdy obíhá nejméně jedna planeta o velikosti Jupitera.

Disk je slabší než hvězda, protože měření probíhalo v oblasti viditelného světla a prach září jen odraženým světlem. K tomu aby astronomové spatřili slabý disk, využili koronograf na přístroji Hubble Advanced Camera for Surveys. Tento přístroj zastínil světlo od hvězdy Bety Pictoris. Snímky zřetelně ukazují sekundární disk, který je asi o čtyři stupně odkloněný od hlavního disku. Sekundární disk se nachází přibližně ve vzdálenosti 38 miliard kilometrů od centrální hvězdy a pravděpodobně se táhne mnohem dále. Tento nový objev byl publikován v červnu 2006 ve vědeckém časopise Astronomical Journal.

Nejlepší vysvětlení pro současná pozorování je takové, že disk skrývá dosud nespatřenou planetu o hmotnosti až 20-ti násobku hmotnosti Jupitera. Planeta obíhá v rámci sekundárního disku a díky své gravitaci „krade“ materiál z primárního disku.

„Pozorování z Kosmického dalekohledu ukazují, že to není pouze deformace v prachovém disku, ale prach je koncentrován do dvou oddělených disků,“ říká vedoucí astronom David Golimowski, Johns Hopkins University v Baltimore. „Tento objev naznačuje, že u Bety Pictoris mohou planety vznikat ve dvou různých rovinách. Víme, že se toto může stávat, protože i planety v naší sluneční soustavě jsou vůči dráze Země skloněny o několik stupňů. Je možné, že existence více než jednoho disku je u hvězd u nichž vznikají planety normální.“

Počítačové modely, které udělali David Mouillet a Jean-Charles Augereau, Grenoble Observatory, France naznačují, jak se může sekundární disk vytvořit. Jestliže se nově rodící hmotná planeta (nazývaná planetesimála) nachází na skloněné dráze, potom z hlavního disku gravitačně strhává malé kusy hornin nebo ledu. Tyto částice se potom hromadí v celé dráze planety.

Tyto perturbované planetesimály mohou kolidovat s jinými a vznikají skloněné disky, právě takové, jaké vidíme na snímcích z kosmického dalekohledu HST.

„Skutečná životnost prachových zrn je relativně malá, přibližně několik stovek tisíc let,“ říká Golimowski. "To, že tyto disky kolem 10- až 20- milionů let staré hvězdy stále pozorujeme naznačuje, že prach je neustále doplňován kolizemi mezi planetesimálami.“

Astronomové ještě neví, jak se hmotná hvězda, pokud existuje, dostala na skloněnou dráhu. Počítačové simulace několika vědeckých týmů ukazují, že zárodek planety se zrodil ve velmi tenké rovině. K vychýlení od primárního disku mohlo dojít gravitačními interakcemi.

Beta Pictoris se nachází ve vzdálenosti 63 světelných let ve směru jižního souhvězdí Pictor. Přestože je tato hvězda mnohem mladší než Slunce, je dvakrát hmotnější a devětkrát svítivější. Beta Pictoris se do centra pozornosti dostala před více než 20 lety, kdy mezinárodní Infrared Astronomical Satellite u hvězdy detekoval přebytek infračerveného záření (excess). Astronomové tento excess přisuzovali horkému prachovému disku, nacházejícímu se kolem hvězdy. Poprvé tento disk spatřili na snímku z pozemského teleskopu v r. 1984. Z pohledu od Země byl disk pozorován v téměř bočním pohledu. V roce 1995 se na disk zaměřil Kosmický teleskop HST. Snímky ukázaly nápadnou deformaci na disku. Následné snímky z r. 2000 tuto deformaci potvrdily (snímkováno přístrojem Hubble Imaging Spectrograph).

Později tým pod vedením Sary Heap, NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md publikoval studii, podle níž se Heapová se svými kolegy domnívala, že zřetelná deformace disku může být nerozlišený sekundární disk, který je asi o čtyři stupně skloněný od hlavního disku. Několik týmů astronomů deformaci přisuzovalo planetě a nakloněné dráze planety vůči hlavnímu disku.

Astronomové s pomocí pozemských teleskopů ve hvězdném disku také objevili různé asymetrie. Infračervené snímky z r. 2002 z přístroje Keck II, který pracuje na Hawaii, ukazovali ještě další menší vnitřní disk, který má velikost asi naší sluneční soustavy a nachází se v oblasti kolem hvězdy. Golimowského tým vnitřní disk nemohl zaznamenat, protože je příliš malý a je stíněn koronografem přístroje Advanced Camera coronagraph. Tento možný vnitřní disk je pravděpodobně skloněn v opačném směru vůči disku, který na těchto nových snímcích z HST pozorujeme. Nicméně oba z disků mohou svědčit o existenci jedné nebo více planet, obíhajících kolem této hvězdy.
Snímky a více informací o Beta Pictoris naleznete na: http://hubblesite.org/news/2006/25

(podle zprávy 06-250 z 27. 6. 2006 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 29. 06. 2006, 13:05