Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

21.08.2019, 17:38 CEST
Juliánské datum: 2458717.15
Brno - soumrak (9° ↓): 18h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 2h 57m UT
Max.délka pozorování: 8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 20:39) Měsíc (↓ 09:40)

Stáří (dny): 21

(↑ 03:58) Slunce (↓ 17:55)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP NASA ODHALIL U BETY PICTORIS DVA PRACHOVÉ DISKY

Erica Hupp/Dwayne Brown, Headquarters, Washington
Donna Weaver, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.

Hlavní a sekundární prachový disk kolem hvězdy Beta Pictoris. Foto: HST, NASA.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, odhalil dva prachové disky, obklopující sousední hvězdu Beta Pictoris. Tyto snímky potvrzují po desetiletí přetrvávající vědecké domněnky, že deformace v prachovém disku kolem mladé hvězdy, může být skutečně druhý nakloněný disk. Existence tohoto disku svědčí o tom, že kolem hvězdy obíhá nejméně jedna planeta o velikosti Jupitera.

Disk je slabší než hvězda, protože měření probíhalo v oblasti viditelného světla a prach září jen odraženým světlem. K tomu aby astronomové spatřili slabý disk, využili koronograf na přístroji Hubble Advanced Camera for Surveys. Tento přístroj zastínil světlo od hvězdy Bety Pictoris. Snímky zřetelně ukazují sekundární disk, který je asi o čtyři stupně odkloněný od hlavního disku. Sekundární disk se nachází přibližně ve vzdálenosti 38 miliard kilometrů od centrální hvězdy a pravděpodobně se táhne mnohem dále. Tento nový objev byl publikován v červnu 2006 ve vědeckém časopise Astronomical Journal.

Nejlepší vysvětlení pro současná pozorování je takové, že disk skrývá dosud nespatřenou planetu o hmotnosti až 20-ti násobku hmotnosti Jupitera. Planeta obíhá v rámci sekundárního disku a díky své gravitaci „krade“ materiál z primárního disku.

„Pozorování z Kosmického dalekohledu ukazují, že to není pouze deformace v prachovém disku, ale prach je koncentrován do dvou oddělených disků,“ říká vedoucí astronom David Golimowski, Johns Hopkins University v Baltimore. „Tento objev naznačuje, že u Bety Pictoris mohou planety vznikat ve dvou různých rovinách. Víme, že se toto může stávat, protože i planety v naší sluneční soustavě jsou vůči dráze Země skloněny o několik stupňů. Je možné, že existence více než jednoho disku je u hvězd u nichž vznikají planety normální.“

Počítačové modely, které udělali David Mouillet a Jean-Charles Augereau, Grenoble Observatory, France naznačují, jak se může sekundární disk vytvořit. Jestliže se nově rodící hmotná planeta (nazývaná planetesimála) nachází na skloněné dráze, potom z hlavního disku gravitačně strhává malé kusy hornin nebo ledu. Tyto částice se potom hromadí v celé dráze planety.

Tyto perturbované planetesimály mohou kolidovat s jinými a vznikají skloněné disky, právě takové, jaké vidíme na snímcích z kosmického dalekohledu HST.

„Skutečná životnost prachových zrn je relativně malá, přibližně několik stovek tisíc let,“ říká Golimowski. "To, že tyto disky kolem 10- až 20- milionů let staré hvězdy stále pozorujeme naznačuje, že prach je neustále doplňován kolizemi mezi planetesimálami.“

Astronomové ještě neví, jak se hmotná hvězda, pokud existuje, dostala na skloněnou dráhu. Počítačové simulace několika vědeckých týmů ukazují, že zárodek planety se zrodil ve velmi tenké rovině. K vychýlení od primárního disku mohlo dojít gravitačními interakcemi.

Beta Pictoris se nachází ve vzdálenosti 63 světelných let ve směru jižního souhvězdí Pictor. Přestože je tato hvězda mnohem mladší než Slunce, je dvakrát hmotnější a devětkrát svítivější. Beta Pictoris se do centra pozornosti dostala před více než 20 lety, kdy mezinárodní Infrared Astronomical Satellite u hvězdy detekoval přebytek infračerveného záření (excess). Astronomové tento excess přisuzovali horkému prachovému disku, nacházejícímu se kolem hvězdy. Poprvé tento disk spatřili na snímku z pozemského teleskopu v r. 1984. Z pohledu od Země byl disk pozorován v téměř bočním pohledu. V roce 1995 se na disk zaměřil Kosmický teleskop HST. Snímky ukázaly nápadnou deformaci na disku. Následné snímky z r. 2000 tuto deformaci potvrdily (snímkováno přístrojem Hubble Imaging Spectrograph).

Později tým pod vedením Sary Heap, NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md publikoval studii, podle níž se Heapová se svými kolegy domnívala, že zřetelná deformace disku může být nerozlišený sekundární disk, který je asi o čtyři stupně skloněný od hlavního disku. Několik týmů astronomů deformaci přisuzovalo planetě a nakloněné dráze planety vůči hlavnímu disku.

Astronomové s pomocí pozemských teleskopů ve hvězdném disku také objevili různé asymetrie. Infračervené snímky z r. 2002 z přístroje Keck II, který pracuje na Hawaii, ukazovali ještě další menší vnitřní disk, který má velikost asi naší sluneční soustavy a nachází se v oblasti kolem hvězdy. Golimowského tým vnitřní disk nemohl zaznamenat, protože je příliš malý a je stíněn koronografem přístroje Advanced Camera coronagraph. Tento možný vnitřní disk je pravděpodobně skloněn v opačném směru vůči disku, který na těchto nových snímcích z HST pozorujeme. Nicméně oba z disků mohou svědčit o existenci jedné nebo více planet, obíhajících kolem této hvězdy.
Snímky a více informací o Beta Pictoris naleznete na: http://hubblesite.org/news/2006/25

(podle zprávy 06-250 z 27. 6. 2006 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 29. 06. 2006, 13:05
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2018 W2 (Africano). Fotografovano: 18. 8. 2019 20h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS