12.12.2018, 22:41 CET

DETAILNÍ POHLED NA OTEVŘENÉ HVĚZDOKUPY V MAGELLANOVĚ MRAČNĚ

Otevřené hvězdokupy NGC 265 a NGC 290 v Malém Magellanově mračně. Foto: HST, NASA.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, pořídil dosud nejdetailnější snímky otevřených hvězdokup NGC 265 a NGC 290 v Malém Magellanově mračně - druhém z jiskřivých drahokamů jižní oblohy.

Tyto snímky, které získal přístroj na HST s názvem Hubble's Advanced Camera for Surveys, ukazují hvězdný systém v neobvyklých detailech. Zářivé otevřené hvězdokupy leží ve vzdálenosti asi 200000 sv. let a měří asi 65 sv. let.

Hvězdy v hvězdokupě drží pohromadě vlivem gravitační síly. Hvězdokupa, která obsahuje stovky až tisíce hustě namačkaných hvězd se nazývá kulová hvězdokupa. Pokud nejsou hvězdy v prostoru tak namačkány, systém má obvykle nepravidelný tvar a gravitačně je ovlivňováno několik tisíc hvězd, jedná se o otevřenou hvězdokupu. A to je případ objektů i na našich snímcích.

Hvězdy v těchto otevřených hvězdokupách jsou relativně mladé a pochází ze stejného mračna interstelárního plynu. Podobně jako se rozpadá původní skupina žáků ze základní školy, kteří postupně odchází na jiné střední a vysoké školy, podobně se s věkem rozpadá i otevřená hvězdokupa. Hvězdokupa se postupně rozptyluje do okolního prostoru. Dochází k tomu proto, protože na hvězdokupu svou gravitací působí jiné hvězdokupy, které se dostanou do těsné blízkosti a také plynová mračna. Většina otevřených hvězdokup se během několika stovek milionů let rozpadne. Oproti tomu hvězdy v kulové hvězdokupě mohou společně existovat i mnoho miliard let.

Otevřené hvězdokupy jsou vynikající astronomické laboratoře. Hvězdy v nich mají různé hmotnosti ale nachází se přibližně ve stejných vzdálenostech, pohybují se stejným směrem a mají přibližně stejné chemické složení i věk. Jejich studiem a porovnáváním se můžeme dozvědět více o problematice hvězdného vývoje, stáří takových hvězdokup i další cenné informace.

Malé Magellanovo mračno, které je domovem námi zkoumaných hvězdokup, je jedním z malých satelitů naší Galaxie. Můžeme ho spatřit pouhým okem jako mlhavý obláček v souhvězdí Tucana na jižní obloze. Malé Magellanovo mračno je bohaté na plynné mlhoviny a hvězdokupy. Je velmi pravděpodobné, že tato nepravidelná galaxie byla rozrušena vlivem opakovaného působení naší Galaxie a to mohlo vést i ke spuštění procesu tvorby hvězd, jaký v mračně pozorujeme. Také hvězdokupy NGC 265 a NGC 290 jsou vděčné za svoji existenci těsným průchodům mračna kolem naší Galaxie.

Tyto snímky byly pořízeny v říjnu a listopadu 2004 přes F435W, F555W a F814W filtry (propouštějící modrou, zelenou a červenou oblast spektra).
Pro více informací prosím kontaktujte: Soren Larsen, Utrecht University, The Netherlands, (phone) 011-31-30-25-35-204, (e-mail) larsen@astro.uu.nl nebo Lars Lindberg Christensen, Hubble/ESA, Garching, Germany, (tel.) 011-49-89-3200-6306, (mobil) 011-49-173-3872-621, (e-mail) lars@eso.org nebo Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md., (tel.) 410-338-4514, (e-mail) villard@stsci.edu .

(podle informací 2006-17 z 18. 4. 2006 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 24. 04. 2006, 12:37